A jak przeczytasz cały artykuł to zobacz jakie są koszty remontu łazienki: Koszt remontu łazienki w bloku

Zobacz Vlog o tym, jak zaprojektować kuchnię:

 

12 błędów w aranżacji łazienki. Zobacz najczęstsze błędy w urządzaniu łazienki

1 Za małe odległości między sanitariami

To jest chyba największy błąd, najczęściej spotykany i najbardziej bolesny. Dosłownie i w przenośni. Jak uderzysz się kilka razy o kabinę prysznicową myjąc zęby, zrozumiesz, że coś poszło nie tak. Takich błędów w aranżacji łazienki życie nie wybacza. Z płytkami które z czasem mogą przestać Ci się podobać, da się żyć, lecz jeżeli masz problem ze swobodnym wyjściem z wanny, aby o coś nie zahaczyć, to już gorzej.

Oczywiście jest to największy problem w małych łazienkach. Na co należy zwrócić uwagę.

Przede wszystkim przed umywalka musisz mieć dosyć dużo swobody, aby spokojnie się umyć, czy pomalować. Tak samo pamiętaj o miejscu przed kabina czy wanną aby móc się swobodnie wytrzeć ręcznikiem. O ubikacji nie wspomnę, trzeba gdzieś nogi postawićJ

Poniżej podaje wymiary dla ergonomicznej łazienki.

Zapoznaj się również z artykułem. Sufit napinany. Cena, wady i zalety.

Potrzebna ilość miejsca przed sanitariami

– Przy umywalce o szerokości 40 cm, potrzebujemy miejsca  60 x 110 cm x 70 cm

-Jeżeli mamy umywalkę większą potrzebujemy więcej miejsca przed nią – 100 cm x 70 cm

– wolna przestrzeń przed wanną to minimum 70 x 100 cm

– wolna przestrzeń przed brodzikiem – 80 x 100 cm

– potrzebna ilość miejsca przed ubikacją to 80 cm x 70 cm

– potrzebna ilość miejsca przed bidetem to 100 cm x 70 cm

– pamiętajmy o dostępie do pralki. Potrzebujemy przestrzeń przed nią 90 x100 cm

Aby nie było zbyt prosto, to nie możemy zapomnieć o odległościach między danymi sanitariami.

 

Ile potrzebujemy miejsca między sanitariami

– odległość między umywalka a wanną to minimum 20 cm

– odległość między umywalka a miska ustępową to minimum 20 cm

–  odległość między dwoma umywalkami to minimum 30 cm

– odległość między ubikacja a bidetem to minimum 30 cm

– odległość między wanna a ubikacją to minimum 20 cm

– odległość między wanna a bidetem to minimum 30 cm

– odległość między WC a brodzikiem to minimum 20 cm

– odległość między brodzikiem a bidetem to minimum 30 cm

– odległość między wanna a umywalką to minimum 20 cm

– odległość od ściany do ubikacji to minimum 20 cm

– odległość od ściany do umywalki to minimum 30 cm

– odległość od ściany do bidetu to minimum 30 cm

Złe wymiary w łazienkach to częsty i niebezpieczny błąd w aranżacji łazienki.

Zobacz też o błędach w aranżacji kuchni: 10 błędów w aranżacji kuchni

 

12 błędów w aranżacji łazienki. źle zaprojektowana łazienka

12 błędów w aranżacji łazienki

2 Drugi błąd w aranżacji łazienki to złe oświetlenie

Świetnie jak masz w łazience okno i wpada do niej światło dzienne. Niestety w mieszkaniach w blokach często nie mamy takiego udogodnienia i musimy skupić się na oświetleniu sztucznym.

W takim przypadku pamiętaj o oświetleniu głównym, które zapalisz podczas normalnych czynności w łazience i przede wszystkim o odpowiednim oświetleniu lustra. Najlepiej gdy zamontujesz oświetlenie po obu stronach lustra, na wysokości oczu. W takim przypadku, na twarz nie będą padać, żadne cienie i swobodnie będzie się można pomalować, lub ogolić.

Cały dokładny artykuł, jak zaprojektować oświetlenie w domu przeczytasz tutaj: Jak zaplanować oświetlenie w mieszkaniu

3 trzeci błąd w aranżacji łazienki to źle dobrane płytki

Ja wiem, że chce się mieć modną i interesująca łazienkę, lecz uwierz mi, nie warto w takim przypadku od razu wkładać wszystkie formaty i kolory do jednej łazienki. Nie będzie dobrze jak umieścisz płytki formatu 15×15 cm połączone z mozaika i do tego płytki marmuropodobne. I nie można zapomnieć o płytkach drewnopodobnych, przecież tak ładnie u sąsiada wyglądają. Wszystko osobno może się podobać, lecz w jednej łazience czy to dużej, czy małej będzie to już traktowane jako błąd w aranżacji łazienki. Lepiej z umiarem, a elegancko. To samo sie tyczy wzorów w łazience. Co za dużo to niezdrowo.

W tym artykule przeczytasz o: Praktyczne rady przy projektowaniu wnętrz

 

12 błędów w aranżacji łazienki, za dużo wzoru w łazience

4 błąd podczas projektowania łazienki to brak wentylacji

Jest to błąd techniczny i bardzo niebezpieczny. Przy braku wentylacji, oprócz swojskiego zapachu rozwinie się grzyb na ścianie, para wodna będzie spływała nam po płytkach i lustrze, a z czasem farba z sufitu zacznie nam odpadać. Absolutnie, nie zasłaniajmy kratki wentylacyjnej i zadbajmy o odpowiednie otwory wentylacyjne w drzwiach. Tak, tak po to one są, aby był odpowiedni przepływ powietrza w łazience. Właściciele domów, mogą pomyśle o rekuperacji, czyli mechanicznej wymianie powietrza. Jest to bardzo dobre rozwiązanie. Na temat rekuperacji, czy warto ją zakładać przeczytasz tutaj: Rekuperacja, plusy i minusy oraz cena

5 Źle dobrane fugi i brak płytek antypoślizgowych.

Naprawdę nadal się zdarza, że ludzie w przypływie emocji kupują i montują płytki na podłodze w wersji polerowanej, bo przecież tak elegancko wyglądają. Oczywiście można, jak się jest dobrze ubezpieczonym, jak nie, to lepiej zaniechajmy takich pomysłów. Nie potrzebne nam lodowisko w łazience. Zastanowiłbym się również na białymi fugami na posadce. Białe to one za długo nie będą, a szkoda czasu tracić na ich czyszczenie. Oczywiście można pomyśleć o fugach epoxydowych, lecz jak jesteś zdolny to i je ubrudzisz.

6 Błąd techniczny w aranżacji łazienki to zakup kiepskiej jakości podtynków

Myślę tutaj o bateriach podtynkowych, oraz o stelażach na których wieszamy ubikację, czy bidet. Niestety w tym przypadku trzeba wydać trochę więcej pieniędzy aby móc później spokojnie spać. Należy kupić sprawdzoną, solidna markę z długa tradycja i jeszcze dłuższą gwarancją.

Przeczytaj koniecznie ten artykuł: Czy warto kupować droższą armature i ceramikę. Tam również jest wspomniane o podtynkach

7 Brak miejsca na przechowywanie

Potrzebujemy szafek na trzymanie kosmetyków, chemii gospodarczej czy przyborów kosmetycznych i najlepiej te akcesoria pochować do szafek, tak aby nie były widoczne. Nic tak nie psuje nastroju, jak pięknie urządzona łazienka i mop z wiadrem wciśnięty gdzieś w kącie.

8 Za dużo wszystkiego

Tu musimy znaleźć złoty środek z punktem powyżej. Ważne jest aby mieć miejsce na pochowanie swoich rzeczy aby na widoku nie leżały setki kosmetyków, lecz błędem jest wstawianie ciężkich mebli do łazienki i zabudowywanie jej od dołu do góry, aby wszystko pomieścić.

 

za dużo szafek w łazience

9 Brak możliwości suszenia ręczników

Jest to błąd w aranżacji łazienki, który dosyć szybko życie zweryfikuję. Niby drobiazg, lecz może być bardzo denerwujący zwłaszcza gdy będziesz musiał się wytrzeć wilgotnym ręcznikiem. Zdaje sobie sprawę, że nie wszędzie mamy grzejniki łazienkowe, lecz możemy pomyśleć o szerokich wieszakach na ręczniki, dzięki którym one swobodnie nam wyschną.

10 Płytkowanie wszystkich ścian

Ok, może nie jest to karygodne, złe i niedopuszczalne. Nie, często się tak robi, lecz nie zawsze trzeba. Chcę tu wskazać kilka możliwości, aby nasza łazienka nie wyglądała jak ściany w masarni J Po pierwsze nie musimy wszystkich ścian kafelkować od ziemi do sufitu. Wystarczy jak zapewnimy płytki w strefach mokrych, a resztę ścian zaaranżujemy inaczej. Po drugie, niektóre ściany w ogóle nie wymagają płytek, możemy na nich dać odpowiednią fototapetę, beton, sztukaterie, czy mech. Gwarantuję, że w ten sposób zaprojektowana łazienka, będzie się świetnie prezentować.

W tym artykule przeczytasz: Co zamiast płytek położyć na ścianach w łazience

 

mozaika w łazience na całej ścianie

11 Podążanie za wszelką cenę za modą

Dosyć często spotykany jest błąd w aranżacji łazienki, polegający na tym, że inwestorzy na siłę chcieli mieć łazienkę modną, w aktualnych trendach. Fajnie, ale. Pamiętajcie, że taki remont robicie z myślą o przyszłych latach i nie zawsze to co teraz się Wam podoba i jest modne, będzie intersujące za trzy lata. Pamiętacie dekoracje do płytek w formie listewek z kwiatami? No jakie to modne było… Uważam, że warto iść zgodnie z trendami, ale w połączeniu z klasyką. Można zamontować aktualnie modną czarną, czy złota armaturę, lecz płytki już takie które przetrzymają próbę czasu. Ich tak szybko nie zmienisz.

O trendach w łazienkach przeczytasz w tym artykule: Trendy w aranżacji łazienek

12 Brak czujnika tlenku węgla

Oczywiście, nie każdego się to dotyczy, lecz w mieszkaniach w bloku, nadal bardzo często są piecyki gazowe, które podgrzewają nam wodę. Z tej o to przyczyny koniecznie trzeba zainstalować taki czujnik. Pamiętajmy, że czad jest bardzo niebezpieczny.

Ciekawy artykuł o łazienkowych Must have przeczytasz tutaj

A co z błędem który prawie na wszystkich portalach się pojawia a ja go nie wymieniłem? Chodzi o wysoki brodzik w kabinie prysznicowej. Nie wymieniłem i nie wymienię, ponieważ nie uważam aby był to błąd w aranżacji łazienki. Rozumiem, że wchodzenie, czy wychodzenie z niego nie jest proste, lecz dla zdrowej osoby, sprawnej, nawet w wieku średnim nie stanowi to kłopotu. Czasem taki brodzik jest wręcz potrzebny. Gdy mamy małe dziecko, a nie mamy wanny, lub gdy nie mamy gdzie moczyć rzeczy do prania. Zakupując taki brodzik wiemy na co się decydujemy i spokojnie może być on używany przez wiele lat i bardzo praktyczny.

 

Żaba w łazience pod prysznicem

Unikaj błędów w aranżacji łazienki

Aranżacja łazienki nie jest prostą sprawą i niestety zdarzają się błędy w projektowaniu łazienki. Nie jest ważne czy mamy małe, czy duże pomieszczenie, tak samo łatwo je można zepsuć. Dlatego przed przystąpieniem do remontu zapoznaj się jeszcze raz za tymi punktami, aby nie popełnić żadnego błędu.

To również może cię zainteresować:

10 błędów w aranżacji kuchni