Na czym polega dobry projekt oświetlenia

Na szczęście minęły już czasy w których montowaliśmy jedną lampę na środku sufitu, lub gdy mieliśmy fantazję dwie plus kinkiety na ścianach.

Dzisiaj szczególną uwagę zwracamy na dobry projekt oświetlenia, na to aby odpowiednio zaprojektować rozmieszczenie lamp.

Aby dobrze i odpowiednio zaplanować oświetlenie należy zdać sobie sprawę, że potrzebujemy trzy rodzaje oświetlenia.

1) Oczywiście światło główne, czyli takie które oświetli nam całe pomieszczenie, takie, które jak je włączymy to znajdziemy nawet soczewkę gdy nam spadnie J Oczywiście nie musi , a nawet nie powinno się robić w ten sposób aby wszystkie lampy zapalały się na raz, oślepiały nas i było w domu jak w Las Vegas.

2) Światło dekoracyjne. Niezmiernie istotne, jest to rodzaj światła traktowany kiedyś po macoszemu, lecz na szczęście od wielu lat wróciło do łaski i stanowi bardzo istotną sprawę w trakcie projektowania oświetlenia w mieszkaniu. Światło dekoracyjne podkreśla nam w domu, meble, ściany, istotne elementy które chcemy uwypuklić, ale również jak sama nazwa wskazuje tworzy nastrój. Możemy to uzyskać dzięki paskom led schowanym pod meblami, we wnękach, sufitach, ale również dzięki dekoracyjnym żarówkom, czy lampie stojącej.

3) Światło robocze. Jest to również bardzo istotny rodzaj światła jeżeli chcemy dobrze wykonać projekt oświetlenia. Światło robocze to taki rodzaj oświetlenia który spełnia swoją określoną rolę. Na przykład kinkiet nad lustrem, lub po bokach lustra w łazience. Oświetlenie blatów w kuchni, lampy nad biurkiem itd. Jak zaplanować takie oświetlenie przeczytasz poniżej.

Zachęcam do obejrzenia Vloga z moim poradnikiem: Jak zaprojektować oświetlenie w domu

Jak zaplanować oświetlenie – projekt oświetlenia porady

Jak zaplanować oświetlenie – projekt oświetlenia porady

Jak zaplanować oświetlenie w salonie?

Jeżeli już wiemy, jaki rodzaj oświetlenia powinien być zastosowany w domu czy mieszkaniu, zajmijmy się tym jak je odpowiednio rozmieścić. Tak jak napisałem powyżej, powinniśmy mieć światło główne, które pozwoli nam na oświetlenie danego pomieszczenia. Nie oznacza to jednak, że w salonie mamy dać dwie lampy na suficie symetrycznie rozłożone i mamy sprawę załatwioną. Nie. Przecież oprócz tego, że ma być praktycznie to i ładnie wizualnie. Z pewnością w salonie mamy stolik kawowy przy sofie, powiedzmy, że również stół, a sam salon ma około 20 m2 w prostokącie 4m x 5m.

Koniecznie musimy dać górne oświetlenie tak aby oświetliło nam naszą sofę (ale nie tak aby świeciło nam w oczy) i nasz stolik kawowy. To możemy wykonać dzięki oprawom podtynkowym, czy lampie wiszącej nad stolikiem. Rodzaj lampy dobieramy do stylu w jakim mamy urządzone mieszkanie, wysokości pomieszczenia, budżetu, oraz ilości punktów świetlnych w danym wnętrzu.

Dzięki temu oświetleniu mamy oświetloną tą część salonu. Naprzeciw sofy często mamy telewizor, tam również przydało by się nam oświetlenie. Teoretycznie ktoś może spytać po co, lecz może to być miejsce gdzie kilkuletnie dziecko chętnie będzie się bawiło pod okiem rodzica przebywającego w salonie. Nie możemy go skazać na półmrok. W takim miejscu raczej nie damy lamp wiszących, lecz możemy dać oprawy natynkowe, typu tuba, plafon, lub w ostateczności lampę stojącą która oświetli nam ten kąt. Tak jak wyżej uzależnione jest to od całej aranżacji naszego domu.

Nad stołem oczywiście również umieszczamy lampy, zazwyczaj wiszące, które oprócz źródła światła są również dekoracją. I teraz w zależności od wielkości pomieszczenia myślimy, czy nie przyda nam się dodatkowe oświetlenie między sofą, a stołem jadalnianym. Zazwyczaj nie mamy tak dużych pomieszczeń i nie jest to potrzebne, lecz gdy jednak jest większa odległość to możemy upiec dwie pieczenie na jednym ogniu. Pomyślmy wtedy o oświetleniu nastrojowym, np. kinkietach. Dzięki niemu możemy zaplanować oświetlenie dekoracyjne, a w połączeniu z oświetleniem nad stołem i stolikiem da nam wystarczająco dużo światła jeżeli będziemy tego potrzebować.

Warto przeczytać również artykuł: Jak rozplanować włączniki i gniazdka w mieszkaniu

 

Projekt oświetlenia w kuchni

Kuchnia jest bardzo ważnym, istotnym pomieszczeniem w którym musimy dobrze zaprojektować oświetlenie. Jak zaprojektować oświetlenie w kuchni? Czy dawać światło główne? No właśnie tutaj niekoniecznie. Zazwyczaj te pomieszczenia nie są tak wielkie aby było ono konieczne. A może inaczej – odpowiednie zaplanowane światło nad blatem kuchennym, powinno w normalnej wielkości kuchni oświetlić nam całe pomieszczenie.

Planując oświetlenie w kuchni musimy pamiętać aby rozmieścić punkty świetlne na suficie tak, aby dobrze oświetlały nam cały blat kuchenny, miejsce robocze. Dzięki temu podczas gotowania będziemy mieli wystarczająco jasno i nad blatem i w całej kuchni. Takie lampy powiedzmy natynkowe należy umieścić jak najbliżej szafek górnych, zazwyczaj jest to 90 cm od ściany, ale… bardzo ważne aby zwrócić uwagę, czy fronty z szafek górnych nam się otworzą. Dlatego te 90 cm jest umowne, jest to uzależnione jak głębokie mamy szafki górne, jak mamy podzielone drzwiczki od nich i jak się otwierają. Przyjmując, że są to szafki pionowe o szerokości 45 cm a głębokości 30cm – 35 cm, czyli taki standard, z pewnością wspomniane 90 cm będzie odpowiednie.

Warto również zamontować pod spodem szafek wiszących dodatkowe podświetlenie blatu, które może też być traktowane wieczorem jako światło nastrojowe.

Jeżeli mamy wyspę, barek, czy półwysep, to nad blatem warto zamontować wiszące lampy, które automatycznie będą również dekoracją.

Ciekawym pomysłem, jest zamontowanie paska led pod cokolikiem kuchennym, wtedy mamy dodatkowe światło dekoracyjne. Minus tego rozwiązania, to test czystości podłogi 🙂

Artykuł o: Aktualnych trendach w oświetleniu

Jak zaplanować oświetlenie

Jak zaplanować oświetlenie w łazience

W łazience ważnym rodzajem oświetlenia jest światło robocze. Chodzi tu przede wszystkim o odpowiednie oświetlenie lustra. Należy to zrobić w ten sposób, aby panie podczas malowania, a panowie w trakcie golenia dobrze widzieli swoją twarz i aby na nie, nie padał żaden cień. Robi się to przede wszystkim poprzez umieszczenie jednej długiej lampy nad lustrem, lub dwóch kinkietów po obu stronach lustra.

Oprócz oczywistego głównego oświetlenia w łazience, montowanego w suficie, warto pomyśleć o światle dekoracyjnym, szczególnie gdy mamy wannę i lubimy się w niej długo wylegiwać. Takie oświetlenie możemy zamontować we wnękach, pod meblami, czy w suficie podwieszonym.

Oświetlenie wnętrza domu  – Źródła światła

Dobrze rozplanowane oświetlenie i odpowiedni projekt światła musi wziąć pod uwagę istotną sprawę jaką jest źródło światła. To ono, tworzy klimat we wnętrzu, akcentuje nam wybrane meble, dekoracje i dzięki niemu możemy mieć w pomieszczeniu jaśniej lub ciemniej.

Jakie mamy rodzaje źródeł światła?

Mamy trzy rodzaje źródeł światła. Jest to nasza tradycyjna żarówka, którą o dziwo nadal można kupić, żarówka led i świetlówka. Różnią się one natężeniem, barwą, czasem świecenia, intensywnością zużyciem energii, oraz oczywiście ceną.

Żarówka zwykła nie jest dobrym wyborem. Zużywa dużo energii i ma krótszy czas świecenia. Już lepiej wybrać żarówkę halogenową która barwę ma chłodniejszą od zwykłych żarówek, czyli bardziej zbliżoną do naturalnego światła i ma zdecydowanie dłuższy czas świecenia, oraz daje więcej światła.

Żarówki led – najbardziej popularne aktualnie źródło światła jest bardzo energooszczędna dają zdecydowanie więcej światła od zwykłych żarówek (przykładowo 10W, daje nam tyle światła co 60 W żarówka), jest bardzo wytrzymała, czyli przez wiele lat będzie nam działać i co jest również bardzo istotne, natychmiast uzyskuje pełną jasność.

Świetlówki – są bardzo energooszczędnym źródłem światła, posiadają szeroki zakres barw, lecz niestety potrzebny jest długi czas aby osiągnęły pełną jasność, dlatego zalecane są przede wszystkim do pomieszczeń w których przebywamy długo, a nie załączamy i wyłączamy często światła.

Co zrobić aby nasz dom był energooszczędny? Przeczytaj tutaj

Projekt oświetlenia porady

Jaką wybrać barwę światła do wnętrza?

Czy wybrać ciepłą, czy zimną barwę światła, uzależnione jest od tego gdzie chcemy je zastosować, oraz jaką rolę ma spełniać. Niemniej ciepłe źródło światła tworzy nam przyjemny klimat, miłą atmosferę. Natomiast zimny rodzaj oświetlenia jest bliższy naturalnemu światłu i poprawia naszą koncentrację.

Ciepłą barwę stosujemy zazwyczaj w oświetleniu głównym, a chłodna barwę w miejscach pracy.

Jak sprawdzić temperaturę światła?

Na każdym opakowaniu żarówki jest wypisana dokładnie barwa światła, a opisana jest w kelwinach i tak:

-Na przykład temperatura 3000 K to światło ciepło stosowane często w  sypialni, czy salonie

-Temperatura 3000 K – 5300 K to światło naturalne

-Ponad to temperatura powyżej 5300 K jest to barwa najbardziej zbliżona do światła dziennego. Ja polecam takie oświetlenie również w pokojach dzieci, aby podczas, pracy, nauki oczy ich się nie męczyły.

Jak nie jesteś pewien czy poradzisz sobie z oświetleniem to może warto zatrudnić projektanta wnętrz. Tu przeczytasz, czy warto zatrudniać projektanta wnętrz

 

Kiedy projektować oświetlenie wnętrza mieszkania

Projekt oświetlenia należy wykonać przed rozpoczęciem prac wykończeniowych, unikniemy wtedy niepotrzebnych wydatków, zmian, czy kucia tynków aby rozprowadzić dodatkowe kable elektryczne.

Co ważne projekt oświetlenia wykonujemy gdy już mamy rozplanowaną funkcję naszego mieszkania. Czyli musimy znać już rozstawienie ścianek, mebli, sprzętów AGD i powstałych stref w mieszkaniu.

Pozwoli nam to na odpowiednie doprowadzenie kabli, rozprowadzenie oświetlenia i podkreślenie mebli, dodatków, czy np. dekoracyjnej ściany. Znając rozmieszczenie mebli i sprzętów, wiemy jakie i gdzie dać lampy. Czy lepiej dać kilka różnych opraw, czy jedną główną, tak więc to musi być nasz punkt wyjścia.

Dodatkowo przeczytaj – Praktyczne rady przy projektowaniu wnętrz – artykuł

Jak zaplanować oświetlenie – projekt oświetlenia porady

5 praktycznych porad i trików przy projektowaniu oświetlenia

– Przy oglądaniu telewizora warto zadbać aby było dyskretne światło dekoracyjne. Przełamiemy wtedy ciemność, nie męczą się oczy i robi się nastrój. Światło takie powinno być albo za TV, albo gdzieś w oddali.

– Zadbajmy o czujniki ruchu, szczególnie w ciągach komunikacyjnych, na schodach i wiatrołapach. Pozwoli nam to w nocy na bezproblemowe przemieszczanie się.

– Lampę nad stołem zawieszamy nisko, dzięki temu stworzymy przyjemniejszy klimat sprzyjający rozmowom.

– Postawcie lampę w oknie na parapecie, zbudujecie dzięki temu intymny klimat i nikt nie będzie wam mógł przez to okno zobaczyć do środka.

– Jeżeli chcesz odwrócić uwagę od jakiegoś miejsca w domu, to skieruj oświetlenie na inną ciekawszą rzecz. Dzięki skierowanemu snopowi światła wyeksponujesz detal, dekorację inną i odwrócisz uwagę od mniej przyjaznego miejsca.

Jak zaplanować oświetlenie – projekt oświetlenia porady

Na co zwrócić uwagę przy projektowaniu oświetlenia?

Odpowiednie rozplanowanie lamp wymaga od nas dobrego projektu oświetlenia, uwzględnienia światła głównego, roboczego i dekoracyjnego. Musimy wziąć pod uwagę ustawienie mebli, stref w mieszkaniu, oraz to co chcemy wyeksponować. Dobry projekt oświetlenia, wymaga czasu i pracy, lecz z pewnością mieszkanie odwdzięczy się nam dobrym klimatem i funkcjonalnością.