Wiele osób zadaje sobie pytanie, co zrobić, aby  dom był energooszczędny? Jest to zadanie, które wymaga od właściciela domu wprowadzenia w nim istotnych zmian.

Co zrobić aby dom był energooszczędny?

Rosnące ceny energii oraz koszty ogrzewania domów, wymuszają na ich właścicielach poszukiwanie metod umożliwiających obniżenie tego rodzaju wydatków. Najłatwiej jest stworzyć dom energooszczędny od podstaw. Od wielu lat, tradycyjne budownictwo murowane jest zastępowane prefabrykatami. Ma to swoje uzasadnienie, głównie w dużo niższych kosztach eksploatacji domu, który zbudowano z gotowych elementów drewnianych czy paneli SIP.

Prefabrykaty w połączeniu z nowoczesnymi metodami ogrzewania nowo powstałych budynków mieszkalnych, zapewniają duże oszczędności w ogrzewaniu domów o różnej kubaturze, w tym budynków kilkupiętrowych. W przypadku domów murowanych, doskonałą metodą na zmniejszenie wysokości rachunków za prąd elektryczny i ogrzewanie, jest wprowadzenie radykalnych zmian w budynku, dających efekt energooszczędności. Warto wiedzieć, w jaki sposób zaaranżować budynek mieszkalny, aby koszty jego utrzymania nie powodowały nadmiernego obciążenia budżetu finansowego.

Co zrobić, aby dom był energooszczędny

 

Co zrobić, aby nasz dom był energooszczędny – pompy ciepła, panele PV

 

Duże znaczenie w kwestii oszczędzania energii w tego rodzaju obiektach mieszkalnych, ma zastosowanie optymalnej izolacji cieplnej o wysokiej trwałości, która doskonale spełnia swoje zadanie. Ocieplenie budynków zapobiega utracie przez nich ciepła w okresie grzewczym, jak również chroni ściany przed nadmiernym zawilgoceniem. Bardzo ważnym elementem wyposażenia domu energooszczędnego jest rekuperator, czyli wentylacja mechaniczna – zapoznaj się z artykułem na temat rekuperacji. Pozwala ona na duży komfort użytkowania budynku mieszkalnego, a w okresie niskich temperatur powietrza znacznie wpływa na obniżenie wysokości comiesięcznych rachunków za ogrzewanie.

W domu energooszczędnym można wykorzystać również OZE. Sprawne panele PV zapewniają możliwość cieszenia się z darmowej, ekologicznej energii, która służy do zasilania wszystkich sprzętów elektrycznych, znajdujących się na wyposażeniu danego domu. Dodatkowo, energia wyprodukowana przez instalację fotowoltaiczną może posłużyć również do oświetlania pomieszczeń. Warto skorzystać z rozwiązań hybrydowych i zainstalować wraz z fotowoltaiką, pompę ciepła. Będzie ona służyła do podgrzewania wody użytkowej i ogrzewania pomieszczeń.

Przeczytaj o fotowoltaice i dofinansowaniu do niej

Czy warto założyć fotowoltaikę- dofinansowanie fotowoltaiki

Szczelność domu, odpowiednie oświetlenie i dobry piec – gwarancja energooszczędności

 

Chcąc zmniejszyć zużycie prądu eklektycznego należy pozbyć się tradycyjnych żarówek i zamienić je na świetlówki energooszczędne. Jest to rozwiązanie, które z pewnością okaże się doskonałą inwestycją, szczególnie, gdy we wnętrzu pomieszczeń znajduje się duża ilość źródeł światła. Jeśli dom wyposażony jest w sporą liczbę okien, to warto jest sprawdzić ich szczelność. W przypadku zauważenia strat ciepła, należy niezwłocznie wymienić okna na nowe lub uszczelnić je, w taki sposób, aby maksymalnie ograniczyć ucieczkę ogrzanego powietrza.

Nieszczelne okna w domu mogą powodować utratę ciepła wielkości prawie 15%. W rezultacie pomieszczenie szybciej się wychładza i wymaga kosztownego podniesienia w nim temperatury. Sprawa wygląda podobnie z drzwiami, których nieszczelność również powoduje straty ciepła i tym samym wyższe rachunki za ogrzewanie. W trakcie sezonu grzewczego, każdy właściciel domu musi sprawdzić, czy grzejniki ciepła nie zostały przypadkowo zastawione meblami lub innymi akcesoriami domowymi, które mogą utrudniać swobodny przepływ ciepłego powierza i jego cyrkulację w całym pomieszczeniu. Jeśli zależy Ci na zaoszczędzeniu pieniędzy, warto, byś odpowiednio ustawił parametry pieca grzewczego, tak by podnosił swoją temperaturę wtedy, gdy w domu znajdują się jego mieszkańcy. Dobrej jakości, nowoczesny piec posiada opcję swobodnej regulacji zakresu temperatur i dostosowania ich do trybu życia domowników.

Warto również zastanowić się nad założeniem systemu inteligentnego domu, który mocno redukuje koszty domu: Czy warto założyć system inteligentnego domu?

Energooszczędny dom, to taki budynek, w którym nic nie powoduje start energii i ciepła. Warto odpowiednio wcześnie zadbać o to, by nie narażać budżetu domowego na zbędne, duże wydatki.