To również może Cię zainteresować: Jak zaprojektować małą łazienkę

Jakich błędów nie popełniać w aranżacji małych mieszkań zobacz film

 

1) Niepraktyczne aranżacje małych mieszkań

Aranżacje małych mieszkań muszą być dobrze przemyślane. Wiem, że wiele osób chciałoby wyspę w kuchni, do tego hokery i piękny narożnik, no ale… Musisz się wczuć w dane wnętrze, jak nie masz do pomocy projektanta, to weź kredę, wejdź do danego pomieszczenia i rozrysuj sobie wszystko na podłodze.

Aranżacja kuchni i łazienki w małych mieszkaniach jest najważniejsza, bo musi być praktycznie, funkcjonalnie. Ustaw się przed miejscem, w którym będziesz chciał kiedyś mieć zlew i zobacz, jak daleko masz do szafek, do zmywarki, ile blatu zostanie ci na odłożenie mokrych naczyń (zwróć uwagę, gdzie będzie płyta grzewcza, a gdzie lodówka). Teraz pomyśl, że wróciłeś z zakupów. Gdzie postawię zakupy? Mam wolny blat, stół? Jak daleko jest do lodówki, szafki w których będę chciał trzymać ryże, makarony etc?
Teraz najważniejsze ile mam miejsca, aby dwie osoby się spokojnie zmieściły? Za mało, to nie dawaj tego barku! I tak nikt przy nim nie będzie siedział.
W małych wnętrzach najbardziej się sprawdza układ mebli kuchennych w literę „ L” Zobacz inspiracje z takich kuchni.

Sofa w salonie, super, ale lekka, nie Ludwik XVI. Fotel, super sprawa, ale zobacz ile miejsca będzie wokół niego, jak go już wstawisz. W takich wnętrzach najlepiej zastosować styl skandynawski, nowoczesny, lub loftowy. Możesz wejść na poszczególne inspiracje i zobaczyć co Tobie najbardziej pasuje.

Koniecznie się z tym zapoznaj: 10 błędów w aranżacji kuchni

2 Źle dobrane kolory w aranżacji wnętrz małych mieszkań

Wiele osób twierdzi, że do małych wnętrz nie można dawać ciemnych kolorów. No to ja stoję w opozycji do takiego podejścia.
Można, a nawet to pomaga w tym aby takie mieszkanie, lepiej i ciekawiej wyglądało. Jednak wszystko z głową. Musimy wziąć pod uwagę, z której strony świata mamy mieszkanie, ile mamy okien i czy jest wystarczająco nasłonecznione.
Co więcej, warto aby te wnętrza nie były ponure, więc jeżeli robimy ciemną kuchnię, grafitowe meble, to zadbajmy, aby podłoga była w jasnych ciepłych barwach, czy na ścianach powstał materiał, który ociepli nam to wnętrze (może panele drewniane?)
Zresztą zobaczcie przykłady ciemnych małych mieszkań. Wyglądają bardzo dobrze, więc nie musicie się bać ciemnych, wyrazistych kolorów.

7 błędów które zepsują aranżację małych mieszkań

By: Prosty układ

kuchnia w granacie

By: Concept For Home

By: Alexander Menchinsky

Andrey Karasev

 

 

 

 

 

To również może Cię zainteresować: Jaki jest koszt remontu łazienki

3) Źle dobrane oświetlenie – 7 błędów które zepsują aranżację małych mieszkań

Ile razy to słyszałem. Panie a na co mi tyle światła, tu jest tylko 30 m2 jedna lampa u góry mi wystarczy. I cyk w Castoramie kupiony plafon z dwoma żarówkami na cały pokój.
Jedyny plus, jaki w tym widzę, to mało wydanych pieniędzy na oświetlenie. Ale więcej minusów.
Jest to duży błąd w aranżacji małych mieszkań. Gra światłem jest ważna, a dzięki dodaniu kinkietów, jakiejś lampy stojącej, czy podświetleniom ledowym możemy uwypuklić część mieszkania i optycznie je powiększyć. Dużo jasnego oświetlenia jest konieczne w małych mieszkaniach.

4) Za dużo wszystkiego w małych mieszkaniach

Ja wiem, że w Egipcie Ci się spodobała szisza, i musisz zabrać tonę piasku i muszelek z plaży, ale w mieszkaniu gdzieś to trzeba ustawić.
Wszystkie te bibeloty, tysiące ramek na zdjęcia, dwudziesta poduszka kupiona w sklepie zagraci w końcu Twój lokal i nie tylko, będzie to wyglądało ciężko i okropnie, ale również sprzątania przy tym będzie pięć razy więcej. No, chyba że ta szisza jest cały czas w użytku i jest Ci wszystko jedno, to śmiało 🙂

5) Za dużo kolorów, struktur i wzorów -7 błędów które zepsują aranżację małych mieszkań

Można by napisać w jednym zdaniu. Nie rób oczopląsu. Wiem, że niektórzy uważają, że błędem w małych mieszkaniach jest dawanie wyrazistych kolorów, wzorów, czy za dużo materiałów.
Ja bym polemizował. Pewne jest, że w małych mieszkaniach co za dużo to niezdrowo. Jednak śmiało możesz dać żółty rzucający się w oczy fotel, designerską lampę, poduszki w kratę.
Ale jak już dasz ten fotel, to nie dodawaj pstrokatego dywanu, dziesięciu poduszek w kolorze tęczy, czy zasłon w paski.

7 błędów które zepsują aranżację małych mieszkań

6) Za mało miejsca na przechowywanie

W każdym mieszkaniu, nieważne czy dużym, czy małym, z czasem brakuje miejsca na przechowywanie. Szczególnie przy aranżacji małych mieszkań, musimy zadbać, aby szaf, schowków i innych szafek powinno być jak najwięcej.
To nie znaczy, że masz zabudować wszystko od dołu do góry szafami, ale abyś przemyślał, gdzie możesz wykorzystać miejsce na schowek. Może to być pufa otwierana, siedzisko na buty z szufladą, pawlacz pod sufitem, w sypialni skrzynia przy oknie jako siedzisko, a w niej miejsce na sezonową odzież. Kombinuj 🙂

Rady dotyczące projektowania wnętrz: Jak zaprojektować swoje wnętrza

7) Brak podziału na strefy

Zastanawiałem się, czy wpisywać ten punkt. Jestem przekonany, że taki podział powinien istnieć w mieszkaniu, lecz niestety nie w każdym a szczególnie w małym mieszkaniu, można to wykonać.
Jednak spotykam się z tym że przy małych mieszkaniach jest taka możliwość, lecz mieszkańcy nie zadbali o odpowiedni podział na strefy.
Jeżeli one istnieją, czujemy się w takich wnętrzach lepiej, jest ład i swoisty spokój. Jeżeli mamy taką możliwość to zróbmy to. Możemy salon od kuchni oddzielić stołem, sofą odwróconą plecami do kuchni, może być jakaś ścianka ażurowa, lub obniżony sufit na jednej części np. salonowej.

7 błędów które zepsują aranżację małych mieszkań

Małe mieszkanie z podziałem na strefy

Małe mieszkanie z podziałem na strefy

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Z pewnością można wnętrza małych mieszkań zaprojektować ładnie i funkcjonalnie i zgodnie z trendami wnętrzarskimi z 2020 roku. Z całą pewnością nie popełnimy błędu, jeżeli zrobimy je przejrzyste, z akcentem kolorystycznym, bez nadmiaru mebli i dodatków, oraz jak uwzględnimy dobrze oświetlenie i podział na strefy.
Dodalibyście coś jeszcze do tych punktów. Z pewnością jest jeszcze kilka błędów przy aranżacji małych mieszkań, które można popełnić, więc podpowiadajcie.

Zamierzasz wyremontować kuchnię. Warto to przeczytać: 12 błędów w aranżacji łazienki, oraz 10 błędów popełnianych przy projektowaniu wnętrz