Jak zaprojektować małą łazienkę – 10 genialnych trików

W małej łazience szczególnie ważne jest aby zachować porządek, aby wszystkie drobiazgi, kosmetyki, płyny były pochowane i aby nie potrzebnie nie rzucały się nam w czy. Dlatego tez potrzebujemy jak najwięcej szafek, schowków i organizerów. Ale gdzie je dać jeżeli mamy małe pomieszczenie?

1 ) Lustro z szafką

To jest bardzo dobry pomysł i o dziwo nie dla każdego oczywisty. Lustro w łazience i tak będziemy mieć, więc dlaczego nie zrobić je na szafce. Zdaje sobie sprawę, że ludzie obawiają się takiego rozwiązania ze względu na wymiary, lecz nie musi to być bardzo głęboka szafka. Wystarczy jak będzie miała 10 cm w środku, abyśmy mogli tam postawić kosmetyki, szczoteczkę do zębów, czy zapas mydła. Każde miejsce w małej łazience się przyda, więc grzech by było z tego nie skorzystać.

Jak zaprojektować małą łazienkę – 10 genialnych trików

2) Jakie płytki i kolory wybrać do małej łazienki?

Często słychać informację, że do małej łazienki tylko jasne płytki powinno się dawać. A ja powiem, że nie jest to prawda. Oczywiście, łatwiejszym i bezpieczniejszym jest w małych pomieszczeniach zastosowanie jasnych kolorów, lecz nie jest to konieczne. Śmiało można dać szare, czy grafitowe płytki i zrobić tak aby nie było ciemno. Ważne, aby płytki te były dużych rozmiarów,  fugi jak najcieńsze i zafugowane w jak najbardziej podobnym kolorze do płytki. Jeżeli zrobimy małe płytki i do tego fugi w innym kolorze, to one będą się rzucać w oczy i zdominują całą łazienkę. Dodatkowo trzeba pamiętać o odpowiednim oświetleniu, lustrach i szafkach w lakierze, lecz o tym napiszę poniżej.

Jeżeli remontujesz łazienkę, to koniecznie przeczytaj: Jaki jest koszt remontu łazienki

3) Wykorzystaj każde miejsce na schowki i wnęki – triki do małej łazienki

W małej łazience istotną sprawą jest, aby wykorzystywać każde możliwe miejsce w których możemy zrobić schowki. Bardzo dobrym przykładem jest wykorzystanie zabudowy na stelaż podtynkowy. Możemy zrobić w nim schowki na szczotkę do toalety, czy na zapas papieru toaletowego

Jak zaprojektować małą łazienkę – 10 genialnych trików

https://lightmirror.eu/texas

4) Szafka nad WC

Tak jak wspomniałem wyżej, jak jest możliwość to warto zrobić więcej szafek do których będziemy mogli pochować kosmetyki, czy zrobić apteczkę. Bardzo dobrym miejscem na taką szafkę jest miejsce nad zabudową geberitu.

Jak zaprojektować małą łazienkę – 10 genialnych trików

Czytaj dalej: Jak zaprojektować małą łazienkę – 10 genialnych trików

5) Lustro na drzwiach czy pionowe wkomponowane w płytki

Aby wizualnie powiększyć powiększyć małe pomieszczenie, wystarczy, że drzwi w łazience zrobimy lustrzane, lub damy duże pionowe lustro wkomponowane w płytki. Tak jak widać na poniższej wizualizacji, rozwiązanie takie w małej łazience z ciemnymi płytkami, świetnie wizualnie powiększy łazienkę.

6) szósty trik w małej łazience

Oczywistym jest, że w małej łazience nie mamy miejsca na bidet. Co w przypadku kiedy nie chcemy z tego zrezygnować? Na szczęście są odpowiednie deski wc, które możemy zamontować na miskę ustępową, które spełniają funkcje bidetu. Ponadto, jeżeli mamy ubikację blisko umywalki, możemy podłączyć do baterii odpowiednią bidetkę.

Przy projektowaniu małych wnętrz zapoznaj się z artykułem: Jak urządzić małe mieszkanie.

7) Jakie meble zastosować do małej łazienki

Gdy stoisz przed dylematem jak zaprojektować małą łazienkę i jakie meble do niej wstawić, to rada jest jedna. Lakier w połysku. Każdy front meblowy w połysku, odbija światło i wizualnie powiększy nam przestrzeń. Tak samo jak z płytkami. Nie upierałbym się, że muszą to być jasne płytki, nie. Ważne jednak aby były lakierowane na wysoki połysk. Ponadto meble powinny być podwieszane, a nie stojące na ziemi, takie aby sprawiały wrażenie lekkości.

8) Ósmy trik do małej łazienki to brak płytek na wszystkich ścianach

Przyzwyczailiśmy się, że w łazience mamy wszystkie ściany wypłytkowane i to jest błąd. Tym bardziej gdy mamy małą łazienkę i chcemy ja jakoś urozmaicić, to warto pomyśleć, o wypłytkowaniu ścian tylko w tych miejscach w których są narażone na wodę, pozostałe możemy pomalować odpowiednia farbą do łazienek, a nawet zrobić sztukaterię. Dzięki temu będzie niebagatelnie i ciekawie. Ponadto gdy pomalujesz łazienkę w jasne pasy pionowe, to zdecydowanie ją optycznie powiększysz.

9) Dziewiąty trik przy projektowaniu małej łazienki. Wieszaki na kabinę lub drzwi

Jeżeli nie masz miejsca na wieszaki na ręczniki, czy szlafrok dobrym rozwiązaniem jest powieszenie prostych wieszaków na ramę drzwi, czy na górę z kabiny prysznicowej. Dzięki temu będzie gdzie powiesić mokre ręczniki, czy szlafrok

10) ostatni trik do zastosowania w małej łazience

Odpowiednie oświetlenie. Po pierwsze musi oczywiście być jasno w takiej małej łazience. Potrzebujemy światło na suficie i przy lustrze, to normalne, lecz dajmy również kinkiet na ścianę, szczególnie jeżeli nie jest ona wypłytkowana. Dzięki temu odwrócimy uwagę od niewielkich rozmiarów łazienki, a sprawimy, ze będzie się wydawać większa i ciekawsza. Warto też pomyśleć o podświetleniu pod szafką, czy we wnęce np. między szafką a geberitem.

Oczywiście przy projektowaniu małej łazienki, lepiej pomyśleć o kabinie prysznicowej, niż wannie. Ponadto jeżeli mamy taka możliwość, to pralkę dajmy do innego pomieszczenia, to z pewnością pozwoli zaoszczędzić nam miejsca w już i tak małej łazience.

Koniecznie przeczytaj ten artykuł, aby nie popełnić błędów przy projektowaniu łazienki: 12 błędów w aranżacji łazienki

Jak zaprojektować małą łazienkę – 10 genialnych trików

Wierzę, że odpowiedziałem Wam na pytanie jak zaprojektować małą łazienkę i skorzystacie z tych 10 trików aby wizualnie i faktycznie powiększyć takie małe pomieszczenie. A jeżeli tak, to prześlijcie do mnie swoje zdjęcia, chętnie pokaże je na łamach portalu –  Aranżacja Wnętrz.

A jakie Wy macie sposoby na urządzenie małej łazienki?

Zobacz również to:

Trendy w aranżacji łazienek