Jeżeli masz mieszkanie 40 m2 to musi się w nim znaleźć podobna ilość urządzeń i mebli jak w mieszkaniu 70 m2. Będziemy mieli jeden czy dwa pokoje mniej, ale chcemy w nim żyć tak samo wygodnie jak w większych mieszkaniach. Ja powiem przewrotnie, małe mieszkanie w bloku można urządzić ciekawiej i z lepszym klimatem, niż niejeden duży apartament.

Przeczytaj również: Jak urządzić małe mieszkanie – inspiracje

Jak urządzić małe mieszkanie

Od czego zacząć urządzanie małego mieszkania?

Jak to zwykle bywa, od kartki i ołówka. Ale nie mówię tu aby od razu rysować rzut mieszkania i nanosić różne meble na niego, lecz od spisania rzeczy które muszą być w tym naszym niewielkim mieszkaniu, aby było ładnie i funkcjonalnie. Zadajcie sobie pytania, jak widzicie Wasz przyszły lokal, jakie na co dzień macie zwyczaje (gdzie trzymacie ulubione czasopisma, chowacie klucze po przyjściu do domu, pracujecie przy komputerze, trzymacie wiadro, mop i deskę do prasowania). Aby praktycznie  urządzić małe mieszkanie, musicie zadać sobie jak najwięcej pytań i szczerze na nie odpowiedzieć.

Przyjmijmy, że mieszkamy z jednym dzieckiem. To co potrzeba aby  było praktycznie i funkcjonalnie w małym mieszkaniu? Co potrzebujemy aby było wygodnie dla Was i dziecka? Jakie zastosować niestandardowe rozwiązania, aby pomieścić jak najwięcej gromadzących się rzeczy prze lata? I ostatecznie jaki klimat chcemy uzyskać w naszym małym mieszkaniu.

Warto również przeczytać ogólne zasady w aranżacji wnętrz: Praktyczne rady przy projektowani wnętrz

No to do dzieła kilka porad aby w naszym małym mieszkaniu było funkcjonalnie i ładnie.

Jak urządzić małe mieszkanie

Zasady projektowania małych mieszkań

Jeżeli szczerze sobie odpowiedzieliście na wszystkie pytania, to na pewno jesteście już przerażeni ile rzeczy się musi zmieścić w takim niewielkim mieszkaniu. Do tego chcecie aby dziecko miało dużo miejsca na zabawę i naukę, a nawet na spotkania z kolegami. Wy liczycie, że uda się zorganizować nie jedne przyjęcie w takim lokalu, czasem kogoś przenocujecie i wiecie, że przez lata rzeczy będzie przybywało, a wyrzucić ulubione spodnie jest trudno (na pewno w nie jeszcze wejdziecie).

Mamy za zadanie zrobić aby nasze małe mieszkanie było praktyczne, funkcjonalne i ładne i pomieściło wszystko czego potrzebujemy. Nie rozciągniemy je ale… możemy powiększyć je optycznie, wykorzystać miejsce pod sufitem, we wnękach i zminimalizować niektóre meble, tak aby nie zabierały za dużo miejsca gdy to nie jest potrzebne.

Ile razy ja to słyszałem, że zasada w projektowaniu małych mieszkań to przede wszystkim, aby było ono jasne. Guzik prawda. Pewnie, że nie proponuje tu aby zrobić całe mieszkanie ciemne jak w grobowcu, ale kolor nada temu wnętrzu tylko szyk i klimat. Dodatkowo możemy dzięki niemu wyznaczyć strefy, które akurat w niewielkich mieszkaniach powinny być dobrze zaznaczone.

Tak więc główną zasadą w projektowaniu wnętrz nie jest aby było ono jasne, nie jest również konieczne (jak z pewnością nie raz czytaliście i słyszeliście), aby podłoga była wszędzie taka sama. Uważam, że dobrze jest zrobić podłogę w części otwartej taką samą, lecz w sypialni, czy łazience, a nawet w kuchni, jeżeli chcemy w ten sposób wyznaczyć strefę możemy zrobić już inną.

Ważną zasada w projektowaniu małych mieszkań jest aby je „nie zagracić” aby nie dawać za dużo bibelotów, aby mieć dużo szaf, schowków i wnęk na usuniecie z widoku niepotrzebnych rzeczy (jak to zrobić przeczytasz poniżej). Również ważną zasadą przy projektowaniu małych mieszkań jest aby to mieszkanie było zaprojektowane pod nas, więc nie słuchajcie jeżeli ktoś Wam mówi, że najlepiej było by je zrobić w stylu minimalistyczny, czy klimacie skandynawskim bo tak będzie wydawało się większe.

I co z tego, że będzie wyglądało na większe jak się w nim nie będziecie dobrze czuli? Tamte wymienione style są fajne, mogą się podobać i na pewno w tym klimacie jest łatwiej i prościej urządzić małe mieszkanie, ale nie jest powiedziane, że jak mam małe mieszkanie, to muszę się pożegnać ze stylem loftowym, czy klasycznym. Ty drogi czytelniku decydujesz. Ty będziesz tam mieszkał może przez wiele lat i zapewniam Cię, że teoretycznie ciemny styl loftowy można zrobić tak aby wyglądał lekko, przyjemnie i nie zatracił swojego ducha.

Kilka trików aby funkcjonalnie zaprojektować małe mieszkanie

Co możemy zrobić i jak urządzić małe mieszkanie? Trzeba trochę pogłówkować.

Należy postawić na meble modułowe, narożnik który można w różny sposób kształtować. Możesz do niego dostawić pufę jeżeli chcesz się położyć, lub ją odłączyć aby kolejna osoba usiadła.

Ciekawym rozwiązaniem jest barek kuchenny z którego można zrobić blat roboczy, stół czy schować go jeżeli aktualnie nie jest potrzebny. O co chodzi? Powiedzmy, że masz blat kuchenny przytwierdzony do ściany jako półwysep, dzięki temu masz więcej miejsca do przygotowywania jedzenia, ale wystarczy, że potrzebujesz z niego zrobić stół to wyciągasz z pod niego drugą część blatu (najlepiej gdy jest on na zawiasach), opuszczasz nogę do niego i już masz duży wygodny stół. Po skończeniu obiadu/imprezy, chowasz blat z powrotem a całość podnosić na ścianę i w pionie taki blat jest na niej powieszony. Dzięki temu mamy zdecydowanie więcej miejsca.

Masz mało miejsca w pokoju dziecka? Do łask wróciły kiedyś tak dobrze znane półko tapczany, czyli łóżko chowane w mebel. Po nocy dziecko chowa takie łóżko i ma dużo miejsca do zabawy.

Brakuje Ci miejsca na zabawki dziecka, a może na narty, czy inne szpargały? Podwieś pod sufitem stałą, sztywna metalową siatkę, nie dość, ze wyjdzie wtedy bardziej industrialnie, loftowo, to jeszcze zyskasz sporo miejsca jako schowek. Ten sam efekt uzyskach jeżeli podwiesisz siatkę z grubego sznura.

Jeżeli masz taką możliwość i mieszkanie trochę wyższe, to zastanów się nad łóżkiem pod sufitem. Dziecko zyska sporo miejsca na podłodze, gdzie może się bawić, lub można ustawić regał na książki, czy biurko.

Jeżeli nie potrzebujemy biurka na stałe, to może wystarczy nam blat podnoszony, dzięki któremu zrobimy w łatwy sposób miejsce do pracy, nauki.

Jeżeli masz łóżko dla dziecka wkomponowane na stałe, zabuduj szafki nad nim.

 

Co jeszcze możemy zrobić przy aranżacji małego mieszkania

Masz jakieś wnęki, nisze między rurami, szafą a ścianą, pod parapetem koło kaloryfera? Zabuduj je. Na pewno nie jeden drobiazg, książka, czy segregator się tam zmieści.

Jeżeli w sypialni mamy normalne łóżko, to warto je dać wyżej a pod nim umieścić szuflady, kontenery do których sporo rzeczy wejdzie.

Jak zaaranżować kuchnię w małym mieszkaniu. Oprócz wspomnianego chowanego blatu, dobrze jest zrobić szafki kuchenne pod sam sufit (zobacz zdjęcie poniżej). Oczywiście nie jest to rozwiązanie najwygodniejsze, lecz na pewno dużo rzeczy tam schowamy, a nie musi to być coś, co na co dzień używamy. Boki mebli, okapu, możemy również wykorzystać. Wystarczy, że zamontujemy na nich magnetyczne szyby, lub półki i już mamy kolejne miejsce do przechowywania. Jeżeli chcesz się dowiedzieć jakie są modne aktualnie kuchnie kliknij tutaj.

Na co jeszcze warto zwrócić uwagę przy aranżacji małego mieszkania? Na pewno na to aby meble były mobilne. Mamy biurko w pokoju dziecka, wystarczy, że będzie mobilne, przestawimy je na środek pokoju i powiększymy blat (jeżeli jest składany) a już mamy duże miejsce pracy, zabawy, czy do gier planszowych.

W salonie również o tym możemy pomyśleć. Jeżeli nie mamy miejsca na stół jadalniany, to dajmy niski stolik kawowy, który można bez problemu przesunąć i podnieść do wysokości normalnego stołu. Mamy osobny stolik kawowy, to warto aby w nim były szuflady, półki do których możemy dać ulubione gazety, płyty i inne drobiazgi.

Jeżeli chcesz uniknąć błędów w aranżacji małych mieszkań, to koniecznie przeczytaj ten artykuł: 7 błędów w aranżacji małych mieszkań

  Jak urządzić małe mieszkanie

Wydzielenie stref w małym mieszkaniu -Jak urządzić małe mieszkanie

Jak wydzielić strefy w małym mieszkaniu? Jak już wspomniałem jest to dosyć istotne i jest na to kilka pomysłów. Możesz to zrobić poprzez odpowiednie ustawienie mebli, grę światłem, czy też ciekawe ażurowe ścianki. Jeżeli masz otwartą kuchnie możesz między nią, a salonem postawić barek, możesz ustawić sofę plecami do kuchni, dać wspomnianą ściankę ażurową, czy też podzielić wizualnie podwieszonym sufitem. Oczywiście również warto takie strefy oddzielić światłem. Podkreślić paskiem ledowym czy kinkietami na ścianie.

W całkiem małym mieszkaniu, jeżeli nie masz osobnego pokoju możesz wyodrębnić specjalne miejsce jako sypialnię. Można to zorganizować tak aby było i ładnie i praktycznie.

Zobaczcie poniższe zdjęcia.

 

  Jak urządzić małe mieszkanieJak urządzić małe mieszkanie

 

Aranżacja małego mieszkania nie jest prosta, lecz nie jest też skomplikowana. Wystarczy, że przemyślimy dobrze nasz projekt, wykonamy kilka dodatkowych elementów, dodamy kilka trików i nasze małe mieszkanie będzie praktyczne, funkcjonalne i ładne.

 

Jeżeli spodobał Ci się artykuł: Jak urządzić małe mieszkanie, to te artykuły na temat również może Cię zainteresują:

Mieszkanie do 40 m2 – jak urządzić? – aranżacja niewielkiego mieszkania

Jak funkcjonalnie urządzić mieszkanie do 40 m2?

Zdjęcie tytułowe: Andrey Karasev