Jak już nie raz udowodniłem, nawet niewielkie mieszkanie dwudziestoparo metrowe, można urządzić ładnie i funkcjonalnie. W tym artykule, dam Wam kilka wskazówek i dużo inspiracji, jak urządzić małe mieszkanie aby każdy z Was mógł coś zaczerpnąć z tego i zaprojektować swoje mieszkanie tak, aby żyło mu się w nim dobrze i wygodnie.

Jak urządzić małe mieszkanie – zobacz poniższe inspiracje

Często pokutuje w naszych głowach przeświadczenie, że skoro mamy małe mieszkanie, powiedzmy trzydziesto metrowe, to powinien być tam całkowity minimalizm, bo wtedy będzie ono optycznie większe i mniej zagracone. Oczywiście, jasne, można iść w tym kierunku, lecz zobaczcie chociażby na poniższy projekt. Mimo niewielkiego rozmiaru, wszystko o tym mieszkaniu można powiedzieć, lecz nie to, że jest minimalistyczne. (P.S. Po kliknięciu w dane zdjęcie można zobaczyć cały projekt).

Przeczytaj również7 błędów które zepsują aranżację małych mieszkań

Jak urządzić małe mieszkanie - inspiracje

Projekt małej kawalerki ze sztukaterią. W dwóch kolorach

Aranżacja małych mieszkań, jest może trochę bardziej skomplikowana, lecz nie możemy, a nawet nie powinniśmy się ograniczać w myśleniu i stawiać wszystko na minimalizm. Wręcz przeciwnie. Postawmy na fantazję, na dekorację i kolory, nie zapominając o funkcjonalności. Oczywiście  nie wstawimy do małego mieszkania 30 m2 tylu mebli i sprzętów co może byśmy chcieli, nie oznacza to jednak, że nie możemy „zabawić się” w nim dodatkami i kolorami.

Moim zdaniem powinniśmy sobie zadać inaczej pytanie: Jak urządzić małe mieszkanie aby nie było nudne i było praktyczne? Na to pytanie odpowiem poniżej, a teraz proszę zobaczyć kolejny przykład, inspirację małego mieszkania. W tym przypadku, również postawiono tu na dekorację. Kuchnia jest niewielka, lakierowana na wysoki połysk, lecz pozostała aranżacja jest już bardziej bogata.

To również może Cię zainteresować: Koszt remontu małego mieszkania

Jak urządzić małe mieszkanie

Projekt mieszkania 39,8 m2 ze sztukaterią. Inspiracja małego mieszkania

Jak urządzić małe mieszkanie – jak zaplanować, od czego zacząć?

Aranżacja małych wnętrz, rządzi się swoimi prawami. Tam jest ważny każdy centymetr kwadratowy. Najważniejsze jest dobre odpowiednie zaplanowanie. Aby to zrobić, trzeba sobie zadać pytania: Co musi się znaleźć w takim mieszkaniu, jak duże łóżko potrzebuję, czy często gotuję i potrzebuje większą kuchnię, czy często znajomi będą przychodzić, ile szaf/ miejsca w szafie jest mi potrzebne, czy w łazience musi być wanna, czy wystarczy prysznic?

Spiszmy wszystkie nasze odpowiedzi i przystąpmy do drugiego etapu. Wpisujemy w Google hasło: małe mieszkania inspiracje, lub jeszcze lepiej zaglądamy do mnie na stronę: Aranżacja Wnętrz – inspiracje i szukamy wnętrz które najbardziej nam się podobają i najbardziej nam odpowiadają, stylem kolorem i rozmieszczeniem w środku.

Gdy już przejdziemy te dwa etapy to powinniśmy wiedzieć co w takim małym mieszkaniu musi się znaleźć i jak chcemy je urządzić. I teraz najtrudniejsza sprawa, zderzenie się z rzeczywistością. Należy wziąć do ręki kartkę i ołówek i najlepiej w skali co do centymetra rozrysować nasze pomieszczenia. Poniżej jest przykład projektu kawalerki rozrysowanego przez pracownie projektową. Nie każdy ma taką możliwość aby tak dokładnie rozrysować, lecz wystarczy kartka w kratkę i linijka, aby w miarę dokładnie odzwierciedlić swoje przyszłe mieszkanie.

Jak urządzić małe mieszkanie

Jak urządzić małe mieszkanie – projekt funkcyjny

Jak urządzić małe mieszkanie – projekt małego mieszkania

Po tym etapie widzimy, czy to co zaplanowaliśmy ma szanse się zrealizować. Czy jest na tyle miejsca, aby wszystkie meble, sprzęty i ewentualne dekoracje zmieściły się w małym mieszkaniu. Jest na tyle przejścia między meblami aby swobodnie się poruszać? Czy w kuchni zmieszczą się dwie osoby? Co jeśli tak małe wnętrza nie pomieszczą wszystko to co sobie zaplanowaliśmy?  Szukajmy rozwiązań. Czy łóżko musi być tak szerokie? Czy zmywarka nie może być mniejsze, a może obejdę się bez biurka? Jeżeli mamy czarno na białym wszystko narysowane, to na pewno znajdziemy jakieś rozwiązanie. Jak nie mamy miejsca na dekoracje, to pobawmy się kolorem. Wystarczy ciekawy motyw na fototapecie, ładne krzesła w różnych kolorach i już będzie ciekawiej. Bardzo dobrze tą ideę przedstawiają te inspiracje małych mieszkań:

Jak urządzić małe mieszkanie

Małe kolorowe mieszkanie 29 m2

małe mieszkanie inspiracje

Projekt kawalerki 30 m2 dla kobiety

Małe mieszkanie nie jest łatwe w urządzeniu, lecz nie oznacza, że musi być nudne, że nie możemy poszaleć tam kolorami i dekoracjami. Na pewno ważne jest aby było ono praktyczne, więc jeżeli są rzeczy  z których nie możesz, nie chcesz zrezygnować narysuj to na kartce i dostosuj inne elementy do tej rzeczy. Nie rezygnuj z ładnego wnętrza na rzecz funkcjonalności, na pewno można obie rzeczy pogodzić, a jeżeli nadal masz pytanie jak urządzić małe mieszkanie, to zobacz kolejne inspiracje takich wnętrz.

A jak masz balkon w bloku to również możesz go ładnie urządzić: Aranżacja balkonu 

Jak urządzić małe mieszkanie

Małe mieszkanie w kolorze butelkowej zieleni

Małe mieszkanie jak urządzić

Małe mieszkanie w różowym kolorze 26,6 m2

małe mieszkanie jak urządzić

Małe mieszkanie w tropikalnych kolorach

Aranżacja małego mieszkania

Aranżacja nowoczesnej kawalerki 28m2

Projekt kawalerki

Kolorowa kawalerka z antresolą

Projekt kawalerki

Projekt kawalerki

Projekt kawalerki

projekt wnętrz małego mieszkania

Mikroapartament pod wynajem krótkoterminowy

Jak urządzić małe mieszkanie - inspiracje

Kawalerka 40 m2 w stylu minimalistycznym z przeszkloną sypialnią

małe mieszkanie 23 m2

małe mieszkanie 23 m2 – projekt kawalerki inspiracje

Kawalerka 26m2 w stylu glamour

Kawalerka 26m2 w stylu glamour

Jak urządzić małe mieszkanie

Małe mieszkanie z grafitową kuchnia i cegłą na ścianie

Małe mieszkanie w stylu loftowym

Małe mieszkanie w stylu loftowym

Niewielkie ładne mieszkanie dla kobiety w stonowanych kolorach

Niewielkie ładne mieszkanie dla kobiety w stonowanych kolorach

Jeżeli masz małą wąska kuchnię, to ten artykuł jest dla Ciebie: Wąska kuchnia w bloku, jak urządzić

Jak urządzić małe mieszkanie - inspiracje

Niewielkie ciemne mieszkanie

Aranżacja małego mieszkania

Piękna kawalerka 38 m2 z niebieskim kolorem w roli głównej

Aranżacja małego mieszkania w kolorze zielonym

Aranżacja małego mieszkania w kolorze zielonym

Przeczytaj również na temat projektu małej łazienki: Jak zaprojektować małą łazienkę

Zdjęcie tytułowe Projekt: Vladislav Kislenko