Małe kuchnie w bloku tak jak i te duże muszą spełniać swoje zadanie, musimy mieć wszystkie sprzęty AGD, blat roboczy i miejsce do przechowywania naczyń i produktów. I jeszcze jedna ważna sprawa, każdy chce i oczekuje, tego że nawet wąska kuchnia będzie ładna i będzie się miło w niej spędzać czas. Podpowiem wam, jak urządzić taka kuchnię, aby spełniała wszystkie Wasze oczekiwania. A jeżeli jesteś zainteresowany ile kosztuje remont kuchni, to zapoznaj się z tym artykułem.

Wąska kuchnia w bloku – jak urządzić, zasady aranżacji, inspiracje

Z przyczyn oczywistych mała kuchnia w bloku jest skomplikowana w aranżacji, lecz nie oznacza to, że jest to przegrana sprawa. Można ją urządzić, tak aby była praktyczna i miło się w niej spędzało czas. Aby tak było trzeba zastosować się do kilku zasad w aranżacji kuchni.

Zasady w aranżacji wąskiej kuchni w bloku

Pierwsza zasada w aranżacji kuchni w bloku – pamiętaj o blacie roboczym. Niestety często ludzie mają  fałszywe przeświadczenie, że jeżeli kuchnia jest mała to muszą ją jak najbardziej zabudować, aby wszystko się pomieściło. Później podczas użytkowania wychodzą takie problemy, że nie ma gdzie posiłków przygotowywać, czy postawić siatki z zakupami.

Zastosuj odpowiednie kolory. Zazwyczaj czytam i słyszę, że do małych pomieszczeń jedyne i słuszne rozwiązanie to zastosowanie jasnych, najlepiej białych kolorów. Ja stoję w opozycji do takiego stwierdzenia. Na pewno łatwiej jest zaaranżować wąską kuchnię w bloku w jasnych kolorach i trudniej taką kuchnię zepsuć. Jednak ciemnym kolorem możemy nadać charakter tej kuchni, a nawet zmienić i ulepszyć wizualne proporcje pomieszczenia. Trochę więcej na temat kolorów napiszę pod spodem. Zapoznaj się z artykułem o wizualnych trikach kolorystycznych.

trzecia zasada w małych kuchniach – wykorzystuj całą przestrzeń, lecz nie tylko na meble. Podobnie jak z blatem. Zazwyczaj w takich kuchniach każdy centymetr jest wykorzystany praktycznie, na szafki, półki, akcesoria. Ok, taka kuchnia może być praktyczna, ale nie koniecznie będzie ładna. Możemy nie czuć się w niej dobrze, jeżeli wszystko będzie zabudowane jak w bunkrze i będzie za ciężko. Warto mimo, że jest to mała kuchnia w bloku pomyśleć o tym aby zrobić coś w niej dla klimatu, urody, a nie tylko dla funkcji.

W poniższej kuchni mimo niewielkich rozmiarów zdecydowano się na blat śniadaniowy pod którym nie ma szafek. Dzięki temu można zjeść posiłek, a kuchnia wygląda ciekawiej.

To również może Cię zainteresować: Niebieska kuchnia: Jak urządzić, inspiracje i zdjęcia

Wąska kuchnia w bloku

Mała kuchnia w bloku z blatem śniadaniowym. By: www.ekskluzywnewnetrze.pl

 

Czwarta zasada aranżacji wąskiej kuchni w bloku – złota zasada trójkąta roboczego. Opiszę ją poniżej, lecz wspomnę, że normalnie, czyli w kuchniach gdzie jest to metrażowo możliwe, staramy się zaprojektować kuchnię zgodnie ze strefami kuchennymi, z ciągiem roboczym. W małych kuchniach, często jest to niemożliwe, aby tak dobrze to odwzorować. Po prostu jest za mało miejsca, trzymają nas instalacje WOD-KAN i robimy tak jak nam warunki pozwalają. Słusznie, lecz zasadę trójkąta roboczego na pewno będziemy mogli zastosować.

ostatnia zasada w aranżacji małej kuchni – wspieraj się akcesoriami. Te przyrządy które używasz często, warto powiesić na listwach czy to na ścianie w pasie między meblami, czy też na boku mebli. Można zrobić tam listwę magnetyczną i przyczepiać do niej potrzebne akcesoria.

Warto przeczytać: Koszt remontu małego mieszkania. wersja budżetowa

Mała kuchnia w niebieskim kolorze

Mała kuchnia w niebieskim kolorze

Praktyczne rady w urządzaniu wąskiej kuchni w bloku

Jeżeli w kuchni takiej jest zmywarka, to w zupełności wystarczy gdy mamy zlew jednokomorowy. Jeżeli jednak jej nie ma, to też nie warto dawać podwójnego zlewu. W takim przypadku poprzestańmy na zlewie półtora-komorowym.

Starajmy się aby blat kuchenny był w jednym ciągu i był długi najlepiej na 200 cm. Takie niezbędne minimum to 120 cm, lecz z pewnością i pod względem wizualnym i praktycznym lepiej będzie jeżeli wygospodarujemy 200 cm blatu.

W wąskiej kuchni zazwyczaj nie ma możliwości aby postawić stół jadalniany. Jeżeli jednak chcemy spożywać w niej szybkie posiłki, to warto pomyśleć o wspomnianym blacie który będzie pełnił funkcje stołu. Można również zrobić wysuwany dodatkowy blat spod blatu roboczego, lub składany stolik na ścianie.

Warto również w górnych szafkach zastosować przeszklone fronty. Jeżeli styl kuchni na to pozwoli, to zyskamy dzięki temu lekkość mebli i głębię. Wizualnie odbiór takich mebli będzie przyjemniejszy.

wąska kuchnia w bloku

Projekt niewielkiej kuchni w szarym kolorze

Jakie kolory do wąskiej kuchni w bloku

Jak wspomniałem, stoję do opozycji stwierdzeń, że w małych pomieszczeniach sprawdzą się tylko jasne kolory. Nie jest to prawdą. Z pewnością trudniej „zepsuć” taka kuchnię gdy fronty są jasne jeszcze wykonane na wysoki połysk, lecz po pierwsze nie zawsze tak chcemy i lubimy, po drugie. Naprawdę nic nie stoi na przeszkodzie aby meble zrobić w kolorze szarym, zielonym czy niebeskim. Ważne aby nie był to dominujący kolor i przytłaczający. Jeżeli ściany w takim przypadku pozostawimy jasne, z pewnością kuchnia będzie przyjemna w odbiorze.

Warto spojrzeć na przedstawione tutaj inspiracje wąskich kuchni.

Wąska kuchnia w bloku – jak urządzić, zasady aranżacji, inspiracje

Wąska kuchnia w bloku w kolorze zielonym

Zasada trójkąta roboczego zastosowana w małych kuchniach w bloku

O co chodzi w tej zasadzie?

Chodzi o odpowiednie ustawienie lodówki, płyty z piekarnikiem i zlewozmywaka względem siebie.

Należy sprzęty te tak rozmieścić względem siebie, by były w odstępach przypominających trójkąt. Ma to na celu wyeliminowanie zbędnych kroków w trakcie przygotowywania posiłków  i zachowania ciągu produkcyjnego.

Odległości między urządzeniami w TRÓJKĄCIE ROBOCZYM powinny mieścić się w następujących przedziałach:

-między lodówką a zlewozmywakiem: 120-210 cm,

-między zlewozmywakiem a kuchenką: 120-210 cm (ew. 90 cm w małych pomieszczeniach)

-między lodówką a kuchenką: 120- 270 cm.

Ten rysunek to przedstawia najlepiej:

Zasada trójkąta roboczego w kuchni

Rysunek: Zasada trójkąta roboczego w kuchni

Koniecznie przeczytaj: 10 pomysłów na dekoracje okien

Wąska kuchnia w bloku – jak urządzić, zasady aranżacji, inspiracje

Nie wszyscy maja duże kuchnie i nie zawsze można zrobić kuchnię zgodnie ze strefami, lecz z pewnością można zastosować zasadę trójkąta roboczego, która ułatwi nam pracę w kuchni.

Wąska kuchnia w bloku teoretycznie jest bardziej problematyczna w urządzeniu, od tych dużych pomieszczeń znajdujących się w domach, czy apartamentach. Wystarczy jednak dobrze ją przemyśleć i zaprojektować, aby cieszyć się jej funkcjonalnością i urodą na co dzień.

Poznaj inspiracje kuchni w kolorze grafitowym

Zapoznaj się z innymi ciekawymi inspiracjami małych kuchni w bloku

Wąska kuchnia w bloku – jak urządzić, zasady aranżacji, inspiracje

wąska kuchnia w kolorze szarym – inspiracja

Wąska kuchnia w bloku

Mała kuchnia z cegłą na ścianie. kuchnia w literę L

Wąska kuchnia w bloku w kolorze białym

Wąska kuchnia w bloku w kolorze białym

Wąska kuchnia w bloku

Niewielka kuchnia w kolorze niebieckim

Biała lakierowana na wysoki połysk kuchnia w bloku

Biała lakierowana na wysoki połysk kuchnia w bloku

Aranżacja małej kuchni

Aranżacja małej kuchni

Biała klasyczna kuchnia w bloku

Biała klasyczna kuchnia w bloku

Wąska kuchnia w bloku – jak urządzić, zasady aranżacji, inspiracje

Wąska kuchnia w kolorze zielonym

inspiracje wąska kuchnia w bloku

Inspiracje wąska kuchnia w bloku

Inspiracje kuchni wąskiej w bloku

Inspiracja: wąska kuchnia w bloku

Mała biała kuchnia

Biała kuchnia – inspiracja

Przeczytaj również: Biała kuchnia, pomysły i inspiracje.

20 pomysłów na białą kuchnię – zdjęcia i inspiracje białych kuchni