Koszt remontu kuchni jest zróżnicowany w zależności od miasta w którym mieszkasz, od materiałów z jakich meble, czy blat będą wykonane, oraz od tego jak chcemy wykończyć same pomieszczenie. W tym artykule, podam ceny uśrednione i mebli i remontu. Meble kuchenne w takich cenach będą z dobrej jakości materiałów, solidne, takie które przetrwają długie lata. Napiszę też przykłady mebli tanich, z marketów budowlanych, lecz nie będę się skupiał na tej półce cenowej.

Z tego artykułu dowiesz się:

Ile kosztuje remont kuchni

Ile trzeba wydać na skucie i położenie płytek w kuchni

Jaki jest koszt projektu kuchni

Ile kosztuje zrobienie instalacji elektrycznej i wod-kan w kuchni

Koszty materiałów budowlanych, wykończeniowych i robocizny

Koszty mebli kuchennych w różnych materiałach takich jak lakier, płyta, fornir, blat granitowy czy meblowy.

Na końcu wszystko jest zsumowane i można dowiedzieć się ile dokładnie kosztuje remont kuchni.

Zobacz również artykuł na temat błędów w urządzaniu łazienki: 12 błędów w aranżacji łazienki

Ile kosztuje remont kuchni w 2020 roku

Koszt remontu kuchni w 2020 roku – z projektantem czy bez

Zabierają się za remont kuchni z całą pewnością zastanawiacie się, czy przeprowadzić go samemu, czy z projektantem, czy wybrać „darmowy” projekt w studiu kuchennym. Jak to w życiu bywa wszystko ma swoje plusy i minusy. Pokrótce opiszę wszystkie rozwiązania.

Oczywiście najlepiej było by scedować taki remont, na barki projektanta. Ma on odpowiednią wiedzę, doświadczenie, wie jakie materiały czym się różnią i na co warto zwrócić uwagę. Minus – cena. Wiadomo, że taka usługa kosztuje. Jeżeli robicie projekt całego mieszkania, czy domu to z pewnością cena ta jest uśredniona. Lecz jeżeli chcecie zaprojektować tylko to jedno pomieszczenie, to cena ta nie będzie niska. Zazwyczaj w takich przypadkach cena za m2 jest zdecydowanie wyższa – nawet dwu krotnie, niż przy projekcie całego mieszkania. Wynika to z tego, że jest to najbardziej skomplikowane pomieszczenie, najwięcej pracy wymaga i czasu, oraz od kosztów pracy. Dany architekt jedzie do klienta z jednym pomieszczeniem czy pięcioma, to koszty ponosi te same. Przy pomieszczeniu 10 m2 koszt projektu kuchni wynosi 1700-2500 zł. Gdyby był projekt całości mieszkania, cena projektu kuchni mogła by być o połowę niższa.

Czy można zaprojektować kuchnię bez projektanta?

Oczywiście możemy zdecydować się na projekt w studio kuchennym. Plus jest taki, że jest on „darmowy” zazwyczaj, pod warunkiem, że kupimy w tym studiu meble. Świetnie, lecz co w tedy gdy nie chcemy z jakiś przyczyn później tam wykonać tych mebli? Cóż trzeba ponieść koszty. To jest praca jak każda inna i za nią trzeba zapłacić. Minus takiego rozwiązania, to to, że w dużej mierze projektanci Ci skupiają się tylko na meblach. Czyli na tym co sprzedają, a nie patrzą już na całość mieszkania. Jak będą w tej kuchni wyglądały ściany, jak ma być oświetlenie i jak to się będzie łączyć z innymi pomieszczeniami w domu. Nie mówię, że to jest zasada, lecz niestety tak bywa.

Trzecia opcja. Bierzemy to na swoje barki, zakasujemy rękawy i do pracy. Studiujemy wszystkie artykuły na temat projektowania kuchni, (oczywiście polecam mój), dokładnie rozrysowujemy wszystkie elementy i z tym idziemy do stolarza. Wierzę, że ktoś kto już sam mieszkał, wie jak powinna kuchnia wyglądać, ma poczucie smaku i trochę wiedzy technicznej, jest w stanie sprostać temu zadaniu. Z pewnością pomoże w tym przejrzenie inspiracji z kuchniami. Galeria projektów – kuchnie.

Podsumowując ten rozdział. Koszt projektu kuchni uśredniony przy pomieszczeniu 10 m2 to 2100 zł i tyle dodam w podsumowaniu kosztów remontu kuchni. Jeżeli sam zabierasz się za remont kuchni, koniecznie przeczytaj artykuł o tym jaki błędów nie zrobić: 10 błędów w aranżacji kuchni

Koszt remontu kuchni w 2020 roku – ile kosztuje remont kuchni?

Koszt remontu kuchni w 2020 roku – ile kosztuje remont kuchni?  Koszt remontu kuchni w 2020 roku

Ile kosztuje remont kuchni w 2020 roku? Przygotowanie pomieszczenia

Od czego rozpoczynamy remont kuchni? Przede wszystkim jeżeli mieszkamy już jakiś czas w mieszkaniu, to musimy pozbyć się starych mebli, skuć istniejące płytki i przygotować pomieszczenie do wstawienia nowych mebli.

Zaczynamy od wyrzucenia starych mebli. Jest to koszt 250 – 400 zł za usługę. Następnie musimy skuć płytki i zdrapać starą farbę ze ścian. Koszt skucia płytek podłogowych waha się w przedziale 15 – 30 zł za m2. Za pozbycie się starej farby ze ścian zapłacimy mniej więcej 5 zł za m2.

Przy remoncie starej kuchni często musimy wymienić, lub zmienić instalacje elektryczne i wod – kan. Ile kosztuje wymiana instalacji w kuchni? No niestety nie jest tanio. Zazwyczaj fachowcy liczą za dany punkt. W przypadku instalacji elektrycznej jest to średni koszt 50 zł za punkt (średnia cena na Śląsku). Musimy policzyć ile będziemy mieli punktów świetlnych, oraz gniazdek. Myślę, że śmiało możemy przyjąć 20 takich punktów. Tutaj możesz się zapoznać z artykułem: Jak zaplanować włączniki i gniazdka w mieszkaniu

Koszt instalacji wodnych jest wyższy, lecz na szczęście mamy mniej tych punktów. Średnia cena za jeden punt to 200 zł. Jeżeli mamy tylko zlewozmywak i zmywarkę, to robocizna, wraz z materiałem wyniesie nas 400 zł

Do wszystkich tych cen musimy jeszcze doliczyć cenę wywozu śmieci. Koszt takiego kontenera wynosi 500 zł

Podsumowując, przygotowanie pomieszczenia 10 m2 wyniesie nas 2600 zł i tyle musimy dodać w do kosztów remontu kuchni.

To również może Cię zainteresować: Odcinek o tym jak zaprojektować kuchnię

Koszt remontu kuchni w 2020 roku – koszt remontu ścian i podłogi

Jak już mamy skute płytki, przygotowane ściany i instalacje, możemy zająć się przyjemniejszą częścią remontu, tj. kładzeniem płytek i malowaniem. Płytki najtańsze na posadzkę możemy kupić już za kilkanaście złotych. Jak wspomniałem do kosztów remontu kuchni, będę wliczał średnie ceny, więc tych najniższych i najwyższych nie bierzemy pod uwagę. Przyjmujemy, że kładziemy płytki gresowe 60 x 60 a ich centa to 80 zł za m2. Położenie tych płytek wraz z fugowaniem to koszt 50-80 zł za m2.

To nie wszystko. Musimy doliczyć do kosztów remontu kuchni jeszcze chemię budowlaną. W jej skład wliczam, fugi, klej elastyczny, preparat gruntujący. Średnio na to wydamy 50 zł za m2.

Wiem, że część osób w pasie między meblami kładzie również płytki. Ja do naszej kalkulacji przyjmuję, że w to miejsce damy panel szklany, czyli lacobel. Cenę tego materiału podam przy wycenie mebli kuchennych.

Pozostałe koszty przy remoncie ścian w kuchni

Pozostało nam jeszcze pomalować ściany i sufit. Mamy 10 m2 sufitu i około 30 m2 ścian ( w zależności od otworów drzwiowych, okiennych, czy malowane są miejsca za meblami. Ja przyjmuje średnią 30 m2. Do pomalowania kuchni potrzebujemy farbę gruntującą, często jest to najtańsza farba biała, którą malujemy dwa razy, oraz farbę z domieszką lateksu. Wiem, że producenci przekonują, że ich farbą pomalujecie na raz. Uwierzcie mi, to tylko reklama. Nie spotkałem się z taką sytuacją a współpracowałem i współpracuję, z różnymi świetnymi fachowcami. Ja nie będę mydlił oczu i do kosztów kuchni wliczam konieczność podwójnego malowania.

Przy tej ilości ścian i sufitu potrzebujemy około 8 L gruntu. Popularna farba jedynka ze śnieżki 10 L to koszt 45 zł (w Castoramie). Za dobrej jakości farbę zmywalną kolor beżowy zapłacimy około 30 zł za litr. Przy podwójnym kryciu ścian potrzebujemy około 6 litrów. Tak więc farba do kuchni będzie nas kosztować 180 zł.

Koszt malarza oczywiście może być różny. Zazwyczaj ta sama osoba kładzie płytki i maluje, wtedy jest taniej. Jednak przyjmijmy, że zaprosiliśmy fachowca tylko do malowania. Średnia stawka za malowanie 1 m2 na Śląsku wynosi 15 zł. Mamy 40 m2 do pomalowania, co da nam koszt robocizny 600 zł

Ile kosztuje remont kuchni, malowanie ścian, oraz kładzenie płytek? Podsumowując wszystko widzimy, że do kosztów remontu kuchni musimy doliczyć 2775 zł.

Przeczytaj koniecznie: Jak zaprojektować małą łazienkę

koszt remontu kuchni?

Koszt remontu kuchni w 2020 roku – Ile kosztują meble kuchenne

I tu się zaczynają schody, bo rozpiętość ceny mebli kuchennych może być naprawdę duża, nawet w jednym mieście. Zależy to od wielu czynników, przede wszystkim od standardu mebli, wyposażenia, z czego są zrobione, czy stolarz ma własną lakiernię, czy zamawia fronty, jaki blat będziemy mieli – meblowy, czy np. granit. To jest temat na osobny artykuł i za niedługo taki wam na pewno przedstawię. Oczywiście tutaj podam kilka przykładów dla jasności sprawy.

Cena gotowych zestawów mebli kuchennych

Można oczywiście zdecydować się na zakup gotowych zestawów kuchennych. Z obowiązku podam, że najtańsze meble kuchenne w marketach można kupić już za 800 zł. Jest to oczywiście tylko kilka szafek i na jakość patrzymy przez palce, lecz niektórym taki zestaw na kilka lat może odpowiadać. Średnia cena kuchni w marketach 5 szafek dolnych i czterech górnych to 3000 zł. Cena mebli kuchennych Ikea to koszt 5000 – 6000 zł. Mówię tu o zestawie dziewięciu szafek.

Ale my chcemy produkt wykonany pod nas i w lepszej jakości. Ile kosztują meble kuchenne? Przede wszystkim musimy zadać sobie pytanie, z czego ma być wykonana kuchnia, z jakiego materiału. Czy to ma być płyta meblowa, fornir, lakier, oraz z czego ma być wykonany blat. To wszystko wpływa na koszt remontu kuchni.

Najtańszą opcją, jest wykonanie mebli kuchennych z płyty meblowej. W tym przypadku najtaniej nie oznacza, że jest to zły materiał. Po prostu inaczej okleinowany, sztuczny i tani w produkcji.

Podaje uśrednione ceny mebli kuchennych dla zestawów siedmiu metrowych, w których mamy lodówkę + drugi słupek wysoki, oraz szafki niskie i górne. Przeczytaj również o trendach we wnętrzach w 2020 roku: Modne wnętrza w 2020 roku

  Remont kuchniAranżacja kuchni

Ceny mebli kuchennych

Cena mebli kuchennych z płyty meblowej to koszt około 12000 zł

Cena mebli kuchennych wykonanych z lakieru lub forniru, to koszt około 15000 – 16000 zł

Ceny powyższych mebli są podane z blatem o głębokości 60 cm (standard) i wykonanym z płyty meblowej.

Do kosztów kuchni dochodzą dodatki.

Np. jeżeli chcemy szuflady firmy blum to za 1 sztukę trzeba doliczyć 250 zł

– kosz typu Le Mans kosztuje 1 280 zł (oryginalny PEKA od 1500 do 1900 zł )

– cena kosza cargo niski 20 cm od 320 zł

– kosz wysoki 30 cm od 1.300 do 1800

– średni koszt oświetlenia led to 800 zł

– system elektryczny otwierania szafki servo drive firmy blum – 600 zł

– podwieszony zlewozmywak to dodatkowy koszt około 800 zł. Zaznaczyć tu trzeba, że wtedy też jest droższy blat, ponieważ nie podwiesza się zlewozmywaka do blatu z płyty meblowej.

Koszt remontu kuchni w 2020 roku –Co jeszcze wpływa na cenę mebli

Bardzo duży wpływ na cenę mebli kuchennych w 2020 roku ma to, jaki wybierzemy blat. Blat z kamienia, lub konglomeratu to koszt około 2200 zł na gotowo z otworami za mb. Metr bieżący, czyli 60 cm x 100 cm. Wiem, że w Internecie można znaleźć dużo taniej, lecz w zakładzie stolarskim który przygotowuje wszystko, dostosowuje do nas i  montuje, tyle kosztuje. Dlaczego jest taka różnica w cenach blatu? Proszę pamiętać, że jest to drogi materiał i za każdy otwór trzeba doliczyć dodatkową cenę za robociznę. Przykładowo. Cena wycięcia jednego otworu pod baterię, czy dozownik mydła w takim blacie wynosi 150 zł. Cena za wycięcie otworu pod zlew nakładany, lub płytę jest wyższa i kształtuje się mniej więcej w granicy 350 zł. Ponadto jeżeli chcemy zrobić rowki ociekowe to za jedną sztukę zapłacimy 150 zł. Jak widać wszystko to mocno wpływa na końcową cenę kuchni.

To nie wszystko. Wspomniałem powyżej, że w naszych wyliczeniach weźmiemy do kosztorysu cenę panela szklanego, czyli w pasie między meblami damy lacobel. Średni koszt szkła lacobel to 400 zł za m2. Jeżeli mamy go 3mb to dodatkowo zapłacimy 1200 zł.

Ile kosztują meble kuchenne w 2020 roku? Podsumowując wszystko, uśredniając za meble kuchenne droższe, tak popularne z lakieru i blacie meblowym z płyty zapłacimy:

15500 zł cena mebli + szkło lakobel 1200 zł + kosz typu Le Mans 1280 zł + niski kosz cargo 320 zł. Całość będzie kosztowała: 18300 zł. Tyle wynosi średni koszt mebli kuchennych w 2020 roku. Oczywiście, możemy nie robić mebli z lakieru i z takimi dodatkami, wtedy będzie taniej. Ale równie dobrze możemy doliczyć jeszcze jakieś inne systemy, np. bardzo przydatny servo drive i znów zrobi nam się wyższa cena.

Zobacz jakie są trendy w meblach kuchennych. Modne kuchnie w 2020 roku

Jakie są dodatkowe koszty przy remoncie kuchni?

Licząc ile kosztuje remont kuchni w 2020 roku, nie możemy zapomnieć o wymianie oświetlenia, oraz zakupie baterii, czy zlewu. Pytanie jaki zlew do kuchni? Czy zwykły metalowy, czy lepszy granitowy. Jak granitowy, to z jakiej firmy. Ja do naszych wyliczeń przyjmuję, że kupimy zlew metalowy nakładany za 400 zł. Bateria to kolejne 400 zł. Oczywiście można więcej, ale można też kupić już za 150 zł baterię kuchenną.

Pytanie, ile kosztuje remont kuchni wiąże się z odpowiedzią, ile wydamy na sprzęt AGD. Niestety to nie są małe kwoty. Musimy zakupić nową lodówkę, zmywarkę, płytę powiedzmy indukcyjną, okap i piekarnik. W tym roku, najtaniej dla klienta udało mi się zakupić dobrej klasy sprzęt (Elektrolux), za kwotę 6000 zł. Lecz zdaje sobie sprawę, że jedna lodówka side by side może tyle kosztować. Ja przyjmuję, że wydamy na taki sprzęt 9000 zł. Na pewno będzie to dobrej klasy produkt, trwały, aczkolwiek nadal nie z górnej półki.

Koszt remontu kuchni  Ile kosztują meble kuchenne

Ile kosztuje oświetlenie do kuchni?

W kuchni bardzo często mamy podwieszony sufit, a w nim zamontowane halogeny. Dodatkowo jeżeli mamy barek, lub blat przy którym możemy usiąść to nad nim zazwyczaj wieszamy lampy. Halogeny możemy wraz z ledowym źródłem światła kupić za 30 zł za sztukę. Przyjmijmy, że na jedną oprawę wiszącą wydamy 250 zł. Koszt oświetlenia kuchni wyniesie nas 5 halogenów + 2 lampy 650 zł

Przeczytaj: Jaki jest koszt remontu łazienki

Koszt remontu kuchni w 2020 roku – ile kosztuje remont kuchni?

Podsumowanie kosztów remontu kuchni w 2020 roku

Teraz przyszedł ten czas aby wszystkie koszty remontu kuchni zsumować i zacząć się martwić 🙂

Łączny koszt remontu kuchni

Opcjonalnie cena za projekt kuchni – 2100 zł

Koszt przygotowania pomieszczenia – 2600 zł

koszt remontu ścian i podłogi kuchni  – 2775 zł

Cena mebli kuchennych wraz z dodatkami i panelem lacobel – 18300 zł

Koszt zlewu kuchennego i baterii – 800 zł

Koszt sprzętu AGD do kuchni – 9000 zł

Cena oświetlenia do kuchni – 650 zł

Łącznie koszt remontu kuchni w 2020 wynosi 36225 zł ( w tym jest cena projektu)

Zapoznaj się z kosztami jakie trzeba ponieść przy remoncie mieszkania. Koszt remontu mieszkania 60 m2

Od czego zależy cena remontu kuchni w 2020 roku?

Tak jak napisałem na wstępie. Podałem ceny uśrednione obowiązujące w 2020 roku na Śląsku. Produkty w tych cenach, meble i praca fachowca są solidne, dobrej jakości i z całą pewnością posłużą lata i inwestor będzie z nich zadowolony. Od czego jednak zależy cena remontu kuchni w 2020 roku?

– Przede wszystkim od powierzchni kuchni. W moich wyliczeniach podana jest powierzchnia pomieszczenia 10 m2, czyli nie mało. Meble są   długości 7 mb i mają szafki górne i dolne. Czym większe pomieszczenie, tym więcej wydamy na farby, płytki i robociznę.

– Ponad to na cenę remontu kuchni ma wpływ lokalizacja. Koszty robocizny, w Warszawie, na Śląsku, czy w województwie dolnośląskim   będą wyższe, niż na Lubelszczyźnie, czy w województwie świętokrzyskim.

– Największy wpływ na cenę remontu kuchni ma jednak standard mebli kuchennych. Z czego są wykonane, ile dodatków do nich chcemy,   jaki sprzęt AGD wybierzemy, oraz jaki blat zamontujemy w tej kuchni.

W swoim życiu zaprojektowałem i nadzorowałem niezliczoną ilość kuchni. Wiem, że ludzie mają różny budżet i inne potrzeby. Niektórzy wolą wybrać droższy sprzęt AGD, a zakupić tańsze meble, mniej dodatków, a ładniejszą i droższą lampę dać, a wszystko to wpływa na koszt remontu kuchni w 2020 roku. Nadmienię tylko, że ceny mebli kuchennych są sprawdzone. Konsultowałem je, ze stolarzem który prowadzi bardzo solidne studio kuchenne w województwie małopolskim.

A tu przeczytasz o tym: Ile kosztuje remont małego mieszkania