Niezależnie od tego, czy planujesz remont generalny, czy chcesz tylko odświeżyć wnętrze pomieszczenia, musisz się do tego odpowiednio przygotować. Sprawdź jakie są koszty remontu mieszkania i ile kosztuje remont w praktyce.

Na potrzeby tego artykułu przyjąłem mieszkanie o powierzchni 60 m2, w tym mamy salon z kuchnią, dwa pokoje, mały hol i łazienkę.

Ceny które są podane, są uśrednione, lecz sprawdzone i takich kosztów może się inwestor spodziewać, remontując mieszkanie.

Zobaczycie średnie ceny za materiały, usługi, lecz również uśredniony, lub w widełkach koszt za dane pomieszczenie i za metr kwadratowy.

Przyjmijmy, że jest to mieszkanie kupione od dewelopera, ponieważ nie jesteśmy w stanie przewidzieć potrzebnych zmian adaptacyjnych, szacując koszty remontu mieszkania z rynku wtórnego.

Koszty remontu mieszkania – jak kształtują się ceny w 2020 roku?

Remont mieszkania to z pewnością bardzo kosztowna czynność, która w końcu dopada każdego właściciela mieszkania lub domu. Mając na uwadze remont mieszkania, zacznij od ułożenia odpowiedniego planu tej operacji, a przede wszystkim od stworzenia kosztorysu.

Przyjrzymy się każdemu pomieszczeniu a następnie, zsumujemy wszystkie koszty.

 

Ile kosztuje remont mieszkania

Koszty remontu łazienki 

Poniżej można zobaczyć uśrednione koszty remontu łazienki. Koszty remontu łazienki podobnie, jak innych części mieszkania, są uzależnione od jej metrażu i kształtują się w tym momencie  12 tyś. zł wzwyż. Wymiana płytek podłogowych, to wartość ok. 90-200 zł/m2, uśredniona kwota robocizny-płytkowanie, to w tym przypadku ok 80 zł/m2. Do tego musisz doliczyć koszt montażu kabiny prysznicowej, około 300-400 zł. Ceny za położenie płytek na ścianach zaczynają się od 50 do 120zł/m2. Musisz także pamiętać o koszcie montażu całości armatury i wykonania instalacji wodno–kanalizacyjnej, w zakresie 100-200 zł/punkt. Ceny zależą oczywiście od materiałów, z jakich wszystko jest wykonywane. Koszt niedrogiej  wanny, to ok 300 – 600 zł. Do tego musisz doliczyć koszty kranów od ok 200 zł (lecz mogą być również takie za 1000 zł) za zestaw i cenę ewentualnej obudowy wanny od ok.500-800 zł.

Montaż dobrej jakościowo toalety w kompakcie to wydatek ok. 600 zł, do którego musisz doliczyć koszty zakupu stelażu podtynkowego od 500 zł wzwyż. Zazwyczaj gruntowny koszt remontu łazienki kształtuje się w granicy 15000 zł -25000 zł. Oczywiście jest szansa, aby to było wykonane taniej, lecz niestety z praktyki widać, ze zazwyczaj jest to jednak wyższy koszt. Wszystko uzależnione jest od wielkości łazienki, regionu  w którym mieszkamy, a co za tym idzie kosztów robocizny i przede wszystkim od tego, czy będziemy kupować markowe rzeczy, droższe, czy postawimy na market budowlany.

 

Uśredniając koszt remontu łazienki to:

Materiały wykończeniowe, takie jak: płytki, ceramika, wanna, lub prysznic, armatura, lustro, halogeny itp. to koszt 8000 zł do 15000 zł

Koszt robocizny łazienki, czyli płytkowanie, sufit podwieszany, zabudowy GK, biały montaż to koszt od 7000 zł do 10000 zł

 

A tu przeczytasz więcej na temat kosztów remontu łazienki w bloku

 

Wydatki na remont mieszkania – Ile kosztuje remont mieszkania w 2020 roku

 

Ile kosztuje remont kuchni?

Kuchnia jest drugim pomieszczeniem, na który wydamy niemałą kwotę.

Remont kuchni musisz zacząć od przygotowania podłogi i ścian. Prace, związane z kładzeniem płytek w kuchni są wyceniane podobnie, jak w przypadku łazienki – do tego dochodzą koszty samych materiałów. Montaż instalacji hydraulicznej -zlewozmywaka, to wydatek ok. 300zł, a instalacji elektrycznej w zależności od ilości punktów świetlnych, to ok. 40-60 zł za punkt.

Zdecydowanie najwięcej w kuchni wydamy na meble kuchenne.

Uśrednione ceny mebli kuchennych na wymiar zaczynają się od 1200-1700 zł za metr bieżący. Średniej jakości AGD w postaci lodówki, to kwota ok. 1800 zł. Płyta gazowa to kolejne 1000 zł. Do tego musimy pamiętać o zmywarce, piekarniku, mikrofalówce, okapie czy zlewozmywaku, który również może kosztować 200 zł, jak i 1000 zł.

Ceny kuchennych urządzeń elektrycznych, czyli drobnego AGD zaczynają się od 100 zł do 500 zł. Całościowy wydatek na remont kuchni może zatem wynosić nawet 30 tys. zł, w zależności od zakresu prac i standardu kupowanych sprzętów.

 

Uśredniając koszt remontu kuchni o powierzchni 10 m2 to:

Meble kuchenne od 14000 zł do 20000 + blat (przy blacie granitowym lub z konglomeratu musimy doliczyć około 6000 -10000 zł)

Materiały wykończeniowe takie jak: Płytki podłogowe, lakobel w pasie między meblami, bateria kuchenna, halogeny, lampy nad barkiem etc. to koszt 3500 zł – 5000 zł

Koszty zakupu sprzętu AGD. Tu dużo zależy od marki sprzętu, półki cenowej wybieranych modeli. Na ostatniej inwestycji klientka chciała kupić nie za drogi sprzęt i wydała na niego (lodówkę miała własną) 5600 zł. Sprzęt z firmy Elektrolux, oprócz okapu.

Oczywiście, jeżeli ktoś chce kupić sprzęt firmy Miele, to wyda na to zdecydowanie więcej.

Średni koszt sprzętu AGD do kuchni to 7000 zł-13000 zł

Koszt robocizny: gładzie, malowanie, kładzenie kafelek, doprowadzenie w odpowiednie miejsca instalacji elektrycznych, czy WOD-KAN, montaż oświetlenia itp. to 6000 zł – 10000 zł

 

Ile kosztuje remont mieszkania

Ile wydamy na remont salonu o powierzchni 20 m2. -Ile kosztuje remont mieszkania 60 m2

 

Koszt remont salonu uzależniony jest od jego powierzchni, stylu w jakim planujemy zaaranżować nasze mieszkanie, oraz dekoracji w tym pomieszczeniu.

Przyjmijmy, że na podłodze mamy położone średniej klasy panele, na ścianach są gładzie, pomalowane są one dwukrotnie farbą. Mamy ładne lampy nad stolikiem kawowy i stołem jadalnianym.

Dodatkowo na jednej ze ścian chcemy położyć cegłę z rozbiórki, a inna pokryć tynkiem betonowym.

 

Za panele podłogowe wraz z podkładami zapłacimy 60-80 zł za m2. Czyli przy powierzchni 20 m2 wydamy na materiał 1200-1600 zł. Koszt cegły na ścianach to wydatek 70-120 zł za m2 +  położenie, które również nie jest tanie.

Tynku o strukturze betonu na ścianę o powierzchni 15 m2 to koszt około 250 zł.

Za jedną lampę nad stolikiem czy stołem możemy zapłacić 500 zł, lecz równie dobrze 2500 zł. Przyjmijmy cenę 1000 zł za ładną lampę, która zwraca na siebie uwagę. Dodatkowo pamiętajmy o lampach pomocniczych, takich jak kinkiety, lampa stojąca, czy halogeny.

Do tego musimy pamiętać o meblach typu sofa, stolik kawowy, fotel, szafka RTV, czy stół jadalniany z krzesłami. Tego typu sprzęty jest ciężko oszacować, ponieważ dana sofa może kosztować 1500 lub 5000 zł w zależności od materiału, którym jest obita.

 

Podsumowując średni koszt remontu salonu to:

Materiały wykończeniowe od 8000 zł wzwyż plus meble.

Robocizna w zależności co mamy zaaranżowane w tym pomieszczeniu to 5000 zł  – 15000 zł (przy sztukateriach, czy bardziej wymyślnych zabudowach z płyt GK)

 

Koszt remontu sypialni.

 

Nie zapominajmy, że na potrzeby tego kosztorysu przyjęliśmy, że mamy dwa niewielkie pokoje w mieszkaniu.

Tutaj nie chcemy wydawać dużych pieniędzy, więc przyjmujemy, że na podłodze kładziemy panele, ściany malujemy, wstawiamy łóżko + szafę, oraz oczywiście kupujemy lampę na sufit.

 

Z pewnością koszt remontu takich pokoi będzie najmniejszym wydatkiem podczas naszego remontu, niemniej musimy przyjąć, że za panele zapłacimy około 600- 800 zł. Lampa na suficie to koszt 300 – 500 zł i do tego potrzeba policzyć gładzie, farby i inne materiały budowlane.

Jeżeli nie będziemy robili mebli pod zabudowę, to na szafę o szerokości 118 cm (przykład tutaj) wydamy 1140 zł. Możemy również zakupić szafę z Ikea 150 cm za kwotę 1750 zł. Cena łóżka jest tak naprawdę najbardziej uzależniona od ceny materaca.

 

Podsumowując średni koszt remontu niewielkiej sypialni:

Materiały wykończeniowe to 1700-2500 zł

Koszt robocizny sypialnie 3000 zł wzwyż

Meble typu szafa i łóżko to koszt 2500 zł – 4500 zł

Koszt remontu niewielkiego holu:

Potrzebujemy tutaj płytki na podłogę za kwotę 500 zł dodatkowo, gładź, farba na ściany, halogeny na suficie, oraz, niewielką szafę ubraniową.

Średni koszt materiałów wykończeniowych holu to: 1000-2000 zł

Szafa -800 zł ( wolno stojąca)

 

Ile kosztuje remont mieszkania w 2020 roku? Podsumowanie

Remont mieszkania, w zależności od możliwości finansowych właściciela, jak widać powyżej jest nie mały. Trzeba pamiętać, że musimy kupić drzwi wewnętrzne , gniazdka, włącznik elektryczne, czy meble. A to są dodatkowe niemałe koszty.

Na potrzeby naszej kalkulacji przyjąłem, że wydaliśmy na to najmniej 5000 zł a średnio 9000 zł.

 

Podsumowanie kosztów remontu mieszkania

 

Przyjmując powyższe wyliczenia wychodzi, że przy najniższych kwotach koszt remontu mieszkania 60 m2, na początku 2020 roku wyszedł 79700 zł, co daje nam średnio za m2 1328 zł.

Gdybyśmy chcieli / mieli możliwość wydania większych pieniędzy, to przy dobrych jakościowo materiałach wydamy 126800 zł, co średnio daje nam 2113 zł za m2.

Oczywiste jest, że wiele osób na tej kwocie się nie zatrzyma, bo w zależności od stylu, jakości kupowanych sprzętów, czy ich marek kwota ta spokojnie może przekroczyć kwotę 200000 zł.

Z ostatnich obserwacji wynika, że średni koszt zrobienia całego mieszkania na dobrych (lecz nie na najdroższych) materiałach wykończeniowych kształtuje się w granicach 2000-2400 zł za m2 i niestety jest tak, że czym mniejsze mieszkanie, tym ta średnia kwota może być większa, bo przecież czy w dużym mieszkaniu czy w małym mamy jedną kuchnię i zazwyczaj jedną łazienkę, a to są jedne z większych kosztów przy remoncie.

Jeżeli uważacie, że warto wesprzeć moją pracę przy pisaniu tego artykułu i zbieraniu informacji, to proszę o udostępnienie dalej.

 

 

Marek