Dekoracja okien jest istotna  jeżeli chcemy uzyskać odpowiedni klimat w mieszkaniu, ale również , aby móc ograniczyć ilość wpadającego światła, oraz ciekawość  wścibskich sąsiadów. Nie raz możemy mieć zamontowane dwa systemy, jako dekoracje okien, lecz równie dobrze często okna są bez żadnych przysłon.

Dekoracja okien – 10 pomysłów na aranżację okien

Pomysłów na dekorację okien jest dużo. Firany, zasłony, żaluzje rolety zewnętrzne, czy wewnętrzne. Wszystko to stworzy nam odpowiedni klimat i może być wisienką na torcie, lecz również może nam zepsuć całą aranżacje domu. Dlatego, jak z wszystkim, należy dobrze przemyśleć jak odpowiednio zrobić aranżację okien. Przeczytaj również: 10 pomysłów na sufit

1 pomysł na aranżację okna – Shuttersy

Drewniane żaluzje to jeden z ciekawszych pomysłów na aranżację okien. Dzięki takiemu rozwiązaniu możemy upiec dwie pieczenie na jednym ogniu. Z całą pewnością taka dekoracja okien wprowadzi nam do wnętrza przytulność i poczucie spokoju. Możemy kolorystycznie je dopasować do naszych wnętrz i wymagań. Białe shuttersy wprowadzają elegancję i są ponad czasowe.

Istotną sprawą jest również to, że dzięki takiej aranżacji okien, możemy regulować dopływ światła do domu. Shuttersy można zamontować na oknie, w ramie okiennej, ale również na ścianie, a dzięki ruchomym lamelom, możemy całkowicie zasłonić  widok z okna.

Do jakiego wnętrza pasują tak zaaranżowane okna? Właśnie dla tego to rozwiązanie jest ciekawe, ponieważ pasuje do wielu styli wnętrzarskich. Śmiało tak udekorowane okna sprawdzą się w stylu klasycznym, nowoczesnym, śródziemnomorskim, czy amerykańskim. Ale nie tylko. Nawet duże lofty, czy mieszkania w stylu modern classic świetnie będą wyglądały z shuttersami.

To również może Cię zainteresować: Koszt remontu kuchni

dekoracja okien - Shuttersy

fot. Thomas Sanderson źródło https:/learningfromhollywood,pl

2 pomysł na aranżację okna – firany

Firany są chyba najczęstszą dekoracją okienną.  Można powiedzieć, że taka aranżacja okna jest oklepana i nie zaskakuje. Nic bardziej mylnego. Firany nie muszą być nijakie. Mogą być nowoczesne, wprowadzić elegancję do wnętrz. Oczywiście bardzo dobrze będą pasowały z zasłonami, lecz również z roletami, czy solo będą świetnie wyglądać. Z pewnością firany, to dobry pomysł na aranżację okna.

Proste firany, bez dodatków z obciążnikiem na dole idealnie sprawdzą się w nowoczesnych wnętrzach, klasycznych , glamour, vintage, czy kolonialny. Firanki mogą być proste, ze zdobieniami, wzorami,  falowane. W zależności jaki efekt chcemy uzyskać, tak nimi udekorujemy okna.

Firanka sama w sobie przepuszcza dużo światła, więc jeżeli zależy nam na jego ograniczeniu, to musimy pomyśleć o drugim rodzaju dekoracji okna.

Zapoznaj się z artykułem: Jak zaprojektować małą łazienkę

Dekoracja okien – 10 pomysłów na aranżację okien

Dekoracja okien – 10 pomysłów na aranżację okien  Dekoracja okien – 10 pomysłów na aranżację okien

3 pomysł na dekorację okna – zasłony

Zasłony w ostatnich latach wracają do łask. Coraz częściej wykorzystuje się je w aranżacji okien. I bardzo dobrze, ponieważ mało jest tak prostych sposobów, aby wprowadzić odpowiedni klimat do wnętrz.

Wystarczy, że zastosujemy zasłony ciężkie, lejące się po ziemi a od razu będziemy mieli wrażenie elegancji. Gdy te zasłony będą z odpowiednimi wzorami to pomogą nam uzyskać styl angielski, prowansalski, francuski, art. deco, czy glamour.

Możemy zastosować zasłony lekkie w odpowiedniej barwie które świetnie się sprawdzą we wnętrzach skandynawskich, marynistycznych, hampton.  Zasłony są jednak bardzo uniwersalne i  gdy dobrze je dobierzemy do pozostałych elementów w domu sprawdzą się we wnętrzach nowoczesnych i klasycznych. W nowoczesnych wnętrzach coraz częściej jednak rezygnujemy z dekoracji okien z firanami i zasłonami. Nie jest to reguła, lecz częściej widać samą firankę, lub samą zasłonkę. Dekoracja okien zasłonami jest od wieków na czasie i z pewnością nadal tak będzie.

dekoracje okien - zasłony

Dekoracja okien – 10 pomysłów na aranżację okien  Dekoracja okien – 10 pomysłów na aranżację okien

4 pomysł na aranżację okna – żaluzje

Dla tych którzy nie chcą się zdecydować na materiał tekstylny w oknach, a jednak potrzebują je czymś przysłonić, to dobrym rozwiązaniem jest aranżacja okna żaluzjami.

Żaluzje w oknach mogą być aluminiowe, pcv i drewniane. I te ostatnie coraz częściej są wybierane do domu. Ich lamele mają różną szerokość, są w wielu kolorach i świetnie możemy dopasować je do swoich pomieszczeń.

Żaluzje są o tyle dobrym i ciekawym rozwiązaniem, że dzięki nim możemy sterować ilość światła które wpada do domu. Nie tylko lamele możemy uchylać, lecz również całe żaluzje można podnieść, tak by całe okno było nie zasłonięte. Częstym rozwiązaniem jest stosowanie żaluzji z firmanami, lub zasłonami.

Żaluzje aluminiowe, często wykorzystywane są w nowoczesnych wnętrzach i w domu i w biurach. Drewniane żaluzje pasują również do stylu klasycznego i  modern classic.

Artykuł o tym: Jak urządzić poddasze

pomysły na aranżację okien  wystrój okna

5 pomysł na dekorację okien – plisy

Bardzo dobrym pomysłem na aranżację okien są plisy.

Plisy są wykonane z materiału poliestrowego. Mogą być wykonane w różnych kolorach i wzorach. Montujemy je na ramie okiennej i rozciągają się one na całą długość okna. Plisy są bardzo praktyczne, łatwe w utrzymaniu czystości. Mogą się zwijać do dołu i góry. Można zasłonić tylko część okna, np. środkową.

Zwinięte plisy nie rzucają się w oczy i pozostawiają nam całe okno odkryte, a zawsze w razie potrzeby możemy częściowo, lub całkowicie przysłonić okno przed promieniami słonecznymi. Warto, też zwrócić uwagę, że można je wykonać  z warstwą aluminium, dzięki temu będzie lepszy komfort termiczny.

wystrój okna

Źródło zdjęcia: http.ozdabiamyokna.pl

6 pomysł na dekorację okien – rolety rzymskie

Bardzo często dekoracją okna jest roleta rzymska. Roleta świetnie się sprawdza i w dużych i małych pomieszczeniach. Należy jednak zwrócić uwagę przy takiej aranżacji okna, czy roleta ta będzie miała gdzie się zwinąć. Przy grubszym materiale roleta potrzebuje kilkunastu centymetrów miejsca po jej podniesieniu. Ważne jest aby sprawdzić, czy w takim przypadku będziemy mogli otworzyć okno.

Rolety rzymskie mogą być w różnych kolorach i wzorach, dlatego z pewnością dopasujemy je do wielu wnętrz. Ponadto mogą być wykonane z materiału takiego jak na firanki. Wtedy światło będzie wpadać nam do środka.

W zależności od tego jaki materiał będzie użyty w aranżacji okna, tak możemy kształtować styl wnętrza. Roleta rzymska na pewno sprawdzi się w stylu nowoczesnym, klasycznym, kolonialnym, czy vintage.

To również może Cię zainteresować: 10 błędów w aranżacji kuchni

Dekoracja okien – 10 pomysłów na aranżację okien

co dać na okna

7 pomysł na aranżacje okna – panele okienne japońskie

Panele okienne nie są bardzo często stosowane u nas, a szkoda, bo to jest dobry pomysł na dekorację okna. Panele te montuje się zazwyczaj do szyn przymocowanych do sufitu. Dzięki temu możemy je przesuwać i w ten sposób kierować ilość światła do wnętrz.

Taka dekoracja okien nadaje się idealnie do podkreślenia ścian i całych wnętrz. W związku z tym, że są to duże, proste kawałki materiału to możemy na nich pokazać różne kolory i wzory.

Jak sama nazwa mówi, na pewno taka aranżacja okna będzie pasowała do stylu japońskiego, ale również wnętrza nowoczesne będą super wyglądać.

Przeczytaj również: Ile kosztuje remont łazienki

pomysły na dekorację okna

Źródło: markiza.pl

8 pomysł na aranżację okna – rolety zwijane

Gdy mamy w oknach tylko firanki, czy rolety rzymskie a jednak chcemy zakryć szybę przed wścibskim wzrokiem sąsiada, to bardzo dobrym pomysłem, jest zamontowanie rolet zwijanych z materiału.

Z pewnością wszyscy je znamy i wiemy, że są one praktyczne. Możemy podnosić je na żądaną wysokość, aż  do całkowitego odsłonięcia okna. Mogą być wykonane w różnych kolorach z różnymi wzorami. Nadają się przede wszystkim do wnętrz nowoczesnych, a odpowiedni kolor może tylko podkreślić charakter mieszkania.

aranżacja wnętrz z roletami zwijanymi

9 pomysł na aranżacje okna – okiennice

Okiennice w oknach są dekoracja przede wszystkim elewacji 🙂 Lecz z pewnością nadają całemu domu swojski, przyjazny klimat. Będąc w Hiszpanii, czy we Włoszek możemy je znaleźć w prawie każdym domu. Tak jest prawie w każdym kraju basenu morza śródziemnego, ponieważ chronią one bardzo dobrze przed nadmiernym nagrzaniem wnętrza.

Nie oznacza to jednak, że w Polsce nie można takich okiennic stosować. Bardzo ładnie wyglądają wszystkie domy utrzymane w stylu wiejskim, rustykalny, oraz domy drewniane. Takie okiennice nie tylko są ładną dekoracją okien, nie tylko utrzymują odpowiednia temperaturę w domu, lecz również są nie najlepszym, ale jednak zabezpieczeniem przed złodziejami.

To również jest ciekawe: Style we wnętrzach – ich charakterystyka 

10 pomysł na dekorację okien – piękny widok i drobne dekoracje

Nikt nas nie zmusza do tego aby za każdą cenę przysłaniać czymś okna. Tak jak wspomniałem, dekoracja okna, odpowiednia ich aranżacja, może podkreślić klimat i styl we wnętrzach, lecz widok przez szybę może sam w sobie być świetny i żal będzie go zasłaniać.

Nie zawsze okno musi być zasłonięte jakimś materiałem, lecz czy to przy mniejszych oknach, czy drzwiach tarasowych zawsze możemy postawić na drobne dekoracje. Bardzo dobrze w aranżacji okien i domów sprawdzą się świeczki, ramki ze zdjęciami, wazony np. z suszoną trawą, drewniane ozdoby, ceramiczne i gliniane doniczki z kwiatami, wiklina.

Dekoracja okien – 10 pomysłów na aranżację okien – podsumowanie

Jak widać dekoracja okien nie musi być trudna i z pewnością znajdziemy wiele sposobów aby dzięki oknom podkreślić charakter wnętrza. Koniecznie należy tu dodać, że bardzo ważny w tej dekoracji jest karnisz. Jego styl, kolor, wielkość, a nawet to czy będzie on w ogóle widoczny. Aranżacje okien zazwyczaj pozostawiamy na końcu, a nie powinno tak być. Wszystko w naszym domu powinno być spójne, bo tylko wtedy będziemy czuli się w nim dobrze.

 

Przeczytaj artykuł: Jak zaprojektować kuchnię

Jak zaprojektować kuchnię –zasady projektowania kuchni