Jak urządzić poddasze – aranżacja poddasza

Od czego rozpocząć urządzenie poddasza? Jak to zwykle bywa, od kartki papieru i ołówka, lub jeżeli dom już istnieje i bez przeszkód możemy wejść na strych, to bierzemy, ze sobą miarę i kredę, aby dokładnie pozaznaczać pomieszczenia, meble i urządzenia.

W tym artykule opiszę nie tylko jak urządzić poddasze ogólnie, lecz również jak zaaranżować każde z pomieszczeń, typu salon, kuchnia, łazienka itp.

Przeczytaj również na co zwrócić uwagę przy projektowaniu wnętrz: Praktyczne rady w aranżacji wnętrz

Jak urządzić poddasze. Aranżacja mieszkania na poddaszu

Projekt: Tomas Firla i Lukáš Habart

Aranżacja poddasza – zasady projektowania

Przede wszystkim potrzebujemy zrobić inwentaryzację poddasza. Takie pracę warto zlecić architektowi, czy projektantowi, lecz jeżeli tylko urządzamy wnętrza strychu, bez zmian konstrukcyjnych, to można to śmiało zrobić samemu.

Ważne, aby dokładnie nanieść wymiary strychu na kartkę w skali 1:100, lub 1:50. Aby dobrze urządzić poddasze należy nanieść nie tylko poziome wymiary, lecz również wszystkie skosy, umiejscowić słupy nośne i  przede wszystkim zaznaczyć wysokość ścianki kolankowej.

Powierzchnia użytkowa na poddaszu

Gdy już masz to wszystko wyrysowane, lub jesteś fizycznie na strychu, zaznacz powierzchnię użytkową poddasza. Powierzchnia użytkowa, liczy się od 220 cm wysokości, lecz w praktyce spokojnie można zaznaczyć 190 cm, ponieważ bez kłopotu tutaj zmieścimy większość mebli, a i człowiek nie będzie miał zbyt dużych kłopotów aby się tam zmieścić.

Wszystko co jest poniżej nie jest w pełni wliczane do powierzchni użytkowej poddasza, lecz oczywiście nadaje się do wykorzystania w urządzeniu mieszkania na poddaszu. Wg. książki wszystko co jest poniżej 220 cm, a powyżej 140 cm, jest liczone jako 50% powierzchni użytkowej, a w praktyce, spokojnie możemy tam dać łóżko, sofę, schowki, czy np. biurko.

Jeżeli jesteś w trakcie budowania domu, lub adaptacji i zmieniasz dach, to zrób ściankę kolankową najlepiej do wysokości 120 cm, wtedy będziesz miał zdecydowanie mniejszy dylemat jak urządzić poddasze. W Polsce zazwyczaj dachy są nachylone między 35 a 45 stopni. Przy ściance kolankowej o wysokości 120 cm, pozwoli nam to już bardzo ładnie urządzić mieszkanie na poddaszu.

Ważną również sprawą jest umiejscowienie schodów, jeżeli jesteś na etapie projektu domu, to należy to wziąć pod uwagę. Gorzej, gdy remontujesz już dom zamieszkały. Schody, najlepiej aby biegły równolegle do połaci dachu i były umiejscowione blisko środka. Dzięki temu możemy urządzić wygodne pomieszczenia po obu stronach schodów.

A może chcesz założyć system inteligentnego domu na strychu? Przeczytaj wady i zalety: Inteligentny dom, czy warto

  Jak urządzić poddasze. Aranżacja mieszkania na poddaszu

Aranżacja mieszkania na poddaszu – krok po kroku

Gdy już mamy zaznaczone na rzucie, lub podłodze obszar wysokości od podłogi do sufitu 1,9 m, możemy przystąpić do urządzania mieszkania na poddaszu. Musimy teraz rozplanować gdzie będzie jakie pomieszczenie i wstawić do nich meble. Ze względu na dane pomieszczenie, koniecznie musimy zwrócić uwagę na oświetlenie naturalne, ale i sztuczne. Jest to bardzo ważne, przede wszystkim na poddaszach.

Jak urządzić salon na poddaszu

Najważniejszą zasadą przy urządzaniu poddasza to odpowiednia ilość miejsca na salon i dobre jego oświetlenie. Nie przejmuj się jeżeli w tym pomieszczeniu masz słupy nośne. To właśnie dzięki takim akcentom, możesz świetnie urozmaicić to wnętrze, a przede wszystkim nadać mu klimatu. Poniżej wrócę jeszcze do tego tematu, jak wykorzystać takie słupy.

Gdy urządzamy salon na poddaszu, to najlepszym rozwiązaniem jest połączyć go z kuchnią i jadalnią. Przyczyna jest prosta. Czym większe pomieszczenia na poddaszu będziemy mieli, tym lepiej. Najlepiej gdybyśmy dany strych jak najmniej dzielili ściankami, już wystarczy, że skos dachu zmniejsza nam powierzchnię. W takim salonie możemy wizualnie oddzielić dane pomieszczenie wyspą, sofą, czy tez oświetleniem.

Aranżacja salonu na poddaszu

Jak urządzić kuchnię na poddaszu

Z całą pewnością łatwo nie jest urządzić kuchnię na poddaszu, a to z prostego powodu. Potrzebujemy odpowiednie wysokości, aby daną kuchnię dobrze użytkować. Muszą być odpowiednio wysokie blaty, mamy nie małą lodówkę, do tego dochodzą inne sprzęty.

Co możemy zrobić jeżeli mamy niską ściankę kolankową, a chcemy urządzić kuchnię. W takiej sytuacji najlepiej jest postawić tak zwana przed ściankę. Dzięki niej meble dojdą do naszej przed ścianki, uzyskamy wysokość blatów 90 cm od ziemi i kuchnia stanie się praktyczna.

Ponadto, jeżeli mebli nie mamy na całej długości przed ścianki, to między nią, a ściana kolankową, możemy zrobić schowek. Taką małą spiżarkę, która z pewnością się przyda.

Jeżeli nie chcesz zrobić, żadnych błędów w projekcie kuchni to przeczytaj: 10 błędów w aranżacji kuchni

  Aranżacja kuchni na poddaszu

Jak urządzić łazienkę na poddaszu – aranżacja łazienki ze skosami

Tak jak w przypadku kuchni, prosto nie jest, ale i co gorsze również nie jest tanio. Ze względu na skosy musimy tutaj dobrze przemyśleć funkcję. Wiele osób daje na ścianki kolankowe ubikacje i bidety. Teoretycznie słusznie, a w praktyce trzeba zwrócić uwagę do jakiej wysokości jest ta ścianka kolankowa i przede wszystkim, jak wysocy mężczyźni mieszkają w tym domu 🙂 Lepszym rozwiązaniem jest ustawienie wanny krótszym bokiem pod skosem a nawet prysznica.

Oczywiście ustawienie prysznica jest kłopotliwe, lecz nie niemożliwe. W dzisiejszych czasach prawie każda wiodący producent kabin, ma możliwość przycięcia szkła tak, aby idealnie pasowało nam do skosów, więc jak najbardziej jest to możliwe i dobrze wtedy możemy wykorzystać to miejsce. Niestety jest to rozwiązanie niestandardowe, zindywidualizowane, a co za tym idzie, droższe.

Warto przy urządzeniu łazienki na poddaszu pomyśleć, o większych lustrach i płytkach w połysku. Na pewno powiększy nam to optycznie łazienkę.

A o kosztach remontu łazienki, możesz przeczytać tutaj: Ile kosztuje remont łazienki

  łazienka na poddaszu, jak urządzić poddasze

Jak urządzić pokój dziecka na poddaszu -Jak urządzić poddasze

Urządzenie pokoju dziecka na poddaszu jest przyjemną sprawą. Z całą pewnością, nie musimy brać tak dużo technicznych rzeczy pod rozwagę. Druga sprawa, że skosy, czy słupy mogą nadać tylko wyjątkowego klimatu takiemu pomieszczeniu.

A więc, jak urządzić pokój dziecka na poddaszu? Należy wykorzystać jego „minusy”. Jeżeli mamy słupy nośne oddalone od siebie o około 4mb możemy zaczepić na nich hamak. Gwarantuję, że dziecko będzie bardzo chętnie z tego korzystało. Jeżeli mamy tylko jeden słup, to pomyślmy, czy nie możemy drugiego końca hamaku zamontować do ściany. We wszystkich wnękach, możemy zrobić schowki, półki, czy wyjeżdżające szuflady. A pod skosem ustawmy stolik.

Oczywiście ważną sprawą jest ustawienie biurka, jeżeli mamy już starsze dziecko, ponieważ musimy wziąć jeszcze pod uwagę jak pada światło. To trochę determinuje nam to ustawienie innych mebli, lecz nie jest to kłopot.

Jak urządzić sypialnie na poddaszu -Jak urządzić poddasze

Przy niskiej ściance kolankowej odradzam dawać łóżka pod skos, nikt z nas przecież nie śpi w kasku 🙂 Jeżeli jest taka konieczność to zróbmy przed ściankę, aby swobodnie móc wstać z łóżka.

Sypialnia na poddaszu  ma swój urok, można ją bardzo ładnie i ciekawie zaaranżować. Wystarczy że za łóżkiem, albo pod skosami zrobisz półki, na których ustawisz książki, czy zdjęcia rodzinne, a już będzie klimatycznie. Warto również pomyśleć o fotelu wiszącym, czy bujanym, w zależności ile czasu normalnie spędzamy w tym miejscu. Tak jak w pokoju dziecka, tak i w sypialni warto pomyśleć o wykładzinie. Zdecydowanie przyjemniej będzie się wstawało z łóżka.

Jak urządzić poddasze – triki i dobre porady

Jak widać nie jest prosto urządzić mieszkanie na poddaszu, ponieważ ograniczają nas względy techniczne budynku. Lecz to, że utrudniają nam aranżację poddasza, nie oznacza, że nie możemy ich wykorzystać. Właśnie dzięki nim możemy zrobić coś wyjątkowego i ciekawego.

Sztuczki i triki w urządzaniu poddasza

Pierwszy trik. Wykorzystaj słupy aby między nimi rozwiesić hamak. Rozwiązanie niestandardowe, które każdemu przypadnie do gustu.

Drugi trik przydatny w urządzaniu poddasza. Ładne drewniane słupy podświetl kinkietem góra dół. Zrobisz niesamowity klimat i odciągniesz wzrok od małego pomieszczenia.

Trzeci trik przy urządzaniu poddasza. Między ścianka kolankową a przed ścianką, umieść wysuwany materac. Dzięki temu stworzysz dodatkowe miejsce do spania, dla nieoczekiwanego gościa.

Czwarty trik. W kuchni przy meblach postaw przed ściankę i zrób tam małą spiżarkę. Możesz specjalnie słabiej ocieplić dach w tym miejscu ( a bardziej front przed ścianki), dzięki temu stworzysz odpowiednia temperaturę w spiżarce.

Piąty trik i ostatni. Jeżeli masz słup blisko ściany, zrób między nimi półki. Stworzysz dodatkowe miejsce do przechowywania i jeżeli będzie to wykonane z drewna, zrobisz dodatkowo przyjemny klimat.

Przeczytaj również , jak zaprojektować oświetlenie: Projekt oświetlenia porady

Wierzę, że odpowiedziałem na pytanie, jak urządzić poddasze i teraz jego aranżacja będzie łatwiejsza. Ustawienie ścian, mebli i urządzeń na poddaszu nie jest łatwe, lecz i skosy i słupy można wykorzystać jako atut i aranżacja poddasza, będzie wtedy taka na jaką liczymy.