Jeżeli jesteś w trakcie budowy, przed remontem, lub po prostu zastanawiasz się czy zakładać system inteligentnego domu, to w artykule tym znajdziesz na te pytania odpowiedzi.

Jak działa inteligentny dom?

Sercem takiego systemu, jest komputer który podłączony do różnych odbiorników i czujników w domu i ogrodzie, przetwarza ustawione przez nas zadania i kontroluje, analizuje włącza, czy wyłącza dane odbiorniki. Przesył sygnałów może być przeprowadzony poprzez fale radiowe, lub za pomocą kabli elektrycznych. Bywają też systemy inteligentnego domu, bez głównej centralki.

Jakby nie było jakakolwiek zmiana w danym czujnik, czy odbiorniku, jest automatycznie przesyłana do pozostałych elementów i wpływa na ich pracę. Przykładowo,  taki system gdy wyczuje, dym, pożar może sam wezwać odpowiednie służby, włączyć system przeciwpożarowy, czy uruchomić wentylacje. Innym razem gdy właścicieli nie ma w domu, a wyczuje obecność intruza np. w salonie, wzywa ochronę i może zapalić oświetlenie w górnej części domu, czy w ogrodzie. Kolejna zaletą jest rozpoznawanie mieszkańca poprzez system inteligentnego domu. Teoretycznie normalnym kluczem otwierasz drzwi, a system już wie kto wszedł, jaką muzykę, czy  jakie światła ma włączyć. Wcześniej przygotował odpowiednią temperaturę w domu, a kawa już się parzy. To nie sains fiction, to teraźniejszość.

To również może Cię zainteresować: Jak rozplanować włączniki i gniazdka w mieszkaniu

Jakie wady i zalety ma inteligentny dom?

W dobie coraz większej cyfryzacji, postępującej technologii, jesteśmy coraz bardziej związani z automatyką, informatyką i w ten sposób staramy się ułatwić sobie życie. Pewne jest, że technologia ta pomaga nam w codziennym życiu, a bardzo dobrym przykładem jest inteligentny dom. Jakie są jego wady i zalety? Jakie daje nam możliwości?

inteligentny dom, czy warto zakładać system inteligentnego domu

Inteligentny dom – czy warto, wady i zalety

Wady i zalety inteligentnego domu.

-Główną zaletą inteligentnego domu, to komfort życia.

Dzięki takiemu systemowi, jesteśmy w stanie sprawdzić co się dzieje w domu, włączyć zdalnie ogrzewanie, oświetlenie w domu, czy podlewanie ogrodu. Dzięki smart home, możemy sterować multimediami w domu, czy włączyć klimatyzację.

Druga zaleta inteligentnego domu to: energooszczędność

Dobrze wykonany i skonfigurowany system inteligentnego domu dobiera nam odpowiednio temperaturę w domu do tej z otoczenia, wilgotności, wyczuwa, czy ktoś przypadkowo nie zostawił otwartego okna i tak zmienia działanie ogrzewania i wentylacji, aby rachunki były jak najniższe. Oczywiście o takim fakcie od razu Cię powiadomi. Tak samo stanie się, jeżeli przez przypadek pozostawisz zapalone oświetlenie. Wyłączy je za Ciebie.

-Trzecia zaleta inteligentnego domu: bezpieczeństwo

Oczywistym jest, że system smart home, podłączony jest do systemu alarmowego, do biura ochrony, ale również do wszystkich niezbędnych czujników, takich jak: czujnik gazu, czadu, ruchu, dymu, a nawet do czujnika gazu usypiającego. Gdy wyczuje coś niebezpiecznego, włącza alarm, wysyła informację do biura ochrony, czy na straż pożarną, może zapalić światła, uruchomić system przeciw pożarowy. Na pewno dzięki systemowi inteligentnego domu, możemy czuć się bezpieczni.

-Kolejna zaleta inteligentnego domu: Kontrola

Dzięki systemowi inteligentnego domu, mamy pełna kontrolę nad rachunkami. Mamy dokładny wgląd w zużycie prądu, wody, czy gazu. Możemy szybko wyłapać nieprawidłowości (np. zepsuty czujnik ruchu światła na zewnątrz, który często włącza oświetlenie) i w ten sposób od razu zareagować.

-ostatnią zaletą inteligentnego domu, którą chcę wymienić to: Zdrowie

Ostatnia zaleta która wymieniam, chociaż powinna być na pierwszym miejscu. Dobrze skonfigurowany smart home, tak nam dobiera natężenie, barwę światła, tak dobiera temperaturę otoczenia, że czujemy się w naszym domu komfortowo i zrelaksowani, co z pewnością wpływa pozytywnie na nasze samopoczucie.

 

smart home

Wady inteligentnego domu

-Podstawową wadą systemu smart home, to … cena.

Aby dobrze wykonać inteligentny dom i go zsynchronizować z wszystkimi elementami, potrzebujemy oprócz skomplikowanego systemu, konsultacji z fachowcami z dziedziny bezpieczeństwa, elektroniki, instalatorów WOD-KAN, oraz ekip remontowo budowlanych. To niestety kosztuje i podnosi cały koszt zbudowania inteligentnego domu. O kosztach inteligentnego domu napisane jest poniżej.

– drugą wadą inteligentnego domu: bezpieczeństwo

Wiem, wiem wymieniałem to powyżej jako zaletę, lecz niestety można to również przypisać do wad. Dlaczego? Jak każdy system informatyczny podłączony do komputera, czujników, kamer, zbiera dane. Są one przede wszystkim wykorzystywane do poprawy naszego komfortu życia, do zmniejszania rachunków i zwiększania bezpieczeństwa, lecz może stanowić również zagrożenie, jeżeli jakiś cyberprzestępca włamie się do systemu. Będzie on wtedy wiedział, kiedy dom jest pusty, jak wyłączyć alarm, lub jaki jest kod do drzwi wyjściowych.

-trzecia wada systemu smart home: brak jednolitych standardów

Tak to już jest, że jak coś jest nowe to firmy zajmujące się daną tematyka, chcą na tym jak najwięcej zarobić. Skutkuje to tym, że aby dany system działał dobrze, szybko i bezproblemowo, powinny być wszystkie, czujniki, odbiorniki od jednego producenta.

Sparowanie urządzeń różnych firm na pewno nie będzie proste. Już teraz widzimy, że mając telefon Xaomi a TV LG nie zawsze możemy je ze sobą połączyć, a co dopiero jak dojdzie nam do tego jeszcze pralka Beco, piec gazowy Vailant, czy lodówka Samsung. Brak wprowadzonych jednych standardów do systemu inteligentnego domu nie tylko zakłóca proces budowy i używania tego sytemu, ale również podnosi koszty.

Przeczytaj również o tym: Jak zaplanować oświetlenie w domu

 

ile kosztuje inteligentny dom

Inteligentny dom – ile kosztuje?

Jak zawsze na takie pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Można cenę wykonania takiego systemu przybliżyć, oszacować, lecz nie ma możliwości podać w takim artykule konkretnej kwoty, tak więc ciężko jest podać jaki jest koszt inteligentnego domu.

Ile kosztuje inteligentny dom? To zależy od wielu czynników, od wielkości domu, ogrodu, od ilości czujników, odbiorników, oraz od tego jak bardzo chcemy mieć rozbudowany inteligentny dom. Na ten moment koszt systemu inteligentnego domu, prostego, nieskomplikowanego w średniej wielkości budynku to 17000 – 20000 zł. Jednak Gdy już mamy rozwiązania bardzo zaawansowane, dom powyżej 150 m2, więcej odbiorników, to musimy się liczyć z kosztem inteligentnego domu w wysokości 30000 – 70000 zł. Oczywiście górna granica jest znacznie wyżej. Jeżeli mamy bardzo duży dom i chcemy w nim każdy szczegół kontrolować, sterować to koszt zrobienia smart home będzie znacznie wyższy. Jestem przekonany, że cena inteligentnego domu będzie spadać. Czym więcej osób będzie decydowało się na taki system, czym więcej firm będzie się tym zajmowało, a przede wszystkim po ujednoliceniu systemu smart home, koszty budowy zmaleją.

Najważniejsze, to dokładnie i jak najszybciej określić co potrzebujemy, co chcemy zyskać i na czym najbardziej nam zależy. Na pewno część kosztów tworzenia inteligentnego domu, możemy uniknąć, gdy już w trakcie budowy domu się na taki system zdecydujemy. Pomniejszy to koszty ciągnięcia, czy przerabiania instalacji.

Jeżeli chcesz poznać ogólne koszty remontu, to przeczytaj ten artykuł: Ile kosztuje remont mieszkania

wady i zalety inteligentnego domu

Czy warto robić inteligentny dom?

Odpowiedź krótka – tak, warto robić system inteligentnego domu. Jest to przyszłość w budownictwie. Jesteśmy wygodnymi ludźmi i coraz bardziej będziemy wygodni. Żyjemy w pośpiechu, chcemy, jak najbardziej ułatwić sobie życie, oczekujemy pełnej kontroli na rachunkami i synchronizacją domu, dlatego nieodzowny jest kierunek w którym każdy dom będzie smart. Jest kilka wad inteligentnego domu, lecz zalet smart home systemu jest więcej, więc z pewnością nie zatrzymamy już tego procesu i coraz więcej będzie powstawać domów inteligentnych.

A takich błędów się wystrzegaj w trakcie projektowania wnętrz: 10 błędów popełnianych przy projektowaniu wnętrz