Choć 40 m2 może się wydawać przestrzenią bardzo ograniczoną, w rzeczywistości można takie mieszkanie urządzić bardzo stylowo i funkcjonalnie, dzięki czemu będzie ono idealnym miejscem do codziennego życia. Ważne jest umiejętne planowanie przestrzeni i kreatywność w poszukiwaniu nieszablonowych rozwiązań.

Jak funkcjonalnie urządzić mieszkanie do 40 m2?

W niewielkim mieszkaniu niekoniecznie sprawdzą się nowoczesne trendy rodem z katalogów wnętrzarskich. Można w nich jednak znaleźć sporo inspiracji i choć częściowo przenieść do naszej ograniczonej przestrzeni. Każda decyzja dotycząca kolorystyki, mebli czy dodatków powinna być jednak przemyślana – w niedużym mieszkaniu ważna jest konsekwencja i jednolita stylistyka.

Zapoznaj się również z tym artykułem: Jak zaprojektować małe mieszkanie

Im więcej światła, tym lepiej

Niewielkie przestrzenie bardzo często są dodatkowo ciemne i niezbyt klimatyczne. Warto więc je nieco rozjaśnić. Wybierając kolorystykę ścian stawajmy na jasne, jednolite barwy, dzięki którym ściany będą wydawały się większe. Aby uniknąć monotonii można jedną ścianę wyróżnić za pomocą efektownej fototapety czy klinkieru, który będzie imitować naturalną cegłę. Dzięki temu wnętrze stanie się bardziej klimatyczne i zyska mocny akcent aranżacyjny. W małym mieszkaniu odsłońmy też okna – zapomnijmy o ciężkich zasłonach czy roletach. Świetnie wyglądać będą jasne, zwiewne firanki, które wpuszczą do wnętrza sporo słońca, a jednocześnie nadadzą mu nieco lekkości.

 

 

To również może Cię zainteresować:

7 błędów które zepsują aranżację małych mieszkań

Jak funkcjonalnie urządzić mieszkanie do 40 m2?

Meble modułowe – idealna opcja na niewielkiej przestrzeni

Podobają się Tobie antyki czy rozłożyste meble kontynentalne? W małym mieszkaniu raczej nie będą miały racji bytu. Wybierając meble warto stawiać na proste formy i minimalizm, aby nie zatłoczyć przestrzeni. Świetnym rozwiązaniem będą meble modułowe, które można ze sobą łączyć w dowolnych ustawieniach, dzięki czemu uzyskamy aranżację idealnie dopasowaną do potrzeb. Modułowe szafki na ścianach, regały czy kanapy dają wiele możliwości i pozwalają na maksymalne wykorzystanie przestrzeni.

Przed remontem łazienki, przeczytaj: Jaki jest koszt remontu łazienki

Aby maksymalnie wykorzystać przestrzeń, warto wybierać meble o różnych funkcjach. Jeśli łóżko, to takie w podwyższonej wersji, aby pod spodem można było umieścić pojemniki na pościel i różne drobiazgi. Jeśli biurka, to takie z wieloma opcjami przechowywania. Im więcej szuflad, półek i schowków, tym lepiej. W niektórych mieszkaniach można też wykorzystać istniejące wnęki i stworzyć szafę w zabudowie na wymiar. Najczęściej jej powierzchnia jest na tyle duża, że można pomieścić w niej rzeczy wszystkich domowników.

Jak funkcjonalnie urządzić mieszkanie do 40 m2?

www.ekskluzywnewnetrze.pl

Ostrożnie z dekoracjami

W niedużym mieszkaniu nie możemy sobie za bardzo pozwolić na dekoracyjne szaleństwo. I dobrze – sekret eleganckiej przestrzeni tkwi w umiarze i prostocie. Warto postawić na kilka mocnych dodatków dekoracyjnych, które przełamią monotonię wnętrza, stworzą unikalny klimat, a jednocześnie nie zagraca pomieszczenia.

To również jest warte przeczytania

Jak zaplanować oświetlenie – projekt oświetlenia porady

Planując aranżację niewielkiego mieszkania zawsze należy kierować się indywidualnymi potrzebami jego przyszłych użytkowników. Trzeba brać pod uwagę, ile osób będzie korzystać z wnętrza, a także jakie są ich codzienne zwyczaje. Nieco innego wystroju potrzebuje rodzina z małymi dziećmi, a inna aranżacja sprawdzi się w mieszkaniu młodego, aktywnego singla, który sporo czasu spędza poza domem.