Mieszkanie do 40 m2 – jak urządzić – aranżacja niewielkiego mieszkania, zgodnie z najnowszymi trendami

Aranżacja małego mieszkania może robić równie piorunujące wrażenie, co imponujący, bogato zdobiony dom. Wszystko zależy od doboru stylów i oryginalnych detali. Warto zacząć od kwestii jakie wybrać meble do małego mieszkania? Najlepszym rozwiązaniem są bardzo funkcjonalne meble modułowe. Dzięki temu, że można łączyć je w dowolny sposób, istnieje możliwość stworzenia przestrzeni perfekcyjnie dopasowanej do możliwości mieszkania. Modułowe półki, szafki czy regały są niezwykle modne. Ich dostępność jest wysoka, a dzięki różnorodności wyboru, ich wymiary, barwy i materiały dobiera się wedle własnego uznania.

Urządzenie małego mieszkania wymaga optymalnego wykorzystania całej możliwej przestrzeni. Dlatego bardzo dobrze sprawdzają się także wbudowane szafy, które można umieścić np. we wnękach. Konieczne mogą okazać się meble na wymiar, ale wydatek ten zwróci się po wielokroć pod postacią funkcjonalnego mieszkania. Wybierając meble do mieszkania 40 m2 wato znaleźć także elegancką, rozkładaną kanapę czy sofę. Dzięki temu pokój dzienny może również pełnić funkcje sypialni lub pokoju dla gości. Świetnym rozwiązaniem są również wszelkiego rodzaju pufy i fotele ze skrytkami. To duża oszczędność przestrzeni – miejsce siedzące i „szafka” w jednym. W małych wnętrzach perfekcyjnie sprawdzi się także piętrowa ława lub stolik kawowy z szufladą. Każdą wolną półkę, przestrzeń na szafach itd. można wypełnić za pomocą takich elementów, jak stylowy koszyk wiklinowy lub zdobione pudełko na drobiazgi.

W kuchni zróbmy podwójny rząd górnych szafek, dajemy na całą ścianę biblioteczkę, dodajmy komodę. Pamiętajmy, że nie tylko ma być ładnie, ale i praktycznie.

Koniecznie przeczytaj jakich błędów się wystrzegać: 7 błędów w aranżacji małych mieszkań

Mieszkanie do 40 m2 - jak urządzić?

Jak powiększyć małe mieszkanie? Mieszkanie do 40 m2 – jak urządzić?

Sprawdzone sposoby na powiększenie małego mieszkania, pozwolą uzyskać realną przestrzeń oraz optyczny efekt przestronności. Zaczynając o tej drugiej kwestii, należy w pierwszej kolejności podkreślić, że najważniejszą rolę pełnią kolory dominujące w pomieszczeniach. Jeżeli chcemy, aby mieszkanie wydawało się większe, powinniśmy wybrać jasne farby ścienne. Nie muszą to być koniecznie odcienie bieli. Na rynku dostępnych jest dużo interesujących farb ściennych w jasnych barwach, np. pastelowe farby ścienne. W takich samych kolorach powinno dobierać się tapety ścienne. W przypadku tych drugich warto zwrócić uwagę na to, by były to tapety z drobnym wzorem lub gładkie. Nie oznacza to również, że tylko na jasnych barwach musimy się oprzeć. Śmiało możemy zastosować kolor zielony, ciemno szary, czy niebieski, pod warunkiem, że nie będzie on dominujący w danym wnętrzu.

Brak zasłon i w pełni widoczne okna, to kolejne triki, pozwalające na optyczne powiększenie pomieszczeń. Innym sposobem na sprawienie wrażenia przestrzenności jest duże lustro w salonie, łazience czy sypialni. Odnosząc się do kwestii praktycznych, koniecznie trzeba zacząć od drzwi – dobrze jest przeanalizować czy drzwi w małym mieszkaniu potrzebne są w każdym pomieszczeniu? Jeżeli uznamy, że nie, dobrze jest się ich pozbyć i stworzyć realną przestrzeń między pokojami (np. salonem i przedpokojem). Zwykłe drzwi można także zastąpić przez drzwi przesuwne.

Gdy mamy taką możliwość dobrze jest również pomyśleć o rozwiązaniu, jakim jest aneks kuchenny. W takim przypadku istnieją dwie opcje. Pierwsza z nich zakłada, że istniejący już salon jest na tyle duży, że można wbudować w niego niewielką, stworzoną na wymiar zabudowę kuchenną. Wówczas w „starej” kuchni zyskuje się dodatkowy pokój. Druga opcja zakłada wyburzenie ściany między salonem a kuchnią. Niezależnie od dokonanego wyboru uzyskuje się salon z aneksem. Nowoczesne meble kuchenne z frontami na wysoki połysk, bardzo funkcjonalne i pojemne, dodadzą przestrzeni każdemu pomieszczeniu. Niekiedy dla powiększenia wnętrza dobrym sposobem jest usunięcie fragmentu ściany. W jego miejscu mogą zostać umieszczone ażurowe panele 3D.

To również może Cię zainteresować: Jak zaprojektować małą łazienkę

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Istnieje wiele ciekawych sposobów na ciekawe urządzenie aranżację przestrzeni, jaką posiada mieszkanie do 40 m2. Kwestia ta w dzisiejszych czasach nie nastręcza już trudności, dzięki nowoczesnym rozwiązaniom technologicznym i funkcjonalnym meblom.