wady i zalety inteligentnego domu

Inteligentny dom zwany jest potocznie smart- DOM. To nieruchomość wyposażona w różnego rodzaju udogodnienia elektroniczne, ułatwiające codzienne życie mieszkańców i osób przebywających w poszczególnych pomieszczeniach. Intensywny rozwój technologii sprawił, iż inteligentny dom ma wiele zalet. Jest on wyposażony, nie tylko w nielimitowany dostęp do internetu, ale również w różnego rodzaju urządzenia sterujące, które zapewniają możliwość kontrolowania pracy czy działania wszystkich posiadanych urządzeń AGD, RTV czy systemu ogrzewania. Zalety smart- DOM wynikają z pełnej automatyzacji pracy wszystkich urządzeń domowych, a także z inteligentnych i zdalnie sterowanych systemów bezpieczeństwa. Posiadanie inteligentnego domu, to kusząca wizja dla wielu osób, które pragną wyróżnić się na tle reszty społeczeństwa i mieszkać w ultranowoczesnej nieruchomości. Zaletą posiadania inteligentnego domu jest fakt, iż z pewnością zastosowane w nim innowacyjne rozwiązania technologiczne oraz architektoniczne, sprawiają, że nieruchomość ta wywołuje wielkie wrażenie na każdym gościu, który ma możliwość w niej przebywania.

Obszerny artykuł z cenami za system inteligentnego domu przeczytasz również tutaj: Inteligentny dom – wady i zalety, i ile kosztuje

inteligentny dom ile kosztuje

Jakie wady i zalety ma inteligentny dom – czy warto inwestować w taką nieruchomość?

Inteligentny dom może spełnić oczekiwania każdego właściciela. System sterujący sprawia, iż jego użytkownik może zarządzać pracą poszczególnych urządzeń bez potrzeby fizycznej obecności w domu. Dzięki temu, możesz zdalnie regulować wysokość temperatury w każdym pomieszczeniu, a także włączać lub wyłączać poszczególne sprzęty. Dodatkowo, smart DOM wyposażony jest w nowoczesny system bezpieczeństwa z urządzeniami alarmującymi, które ostrzegają przed zagrożeniem, włamaniem, wybuchem pożaru czy też pojawieniem się przecieków wodnych. Systemy te mają za zadanie informować właściciela o potencjalnym niebezpieczeństwie, które zagraża jego nieruchomości. Smart- dom, to wyjątkowa możliwość posiadana supernowoczesnej nieruchomości. Jednakże, wady, jakie posiada inteligentny dom są dla wielu osób poważną przeszkodą, odstraszającą ich od budowy czy zakupu tego rodzaju nieruchomości. Inwestycja w inteligentny dom wiąże się z tym, iż należy przygotować się na bardzo duże wydatki.

 

Podstawowe wady inteligentnych domów

Można stwierdzić, iż jedną z podstawowych wad inteligentnych domów jest ich cena, zarówno jeśli chodzi o zakup tego rodzaju nieruchomości, jak i jej budowę od podstaw. Projektowanie smart domu musi uwzględniać wszelkiego rodzaju rozwiązania architektoniczne, umożliwiające wdrożenie systemu inteligentnego sterowania urządzeniami, znajdującymi się na wyposażeniu tej nieruchomości. Wymaga to przygotowania specjalnego projektu, a także konsultacji z fachowcami z dziedziny elektroniki, instalatorstwa oraz prac remontowo- wykończeniowych. Smart- dom jest wyposażony w nowoczesne systemy sterowania. Tego typu urządzenia powinny zawsze działać prawidłowo i sprawdzać się bez względu na porę roku. Problem zaczyna się wówczas, gdy zawodzi system sterowania lub też zamontowane alarmy ostrzegające nie spełniają swojego podstawowego zadania. Może zdarzyć się, że nowoczesny dom, w którym dochodzi do awarii systemów sterowania staje się miejscem mogącym zagrażać bezpieczeństwu osób przebywających w jego wnętrzu. Awarie sterowników lub ich błędne ustawienie mogą powodować przypadkowe włączanie i wyłączanie poszczególnych urządzeń, a także niekontrolowane odłączanie systemów alarmujących i zabezpieczających, co może doprowadzić do tego, iż smart- dom stanie się swoistą pułapką dla jego mieszkańców.

wady i zalety inteligentnego domu

Decydując się na inteligentny dom warto jest rozważyć wszystkie jego wady i zalety. Nie jest to inwestycja, na którą pozwolić może sobie przeciętny klient. Inteligentny dom ma wiele wad, jak i liczne zalety. Jest sterowany automatycznie i zapewnia komfort mieszkania, ale warto pamiętać, że nowoczesne technologię  wymykają się czasami spod kontroli właściciela i stają się dla niego zagrożeniem.