Rekuperacja w domu czy warto? Koszty, plusy i minusy takiego rozwiązania – poznaj zasady działania.

Na pytanie, co to jest rekuperacja, najprościej można odpowiedzieć: jest to mechaniczna wentylacja, połączona z odzyskiem ciepła. Oznacza to, że specjalna maszyna wywołuje ruch powietrza, który w starym rozwiązaniu, jakim była wentylacja grawitacyjna, opierał się po prostu na naturalnym ciągu powietrza. To innowacyjne rozwiązanie, jakim jest rekuperacja, sprawia, że wprowadzany jest kontrolowany ruch powietrza. Dzięki temu rekuperator kieruje, zarówno powietrzem usuwanym z domu, jak i tym nawiewanym do wewnątrz.

Zatem jak działa rekuperacja?  Centralnym elementem, którego wymaga cały proces rekuperacji, jest specjalne urządzenie, czyli rekuperator. Posiada on m.in. wymiennik do odzysku ciepła oraz dwa odrębne kanały do przepływu powietrza. Specjalne kanały instalowane są również w całym mieszkaniu lub w domu. Tymi kanałami zbierane jest zanieczyszczone, ogrzane powietrze z całego systemu. Rekuperator „zasysa” owo powietrze i wyprowadza je na zewnątrz. Najpierw jednak odzyskuje z niego ciepło. Odrębnym kanałem odbywa się wprowadzanie świeżego powietrza do rekuperatora z zewnątrz. Przechodzi ono przez specjalne filtry.

Odzysk ciepła polega na tym, że rekuperator oddaje ciepło zebrane z „brudnego” powietrza, nowemu, świeżemu powietrzu. Następnie rozprowadzane jest ono po całym domu. Jeżeli szukasz odpowiedzi na pytanie jaki jest koszt rekuperacji, trudno będzie Ci znaleźć jednoznaczną odpowiedź. Wszystko zależy od metrażu oraz jakości instalacji a także szczelności domu. Warto zdecydować się na rekuperator już przy budowie wymarzonego lokum. Ogólnie jako cenę łączną rekuperatora, całego systemu, montażu, projektu itd. dla uśrednionego metrażu, podaje się niecałe 25 tys. złotych. Kwota ta może jednak podlegać pod bardzo wiele zmiennych. Jedyny minus rekuperacji, to konieczność gruntownego remontu przy wprowadzaniu jej do już istniejącego budynku.

Przeczytaj również: Fotowoltaika w domu czy warto, dofinansowanie fotowoltaiki

Źródło zdjęcia:/www.rekuperatory.pl/rekuperacja

Dlaczego warto skorzystać z rekuperacji?

Dla lepszego zrozumienia tego, jakie są zalety rekuperacji, warto porównać ją z systemem, jakim jest wentylacja tradycyjna. Jak wiadomo, wentylacja tradycyjna zakłada, że dzięki różnicy ciśnienia i temperatur, między wnętrzem budynku a otoczeniem, zanieczyszczone powietrze zostaje wyciągnięte na zewnątrz (np. poprzez komin) przy pomocy siły grawitacji. Natomiast świeże powietrze powinno napływać do środka przez rozszczelnione elementy konstrukcji domu, takie jak okna czy drzwi. W energooszczędnych domach, gdzie liczy się idealna izolacja, takie rozwiązanie całkowicie odpada.

Dom energooszczędny wręcz wymaga zastosowania rekuperacji. Mechaniczna wentylacja pozwala na bieżące usuwanie dwutlenku węgla z powietrza. Ma to zbawienny wpływ na zdrowie domowników – także pod względem psychicznym, ponieważ wówczas dużo lepiej się śpi, co redukuje stres. Jednocześnie w całym domu czuć świeże powietrze. Nie jest konieczne wietrzenie pomieszczeń, które zresztą nie zawsze przynosi pozytywne efekty, zwłaszcza w miejscach zanieczyszczonych smogiem, spalinami itp. Oznacza to, że rekuperacja nie generuje strat energetycznych. Ponadto, powietrze wprowadzane do domu poddawane jest filtracji, a zatem nie ma w nim zanieczyszczeń, kurzu czy pyłu. Można także wykorzystać rekuperator i jego funkcje do oczyszczenia powietrza z bakterii i wirusów. Ogromną zaletą, choć niedostrzegalną na pierwszy rzut oka, jest również brak much, komarów i innych owadów. Proces rekuperacji nie wymaga otwierania okien, owady zatem nie dostają się do środka budynku. Powietrze w procesie rekuperacji może być także odpowiednio nawilżane.

Rekuperacja w domu, czy warto?

Jak widać, warto zdecydować się na rozwiązanie, jakim jest rekuperacja. Pozwoli ono uniknąć strat finansowych, pomoże zadbać o zdrowie domowników i wprowadzi wysoki komfort życia w świetnie przygotowanym, energooszczędnym domu.

To również może Cię zainteresować:

Inteligentny dom – czy warto, wady i zalety i ile kosztuje smart home

 

Źródło: http://www.linkair.pl/rekuperacja/co-daje-rekuperacja

 

 

 

Zdjęcie wyróżniające: Żródło: http://www.linkair.pl/rekuperacja/co-daje-rekuperacja