Kupując nowe mieszkanie czy dom bądź też przeprowadzając generalny remont nieruchomości, wiele osób zastanawia się, czy warto zatrudniać projektanta wnętrz?

Czy warto zatrudniać projektanta wnętrz ?

Projektowanie oraz urządzanie własnego lokum jest dużym wyzwaniem. Brak doświadczenia oraz własnych pomysłów na ciekawą i funkcjonalną realizację wymusza niejednokrotnie konieczność skorzystania z pomocy profesjonalisty. Zatrudnianie architekta wnętrz może pomóc w stworzeniu funkcjonalnego i gustownego mieszkania czy domu. Zadaniem profesjonalisty jest przeniesienie życzeń i sugestii klienta na realny grunt. Architekt wnętrz bierze pod uwagę wiele aspektów, do których zaliczaj ą się trendy modowe, budżet, jakim dysponuje właściciel nieruchomości, kwestie logistyczne czy techniczne. Profesjonalny architekt wnętrz jest w stanie pomóc właścicielowi nieruchomości w rozwiązaniu problemu z nieustawną lub małą przestrzenią. Projektant wnętrz zaproponuje klientowi rozwiązania ponadczasowe, uniwersalne, jak również nieoczywiste. Mogą to być pomysły, które będą doskonale prezentowały się, zarówno w czasie obecnym, jak i po upływie kilkunastu lat.

Czy warto zatrudniać projektanta wnętrz

Czy warto zatrudniać projektanta wnętrz, aby zaaranżował mieszkanie?

 

Specjalista w dziedzinie architektury wnętrz nie powinien biernie kopiować aktualnej mody i trendów, ale tworzyć ponadczasowy design każdego zaaranżowanego przez siebie wnętrza domu lub mieszkania. Dzięki temu, nieruchomość często zyskuje większą wartość rynkową z uwagi na bardzo nieszablonowe i niestandardowe rozwiązania w kwestii urządzenia. Korzystanie z pomocy profesjonalisty zapewnia kontrolę wydatków oraz może przynieść oszczędności, w postaci odpowiedniego wyboru materiałów, których jakość idzie w parze z rozsądną ceną. Profesjonalny architekt wnętrz dba również o prawidłowość i poprawność realizacji swojego projektu. Umowa sporządzona pomiędzy właścicielem nieruchomości a specjalistą z zakresu urządzania i aranżacji wnętrz, obejmuje, nie tylko projekt, ale również nadzór nad jego wykonawstwem.

Dzięki temu można uniknąć wielu kosztownych pomyłek i błędnych decyzji, szczególnie, jeśli właściciel nieruchomości nie ma żadnej wiedzy na temat zasad budownictwa czy stuki aranżacji pomieszczeń. Skorzystanie z pomocy architekta wnętrz jest również oszczędnością czasu, ponieważ podejmuje on konkretne decyzje, wskazuje dobre rozwiązania oraz podpowiada, jakie produkty i materiały, warto wykorzystać.

Co ważne, profesjonalny architekt, czy projektant wnętrz zrobił takich projektów dużo i dany fachowiec nie będzie mógł mu powiedzieć… ale tego się nie da zrobić.

Człowiek nie związany z ta branżą, często się na tym nie zna, robi gruntowny remont, kilka razy w życiu. Projektant ze stażem ma za sobą przynajmniej kilkadziesiąt realizacji.

Czy warto zatrudniać projektanta wnętrz

Zasady i zalety samodzielnej aranżacji wnętrza domu lub mieszkania

 

Pomoc projektanta wnętrz jest zbędna, gdy właściciel danej nieruchomości posiada własną wizję oraz realny pomysł na odpowiednie zagospodarowanie przestrzeni. To działanie musi wspierać zmysł dekoratorski i poczucie estetyki. Samodzielne projektowanie danego wnętrza sprawdza się u osób mających rozwiniętą wyobraźnię przestrzenną. Poczucie estetyki, jak również dysponujących funkcjonalnym mieszkaniem czy domem, który nie posiada żadnych barier architektonicznych, uniemożliwiających zagospodarowanie danej przestrzeni.

Będąc właścicielem lokum, które wymaga jedynie odświeżenia lub też zmiany umeblowania, warto jest samodzielnie podjąć decyzję o jego ponownej aranżacji. W tym celu, można posiłkować się stronami internetowymi takimi jak ta , jak również poradami, zamieszczonymi w katalogach wnętrzarskich, czy na moim profilu FB. Warto również zapoznać się z artykułem: Rady przy projektowaniu wnętrz

Właściciel mieszkania może samodzielnie zdecydować się na daną aranżację, szczególnie gdy ma wiedzę praktyczną, którą wyniósł z wcześniejszego przeprowadzania remontów oraz monitorowania i kontrolowania pracy podwykonawców. Samodzielna aranżacja wnętrz jest również rozwiązaniem bardziej ekonomicznym, ponieważ zatrudnienie projektanta wiąże się z odpowiednią gażą, która obejmuje, zarówno stworzenie projektu, jak i nadzór nad jego prawidłowym wykonaniem. Jednak taki człowiek może również dużo pieniędzy zaoszczędzić.

Zatrudnianie specjalisty od aranżacji wnętrz jest doskonałym rozwiązaniem wtedy, gdy dana osoba nie posiada żadnej wiedzy na temat estetycznego i efektywnego zagospodarowania swojej przestrzeni mieszkalnej, lub nie ma czasu się zajmować taką aranżacją. W przypadku osób, mających sukcesy w realizowaniu samodzielnych stylizacji wnętrz, pomoc projektanta jest zbędna.

Przeczytaj również: Jak zaprojektować kuchnię

A jakie jest Wasze zdanie na ten temat? Warto, skorzystacie, lub skorzystaliście z takiej pomocy?

To również może CI się spodobać:

Jak zaplanować oświetlenie – projekt oświetlenia porady