Sufit napinany ma swoje zalety i swój urok. Można dzięki niemu obniżyć pomieszczenie, wyeksponować logo firmy, czy dobrze podświetlić pokój. Niestety sufit napinany ma też swoje wady, przede wszystkim nie jest tani. Jednak warto zapoznać się z plusami takiego rozwiązania i zdecydować, czy wyższa cena za taki sufit będzie zrekompensowana zaletami.

Przeczytaj również: Ile kosztuje remont łazienki?

Sufit napinany – cena, wady, zalety, montaż

sufit napinanyProjekt: Ekskluzywne wnętrze

Sufit napinany – co to jest?

Sufit napinany jest wykonany z folii PCV, lub tkaniny poliestrowej, zamontowanej na specjalnej konstrukcji. Jest to świetna alternatywa do sufitu podwieszanego z płyty GK. Czas montażu jest bez porównania zdecydowanie krótszy, a sam montaż dużo czystszy.  Nie musimy też specjalnie przygotowywać pomieszczenia do tego i zabezpieczać istniejących mebli.

Można również spotkać się z nazwą sufit lustrzany, naciągany, barrisol, lub DPS. Sufit ten bardzo dobrze ukrywa wszystkie nierówności, ubytki istniejącego sufitu i wycisza pomieszczenie. Folia wykorzystywana do montażu sufitów podwieszanych jest materiałem wodo i ognioodpornym. Jest to cenne w różnych zakładach pracy, fabrykach, lecz również ma to duży plus przy zastosowaniu w domu.

To również może Cię zainteresować: Inteligentny dom. Ceny, wady i zalety

Inteligentny dom – czy warto, wady i zalety i ile kosztuje smart home

Montaż sufitu napinanego

Montaż sufitu napinanego nie jest bardzo skomplikowany, lecz lepiej do niego zatrudnić firmę z doświadczeniem. Oczywiście, można zamontować go samemu, lecz jak z wszystkim bywa, bez większej praktyki, nie jest to proste.

montaż sufitu napinanego

Montaż sufitu napinanego krok po kroku

Pierwszym krokiem przy montażu sufitu napinanego jest przykręcenie listew konstrukcyjnych. Listwy te montujemy do istniejących ścian, lub jeżeli chcemy zrobić sufit w innych kształtach to montujemy do konstrukcji z płyty z GK.

Następnie przychodzi kolej na montaż folii napinanej na tą konstrukcję. W tym celu musimy podgrzać taką folie do temperatury 70 ° C . Ten punkt nie dotyczy sufitów napinanych wykonanych z tkaniny poliestrowej.

Membranę zaczynamy montować od rogu, cały czas podgrzewając folię i utrzymując odpowiednią temperaturę.

Ostatnim krokiem przy montażu sufitu napinanego jest montaż plastikowych listew, pomiędzy folię, a konstrukcję, które zabezpieczają przed dostaniem się tam owadów i kurzu.

Cały montaż sufitu napinanego trwa w zależności od jego wielkości od kilku do kilkunastu godzin. Przy jego montażu potrzeba jest co najmniej dwóch osób. Najlepiej postawić na sprawdzoną ekipę, która będzie miała również odpowiednie narzędzia. Przede wszystkim mowa tu o nagrzewnicy, ale również odpowiednich łopatkach do montażu folii.

Zobacz film z montażu sufitu napinanego

Wady i zalety sufitu napinanego

Z całą pewnością zdecydowanie więcej jest zalet niż wad sufitów napinanych. Są to w dużej mierze oczywiste plusy, ale są również zalety o których w ogóle byśmy nie pomyśleli, a są miłym dodatkiem. Jest wiele zakładów pracy, które wybierają folie napinaną, ze względu na to, że są ognioodporne, czy świetnie wygłuszają. W domu takich zalet sufitów napinanych zazwyczaj nie potrzebujemy.

sufit napinany -cena, wady, zalety, montaż

By: Ekskluzywne Wnętrze

Zalety sufitu napinanego

Pierwsza zaleta sufitu napinanego to wytrzymałość. Choć to może dziwnie brzmi, bo w końcu jest to folia którą można łatwo przeciąć, przedziurawić, to fakt, że jest ona montowana zazwyczaj na sufitach (na ścianach też oczywiście można), to trudno jest to fizycznie zrobić. Producenci dają nam gwarancję na membranę 10 lat. Jednak folia powinna wytrzymać zdecydowanie dłużej.

Druga zaleta sufitu napinanego. Wzornictwo. Jest to bardzo ważna cecha tej metody. Nie ma innego sufitu który dałby nam taki efekt i możliwości. Możemy zrobić folie lustrzaną która powiększy nam optycznie pomieszczenie, możemy wykonać ten sufit nie tylko prosty, ale również w różne kształty. Może być falowany, wklęsły, czy wypukły. Możemy umieścić na nim wszelkiego rodzaju rysunki, np. gwiaździste niebo.

Kolejną zaletą sufitów napinanych jest to, że są one łatwe w utrzymaniu czystości. Nie przywiera do nich kurz, a gdy chcemy je przemyć, to wystarczy miękką, mokrą szmatką delikatnie je przetrzeć.

Pozostałe zalety sufitu napinanego

Następną zaletę sufitu napinanego już wspominałem. Jest to szybkość montażu. Żaden inny sufit, tak szybko nie zamontujemy.

Ponadto, jest również mniej oczekiwana zaleta, o której pewnie wiele osób nie pomyśli. Chodzi o transport. Folia taka mieści się zazwyczaj w niewielkim prostokątnym kartonie. Więc nie trzeba zamawiać osobnego transportu, jak to bywa przy płytach GK.

Dużą zaleta montażu takiego sufitu, to estetyka wykończenia. Nawet bardzo wprawny fachowiec nie uzyska takiej równej powierzchni montując płytę GK. Przy okazji zakryjemy wszystkie ubytki i krzywizny.

Zaleta sufitów napinanych o której już wspominałem to, ognioodporność. Są one również wodoodporne. Folia ta może przyjąć nawet ciężar równy 100 litrów wody (oczywiście w zależności od wielkości tego sufitu). Dzięki temu, że jest wodoodporny, to nie pozwala na rozwój wilgoci i grzybów.

Duży plus przy sufitach z folii, jest to że nie przywiera do nich kurz. Szczególnie ważna cecha dla alergików.

Niebagatelne ma tez znaczenie fakt, że sufity te można od góry podświetlić na całości. Uzyskamy wtedy efekt taki, jak gdyby cały sufit nam świecił.

Ostatnia zaleta sufitów napinanych o jakiej chcę wspomnieć, to doskonała akustyka. Sufity te mogą być wykonane z perforacją. Dzięki temu folia ta pochłania fale dźwiękowe.

Zapoznaj się z artykułem: Biała kuchnia. wady i zalety, jak o nią dbać

Sufit napinany – cena, wady, zalety, montaż

Wady sufitu napinanego

Wada sufitu napinanego to wymagania dotyczące metrażu. Niestety folia ma swój wymiar i jeżeli mamy pomieszczenie szersze niż 5 mb to konieczne będzie połączenie dwóch folii, aby przykryć taki sufit. Takie łączenie jest sklejane i niestety widoczne. Nie rzuca się może mocno w oczy, lecz niektórym ludziom, może przeszkadzać.

Kolejna wada sufitu napinanego, to ograniczony wybór oświetlenia. Sufit napinany jest wrażliwy na mocną temperaturę, dlatego nie możemy zastosować światła mocniejszego niż 40 W. Ponad to wszystkie kable muszą być odpowiednio zabezpieczone materiałem termoizolacyjnym.

Trzecia wada przy sufitach podwieszanych jest związana z ekologią. Jest to folia PCV, która niestety nie jest przyjazna środowisku. W obecnych czasach, kiedy zwracamy na to dużą uwagę, może to być drobny problem.

Koniecznie przeczytaj: Jak urządzić małe mieszkanie

Sufit napinany – cena, wady, zalety, montaż

Cena sufitu napinanego

Cena sufitu napinanego, jest też niestety jego główną wadą. Jest ona zdecydowanie wyższa od wykonania sufitu z płyty GK. Oczywiście cena sufitu napinanego jest wyższa, lecz patrząc na wszystkie jego zalety, a przede wszystkim na trwałość, uważam, że warto się na niego skusić.

Ile kosztuje sufit napinany? Oczywiście jest to uzależnione od kilku czynników. Koszt sufitu napinanego waha się w granicy 130 do 350 zł za m2.

Od czego uzależniona jest cena sufitu napinanego? Przede wszystkim od wielkości takiego sufitu, lecz nie tylko. Jeżeli będziemy mieli duży, nieskomplikowany prostokąt w zwykłym materiale, to cena sufitu napinanego za m2 będzie niższa. Jeżeli jednak będziemy mieli więcej rogów, dużo punktów świetlnych zamontowanych na takim suficie, lub niestandardowy kształt, to niestety koszt będzie wyższy.

Ponadto na koszt sufitu napinanego wpływa nadruk na nim. Jest to główny element podnoszący cenę.

Zapoznaj się również z artykułem: Jak zaprojektować kuchnię

Jak zaprojektować kuchnię –zasady projektowania kuchni

Sufit napinany – cena, wady, zalety, montaż

Sufit napinany nie jest tanią alternatywą, za to na pewno jest to niebanalne rozwiązanie. Przykuje wzrok i ma dużo zalet które pozwolą cieszyć się takim rozwiązaniem przez długie lata.

Sufit napinany – cena, wady, zalety, montaż sufit napinany podświetlany

Sufit napinany w obudowie z GK

 

Przeczytaj o tym: Jak zaprojektować oświetlenie

Jak zaplanować oświetlenie – projekt oświetlenia porady