Ostatnio opisałem jak urządzić łazienkę na poddaszu. Warto zerknąć do tego artykułu. Jednak dzisiaj przekażę Wam, jak najlepiej urządzić sypialnie ze skosem. W 90% w domach piętrowych, sypialnię mamy właśnie na poddaszu. Wynika to z tego, że na piętrze mamy zazwyczaj część dla rodziny, a na dole jest miejsce bardziej reprezentatywne dla gości.

Tak jak napisałem we wstępie. Sypialnia ze skosem może być kłopotliwa, ale można też to przekuć w atut. Jeżeli budujesz dom od początku, to warto pomyśleć już o tym wcześniej i zaplanować tak ściankę kolankową, aby później było jak najmniej problemów z ustawieniem mebli. Dokładnie o powierzchni u użytkowej, ściankach kolankowych napisałem tutaj.

Sypialnia na poddaszu – jak ją urządzić, inspiracje i galeria zdjęć

sypialnia na poddaszu wraz z łazienką

Nowoczesna sypialnia na poddaszu, szczególnie ta duża nie jest problematyczna w urządzeniu. Jest tutaj wiele miejsca do tego aby dobrze taką sypialnie umeblować.

 

Jak ustawić meble w sypialni ze skosem?

To jest zawsze największa obawa i problem dla ludzi urządzających taką sypialnie. Jak zagospodarować miejsce pod skosem? Gdzie postawić łóżko, które jest oczywiście najważniejszym meblem w tym pomieszczeniu. Czy znajdzie się miejsce na szafki nocne, a przydałby się jeszcze szafa, komoda, TV. Co wtedy, co z tym zrobić?

Oczywiście samo pomieszczenie będzie wpływało na usytuowanie mebli. W łóżku oprócz tego, że śpimy, spędzamy też czas czytając książki, oglądając TV, pracując, czy po prostu odpoczywając. Ono jest najważniejsze, jest naszym centrum dowodzenia w tym pokoju i powinno być dobrze ustawione, najlepiej tak abyśmy mieli dostęp do niego z trzech stron.

Zaletą sypialni na poddaszu są okna dachowe. Któż by nie chciał zasypiać patrząc w gwiazdy. To jest wielki plus takiego pomieszczenia. Łóżko zazwyczaj idealnie pasuje do tego aby ustawić je pod skosem. Możemy dzięki temu patrzeć na wspomniane gwiazdy i co ważniejsze wykorzystamy najniższe miejsce w sypialni. Warto jednak aby ścianka kolankowa do której dosuwamy łóżko miała minimum 90 cm. Jeżeli tyle nie ma, to możemy odsunąć trochę łóżko, a za nim postawić np. regał na książki.

Nie wiem jak duża jest Wasza sypialnia na poddaszu, czy macie garderobę, czy nie. Ale nadal w większości w takim pomieszczeniu mamy również szafę i komodę. Nie raz potrzebujemy również mieć miejsce do pracy, oraz toaletkę.

Zobacz również najciekawsze pomysły, inspiracje i aranżacje sypialni

Mała sypialnia ze skosami

Mała sypialnia ze skosami, może również być ładnie i klimatycznie urządzona

Ustawienie łóżka i szafy w sypialni na poddaszu

Jak wspomniałem powyżej. Dobrym rozwiązaniem jest ustawienie łóżka pod skosami. Dzięki temu mamy wykorzystane takie miejsce, możemy patrzeć przez okno dachowe i zostawiamy wysoką ścianę na szafę. Sypialnia na poddaszu może mieć dach dwu spadowy i niską ściankę kolankową. Często tak jest w domach typu stodoła. Jest to wtedy problematyczne ustawienie, bo zazwyczaj wtedy mamy „wolną” tylko jedną ścianę wysoką.

Jeżeli mamy takie pomieszczenie i nie mamy tam garderoby, a chcemy ustawić tam szafę, to nie mamy wyjścia i nasze łóżko musimy dać pod skos. Przyjmując że na jednej ścianie jest okno, a na drugiej drzwi, to miejsce na szafę z pewnością właśnie tam tylko będziemy mieć. Przy drzwiach. Ale może też pomyśleć inaczej.

Jeżeli jest to dom typu stodoła. Skosy w sypialni są nisko, na szafę nie znajdziemy już miejsca, lub jest go za mało aby miała ona jakieś sensowne wymiary, to możemy postawić na niska zabudowę. Możemy zrobić pod skosami zabudowane szafki, dosyć głębokie, lub postawić komody. W zależności ile tego miejsca na przechowywanie potrzebujemy.

Szafa w sypialni na poddaszu

Szafę na poddaszu zazwyczaj robimy na wymiar. Jest to bardzo dobre rozwiązanie, gdyż spersonalizujemy ją pod siebie, a przede wszystkim pod istniejące pomieszczenie. Dzięki szafie szytej na miarę, możemy ją dopasować idealnie do skosów jakie mamy w danym pomieszczeniu. Wtedy drzwi do takiej szafy powinny być przesuwne, ponieważ ze względu na skosy, możemy nie mieć możliwości ich otwarcia.

Niestety taki system jest droższy. Jeżeli nie zdecydujemy się na niego, to warto pomyśleć o tym, aby szafa była głębsza, wysunięta do przodu, a dzięki temu skosy nie będą tak przeszkadzać. Można też zrobić tylko częściowo zamkniętą szafę. Fronty były by tylko w tym miejscu gdzie skosy nie będą przeszkadzały, a dalej można zastosować wnękę z półkami. Z pewnością jest to dobre rozwiązanie.

Nie raz jest tak, że chcemy tylko miejsce na podręczna bieliznę, a większą garderobę mamy w głębi domu. Wtedy wystarczy nam tylko komoda, a nasze ściany i całe pomieszczenie, będziemy mogli urządzić bardziej wizualnie, a mniej praktycznie.

To również może Cię zainteresować: Jak zaprojektować sypialnię

Duża sypialnia na poddaszu

Duża sypialnia na poddaszu pomieści nie tylko łóżko i szafę, lecz również toaletkę i biurko

Biurko i toaletka pod skosami -sypialnia na poddaszu

Sypialnia na poddaszu, to często też miejsce do pracy. Takie miejsce można bardzo fajnie i ciekawe urządzić. Wyobraźcie sobie narożne biurko pod skosami, za plecami łóżko, a obok niskie regały na książki. To naprawdę może ładnie wyglądać. Takie pomieszczenie naprawdę może być ciekawe i klimatyczne i nie ważne jest jak ono jest duże i jakie są skosy w sypialni. Wystarczy trochę inwencji, pomysłu i stworzymy idealne miejsce do spania i ewentualnej pracy. O tym jak dodatkowo stworzyć klimat i jakie dodatki dobrać napisze poniżej.

Nawet przy niewysokiej ściance kolankowej, możemy ustawić toaletkę. Większy problem niestety jest wtedy z lustrem. Z pewnością będzie ono mniejsze i stojące na blacie, lecz każdy taki mebel, element wpływa na charakter pomieszczenia i jeżeli jest na to miejsce, to warto o niej pomyśleć.

Szukasz inspiracji na białą kuchnię? Zobacz ten artykuł

sypialnia na poddaszu z kominkiem

Aby stworzyć klimat w sypialni ze skosami, warto pomyśleć o kominku, lub przynajmniej portalu kominkowym do którego damy świece

Co jeszcze możemy dać pod skosy w takiej sypialni?

Tu was z pewnością zaskoczę, ale cały czas staram się iść w kierunku, aby to pomieszczenie było z charakterem, nietuzinkowe i miało klimat. No to co dać pod skosy w sypialni na poddaszu? A kto powiedział, że nie może być hamak. Wystarczą dwie ściany w odległości około 240 cm (oczywiście może być po skosie) aby powiesić taki hamak. Hak powinien być zamontowany na wysokości około 125 cm. Wtedy człowiek ważący około 80 kg swobodnie będzie mógł się na taki hamak położyć i nie dotknie ziemi.

Myślę, że ciekawe rozwiązanie. Teraz wystarczy dobre oświetlenie, książka i na pewno w takim miejscu świetnie się zrelaksujemy.

Oświetlenie w sypialni na poddaszu

Oświetlenie w takim pomieszczeniu powinno spełniać trzy zadania.

Po pierwsze musi dobrze oświetlić całe pomieszczenie, to jest oczywiste. Jest to tak zwane światło główne. Ponadto potrzebujemy oświetlenia nocnego, do czytania, czyli lamp nocnych. Po trzecie sypialnia, jak pisze od początku powinna mieć swój klimat, a co lepiej nam w tym pomoże niż oświetlenie?

Światło główne w sypialni na poddaszu uzależnione jest od tego jakie mamy skosy. Zazwyczaj jednak mamy w takim pomieszczeniu również sufit prosty i tam śmiało możemy zamontować lampę. W zależności od tego, jak duże to jest pomieszczenie, możemy dać jedną lampę, dwie, lub jedną lecz z „ramionami” kierunkowymi, które skierujemy w dany kont pomieszczenia.

Jeżeli jest to dom typu stodoła i dach dwuspadowy to pomyślmy o kinkietach i lampach stojących. Kinkiety możemy podłączyć w ten sposób, że jeden włącznik pozwoli nam je wszystkie załączyć, dzięki czemu oświetlimy swoją sypialnię.

Oświetlenie do czytania

Oświetlenie do czytania można oczywiście wykonać dzięki postawieniu lampek nocnych na szafce. Takie rozwiązanie, z pewnością wybierze, wiele osób. Ale nie widzę problemu, aby mimo skosów dać zwisające lampy które będą oświetlały nam naszą część łóżka.

Można również na ściance kolankowej przymocować kinkiety na ruchomym ramieniu. To pozwoli nam na dokładne regulowanie strumieniem światła. Jest to dobre rozwiązanie sprawdzające się w sypialni na poddaszu.

Oświetlenie nastrojowe

Światło nastrojowe, jakże ważne w takim pomieszczeniu. Takie oświetlenie można zrobić w każdej wnęce, pod półkami w regale, przy zabudowie sufitu, lub w rogach pomieszczenia za zabudową z GK.

Sypialnia na poddaszu może i powinna być klimatyczna i nastrojowe oświetlenie, na pewno temu pomoże. Jeżeli okaże się, że nie macie żadnej wnęki ani zabudowy gdzie moglibyście ukryć pasek led, to z pewnością w sypialni jest łóżko 🙂 Kto powiedział, że pod ramą z łóżka nie można ukryć takiego oświetlenia?

O tym jak dobrze zaprojektować oświetlenie napisałem w tym artykule: Jak zaplanować światła w mieszkaniu

Przy okazji oświetlenia w sypialni, wspomnę jeszcze, że warto zastosować tak zwany trik hotelowy. Czyli należy wykonać schodowe włączniki do światła. Dzięki temu będziemy mogli zapalać i gasić światło przy łóżku, nie wychodząc z niego. Gniazdka montujcie nad szafkami nocnymi, a nie za nimi. Nie będziecie wtedy musieli za każdym razem odsuwać szafki gdy będziecie chcieli coś podłączyć. O gniazdkach i włącznikach warto przeczytać więcej tutaj.

Jak stworzyć klimat w sypialni na poddaszu

Sypialnia na poddaszu może być i praktyczna i klimatyczna. Dzięki zabudowom pod wymiar, możemy ją dostosować pod nasze oczekiwania, a dzięki dodatkom i kolorom ( o których napisze poniżej), sprawimy, że będzie miała nasz niepowtarzalny charakter.

Jakie dodatki dać do sypialni ze skosem?

Jest to oczywiście uzależnione od tego jaki styl chcemy uzyskać, jak dom jest w całości urządzony. Inaczej postąpimy urządzając sypialnię w stylu japońskim, art deco, minimalistycznym. Jest jednak kilka cech wspólnych które z pewnością stworzą charakter bardziej przytulny domowy.

W każdym pomieszczeniu, nie tylko w sypialni bardzo dobrze sprawdzi się drewno. Mogą być to panele drewniane na ścianie za zagłówkiem łóżka, na ściance kolankowej, lecz mogą też być to odsłonięte krokwie i słupy. Ładnie wyheblowane i polakierowane stworzą przytulny klimat.

Poszukujesz inspiracji na sufit? Przeczytaj: 10 pomysłów na sufit

widoczne krokwie i słupy w sypialni

Drewno w sypialni sprawi, że pomieszczenie takie będzie znacznie bardziej przytulne

Wspomniałem już o hamaku w sypialni. Jeżeli nie ma miejsca i możliwości powieszenia takiego hamaka, to można pomyśleć o wiszącym fotelu. Również jest to ciekawe rozwiązanie. Nie zawsze trzeba czytać książki w łóżku. Z całą pewnością taki fotel idealnie się do tego nada.

I z praktycznego punktu widzenia i estetycznego, dobrym rozwiązaniem jest położenie dywanu. No może nie dla alergików 🙂 Dywan wprowadza nam atmosferę domową, oczywiście też przyjemnie na taki się staje wychodząc z łóżka.

Jakie jeszcze materiały można użyć na ścianach w sypialni? Oczywiście ulubiona przez wielu Polaków cegłę. Ponadto fototapetę, mech na ścianie, miękkie panele 3D, boazerie angielską, sztukaterię, lub okładziny kamienne. Wszystko to w połączeniu z oświetleniem sprawi, że nasza sypialnia na poddaszu będzie przytulna i klimatyczna.

W stworzeniu klimatu i zagospodarowaniu miejsca pod skosami pomoże nam również biblioteczka. Książki na półkach zawsze prowadzają spokój do danego pomieszczenia i ładnie wyglądają. Można jedynie pomyśleć, czy nie zrobić szklanych frontów, aby nie narazić się na zbyt wiele kurzu.

Świetnym dopieszczeniem w każdej sypialni, nie tylko tej na poddaszu będzie kominek. Oczywiście nie wszędzie jest możliwe zrobienie kominka tradycyjnego, lecz możemy do takiego pomieszczenia wstawić bio kominek, lub przynajmniej portal kominkowy, w którym ustawimy świeczki.

Jesteś przed remontem kuchni? Jaki jest koszt remontu kuchni w 2020 roku

Sypialnia na poddaszu ze skosem

Mała jasna sypialnia w stylu hampton

Sypialnia na poddaszu – Jakie kolory do sypialni ze skosami?

Kolory mają wielka moc na nasze samopoczucie, oraz na to jak postrzegamy dane pomieszczenie. Zapoznaj się z artykułem: jak kolory wpływają na nasze samopoczucie. Utarło się, że do małych pomieszczeń i do niskich czyli często do pomieszczeń ze skosami, powinno się stosować jasne barwy. Ja stoję w opozycji do takiego hasła. Oczywiście, łatwiej jest przy jasnych kolorach optycznie powiększyć lub rozjaśnić takie pomieszczenie, lecz ciemne kolory również dobrze się sprawdzą. W tym artykule opisałem, jak gra kolorami wpływa na optyczne postrzeganie pomieszczeń. Warto przeczytać.

Jeżeli mamy mało światła słonecznego, to warto pomyśleć, aby większość ścian była jasna i ciepła. Mogą to być biele, beże, jasne szarości. Nie oznacza to, że intensywny kolor nie może się pojawić. Ja uważam, że nawet powinien. Stosujcie go jednak wtedy tylko na pionowych ścianach, a nie na skosach. Chyba, że jest to naprawdę duże pomieszczenie z wysokimi sufitami (często w kamienicach), to taki zabieg może być celowy i skuteczny.

sypialnia na poddaszu w ciemnych kolorach

Sypialnia na poddaszu, może być pomalowana na ciemne kolory. Nie raz dzięki takiemu zabiegowi, stworzymy ładne, przyjemne pomieszczenie

Sypialnia na poddaszu może wydawać się problematycznym pomieszczeniem do urządzenia. Ja dzięki skosom widzę jednak więcej plusów niż minusów i wiem, że dzięki nim możemy więcej zyskać niż stracić.

A Wy jakie macie doświadczenie w urządzeniu takich pomieszczeń. Napiszcie w komentarzach i pokażcie swoje zdjęcia sypialni ze skosami.

 

To również może Cię zainteresować:

Jak dobrać kolor podłogi