Jak kolory wpływają na samopoczucie

Kolory oddziałują na nasze samopoczucie na wielu płaszczyznach, od fizjologicznej zaczynając, a na kulturowej kończąc. Zacznijmy jednak od fizjologii. Każdy kolor, jako obraz, jest odbierany przede wszystkim przez nasz narząd wzroku, który wysyła odpowiednie sygnały do mózgu. Ciepłe barwy, jak czerwony czy pomarańczowy maja długie fale, a co za tym idzie – mózg potrzebuje więcej energii, by je rozpoznać i zidentyfikować. Barwy chłodne, jak niebieski czy zielony mają znacznie krótsze fale, czyli są szybciej rejestrowane przez mózg. Im więcej energii mózg wkłada w rozpoznanie, tym większe będzie jego pobudzenie. I tu mamy fizjologiczna odpowiedź na to, czemu jedne kolory działają na nas pobudzająco i dodają energii, a inne relaksują i uspokajają.

Koniecznie przeczytaj o trikach optycznych w pomieszczeniach. Jak pomalować pomieszczenie aby je powiększyć, skrócić, czy wydłużyć: Kolory ścian a efekty optyczne

Poza fizjologią istnieje jeszcze odniesienie psychologiczne i kulturowe – kolory często klasyfikujemy sobie w głowie na zasadzie skojarzeń. Biel może kojarzyć się z czystością i niewinnością, czerń z żałobą i smutkiem, a czerwień z krwią, czyli agresja i przemocą. Kolory wpływają więc na nasz organizm, emocje i odczucia, nic więc dziwnego, że mają ogromny związek z naszym samopoczuciem.

Jak kolory wpływają na nasze samopoczucie

Jak działają na nas poszczególne kolory:

Czerwień – pełen energii, przyjemny dla oka kolor, który pobudza do działania, aktywności, podnosi poziom adrenaliny we krwi. Z pewnością nie jest to barwa obojętna, która by nas uspokajała czy odprężała. Kojarzy się z ciepłem, ogniem, intensywnymi uczuciami. Bywa jednak i tak, że czerwień wywołuje agresję.

Pomarańcz – ciepła, przyjemna dla oczu barwa inspiruje, dodaje energii, działa optymistycznie i poprawia nastrój. Kojarzy się z ciepłem, słońcem, latem. Zdarza się jednak, że nadmiar tego koloru może powodować uczucie samotności i zagubienia.

Jeżeli jesteś przed remontem, zapoznaj się z aktualnymi kosztami: Ile kosztuje remont mieszkania

Żółty – to bardzo energetyczny kolor, który dodaje energii, pobudza do działania inspiruje, otwiera nowe pokłady kreatywności. Na niektóre osoby może jednak działać drażniąco i wywoływać irytację.

Jak kolory wpływają na samopoczucie

Niebieski – działa uspokajająco, wzbudza poczucie bezpieczeństwa, pozytywnie wpływa na pracę mózgu, zwiększa koncentrację. Trzeba jednak pamiętać, że niebieski występuje w wielu przeróżnych odcieniach. Niektóre z nich mogą działać przygnębiająco i powodować uczucie osamotnienia.

Fioletowy – to kolor łagodzący stres i zmęczenie, a jednocześnie sprzyjający koncentracji i kreatywności. Na każdego może działać nieco inaczej – jedne osoby uspokaja, inne natomiast zachęca do działania.

Zielony – kojarzy się ze świeżością, harmonią i poczuciem bezpieczeństwa. To kolor uznawany za najbardziej relaksującą i odprężającą barwę, która koi duszę i ciało. Zachęca do wypoczynku, a nawet do błogiego lenistwa. Zieleń w otoczeniu zalecana jest osobom zestresowanym, przemęczonym, które potrzebują uspokojenia.

Zapoznaj się również z artykułem: Co zrobić aby dom był energooszczędny

Brąz – jest to barwa natury, kojarząca się z kolorami ziemi. Kojarzy się ze stabilnością i poczuciem bezpieczeństwa. Nie jest natomiast wskazana osobom wycofanym i zamkniętym w sobie, gdyż może je dodatkowo przygnębiać.

Czerń
– kojarzy się nie tylko z żałobą, ale również z luksusem i prestiżem. Wiele ekskluzywnych marek w swoich materiałach promocyjnych stawia właśnie na czerń. Kolor czarny inspiruje do działania i zachęca do realizacji ambicji i celów.

Biel – kolor biały tworzy wrażenie przestrzeni, porządku i harmonii. Działa uspokajająco, łagodzi stres. Jeśli jednak bieli jest zbyt wiele, może powodować wrażenie osamotnienia i pustki.

 

Rozważając zagadnienie psychologii kolorów i ich wpływu na nasze samopoczucie, nie można zapominać, że najczęściej nie występują one w pojedynkę. W każdej przestrzeni i wnętrzu spotykamy mieszanki kolorystyczne, które również wywołują określone reakcje. Warto więc pamiętać nie tylko o tym, że każdy kolor działa na nas w inny sposób, ale również tym, by umiejętnie dobierać i łączyć kolory, aby współgrały ze sobą, a nie tworzyły wrażenia dysonansu. Co więcej, jeden i ten sam kolor może na dwie osoby działać zupełnie inaczej, dlatego też wiedzę na temat psychologii kolorów dobrze jest łączyć z własnymi odczuciami.