Jak dobrać kolor podłogi

Jest kilka szkół przy doborze koloru podłogi. Można dobierać podobny kolor podłogi i mebli, lub wręcz przeciwnie, zrobić kontrast. Tak samo ze stolarką okienną, może być kontrast, identyczny kolor lub zbliżony. I bądź tu mądry. Jak dla mnie najważniejsze pytanie jest: jaki efekt chcemy uzyskać? Jak to będziemy wiedzieli, to znajdziemy również odpowiedź na pytanie: jak dobrać kolor podłogi do wnętrza.

Ważne jest aby dobrze go dobrać. Jej nie zmieniamy co rok, a nawet co remont. Z pewnością mamy jakieś wyobrażenie swojego mieszkania, wiemy też czy są to pomieszczenia duże, czy małe, może wiemy również jaki styl chcemy uzyskać we wnętrzach. Jeżeli ma to być styl skandynawski, to jasne podłogi będą jak znalazł. Podobnie w stylu hampton, czy prowansalskim. Za to w styl nowoczesny, angielski, loftowy czy industrialny ciemne podłogi wpiszą się idealnie. Zachęcam do zapoznania się z tą stroną: Style we wnętrzach opisane tam są wszystkie najważniejsze style wnętrzarskie, a co najważniejsze na dole jest tabelka z informacją jakie kolory jaki styl lubi.

 

Jak dobrać kolor podłogi –  Ciemny kolor podłóg

Jeszcze kilka lat temu kolor wenge królował na frontach kuchennych, na drzwiach i podłogach. Ciemny kolor podłogi na pewno sprawdzi się do większych pomieszczeń, tam gdzie chcemy uzyskać elegancję. Takie podłogi są też w miarę bezpiecznym rozwiązaniem jeżeli chodzi o stolarkę drzwiową ponieważ możemy ją zrobić w podobnym odcieniu, lub na zasadzie kontrastu drzwi mogą być jasne. Taka mała uwaga. Ciemna podłoga, nie oznacza, że jest łatwa w utrzymaniu czystości. Niestety czasami jest gorsza od jasnej. 🙂

To również może Cię zainteresować: 10 pomysłów na sufit

Jak dobrać kolor podłogi

Jaki kolor mebli przy ciemnych podłogach?

Na ciemnej podłodze możemy postawić i ciemny stół i biały. Będzie pasować, ale musimy zwrócić uwagę na całość. Jakie dodatki będziemy mieli, jakie inne meble w jakim kolorze będą, a przede wszystkim jaki kolor ścian planujemy zrobić. W nowoczesnych wnętrzach zapewne bezpieczniejszym wyborem przy ciemnej podłodze będą jasne meble. Istnieje bowiem ryzyko, że ciemne meble + ciemna podłoga zrobi nam wrażenie, że całe pomieszczenie wygląda „ciężko” i może zmniejszyć nam je optycznie. Chyba, że chcemy uzyskać taki efekt. W gabinetach, domowych biurach możemy postawić duże dębowe biurko na ciemnej podłodze.  Z pewnością doda to wnętrzu powagi.

Jeżeli jednak chcemy, lub musimy dać ciemne meble na ciemną podłogę a nie chcemy efektu „ciężkości”, to dodajmy jasny dywan. Dzięki niemu całe pomieszczenie zrobi się wizualnie lżejsze i nowocześniejsze.

Przeczytaj również: Jak udekorować okna

Jaki kolor mebli do jasnej podłogi?

Jasna podłoga to dobre wyjście do wielu aranżacji. Bardzo dobrze będą wyglądały na niej również jasne meble, ale dobrze by było aby były jaśniejsze o dwa tony. Nawet białe meble na dębię bielonym będą dobrze wyglądały pod warunkiem, że zrobimy dodatki kontrastowe. W takim przypadku musimy postawić na ładny widoczny wazon, kolorowe zasłony,  pled na sofie, czy designerską stojącą lampę. Dzięki temu unikniemy efektu monotonii.

A co jeżeli chcemy dać ciemne meble na jasna podłogę. Cóż wszystko nam wolno, ale nie wszystko dobrze wygląda. Takie rozwiązanie jest dobre, pod warunkiem, że meble nie są masywne, ciężkie.

Projekt wnętrza mieszkania dla rodziny.

Jak dobrać kolor podłogi – zasady doboru kolorów podłogi

-Przede wszystkim pamiętajmy jaki efekt chcemy uzyskać w naszym wnętrzu

-Pamiętaj o trzech aspektach: kolor podłogi, kolor mebli i kolor stolarki

-Jasna podłoga powiększa optycznie pomieszczenie a ciemna zmniejszy optycznie

-Najbezpieczniejsza  jest zasada kontrastu. Jasny kolor podłogi – ciemne meble. Ciemny kolor podłogi – jasne meble

-Taki sam kolor podłogi i mebli – dobrze je oddzielić kontrastującym dywanem

-Listwy cokołowe w kolorze podłogi – powiększą optycznie powierzchnię podłogi

-Listwy cokołowe w kolorze ściany – podniosą optycznie wysokość pomieszczenia

-Ciemne podłogi i ciemne ściany – najlepiej dodać jasne meble

Na jasnej podłodze przy jasnych ścianach świetnie się będą prezentować kolorowe meble. Sofa w butelkowej zieleni, czy niebieska/ grafitowa kuchnia.

– jednolita posadzka na całej posadce powiększy optycznie mieszkanie

Zapoznaj się z faktami: Ile kosztuje remont kuchni

Koszt remontu kuchni w 2020 roku – ile kosztuje remont kuchni?

Jak dobrać kolor podłogi do okien i drzwi

Jeżeli mamy ciemną stolarkę np. wenge ale nie chcemy robić podłogi w tym samym kolorze, to znów musimy postawić na zasadę kontrastu. W tym przypadku nawet dużego kontrastu. Np. dąb bielony, dąb sonoma, czy kolor brzozy na pewno będzie dobrze wyglądać. Nie idźmy wtedy wpół środki, np. jasny mahoń, czy naturalny dąb nie będzie już tak dobrze wyglądał.

Przy ciemnej stolarce i ciemnej podłodze zróbmy jasne ściany. Nie oznacza to, że nie możemy niczego już zaakcentować, śmiało jeżeli jedna ściana + inne akcenty będą ciemne, będzie to dobrze wyglądać.

kolor podłóg i stolarki

Projekt wnętrza domu z bali

Jak dobrać kolor podłogi do wnętrza monochromatycznego

No nie jest to łatwe dobrać w tym samym kolorze meble, podłogi i ściany i aby to wszystko gustownie wyglądało. Łatwo takie wnętrze zepsuć różną tonacją odcieni i może wyjść nudne i mdłe. Jeżeli chcemy uzyskać taki efekt, proponuję zasięgnąć porady doświadczonego projektanta. Niemniej pamiętajmy o tym aby nie mieszać różnych rodzajów drewna. Podłoga dębowa – to stół, parapety czy schody również zróbmy dębowe.

W takim przypadku jeżeli nie robimy nawet dodatkami akcentów kolorystycznych to warto zaskoczyć  ciekawym materiałem, czy wzorem mebli. Zobaczmy np. typowe industrialne wnętrze, utrzymane w szarościach. Tam ciekawa struktura betonu, ładna lampa, lub designerski mebel zrobi całą robotę i upiększy nam wnętrze.

Przeczytaj również: Jak urządzić poddasze

A może podłoga pstrokata?

Oczywiście możemy dobrać również podłogę w różne wzory i kolory. Musimy jednak pamiętać o pierwszej zasadzie, czyli jaki efekt chcemy uzyskać.

Jak dobrać kolor podłogi – efekt pstrokatej podłogi

– drobny wzór na podłodze ułożony symetrycznie powiększy optycznie pomieszczenie, jednak duży wzór już je może pomniejszyć

– gdy ułożymy naprzemiennie wzór z ciemnych i jasnych lameli to pomieszczenie optycznie skrócimy i poszerzymy

Projekt wnętrza mieszkania

Jak dobrać kolor podłogi – podsumowanie

No to czego się trzymać, koloru stolarki, ścian, mebli? Na pytanie jak dobrać kolor podłogi, odpowiedź jest jedna. W zależności co chcemy uzyskać. Ja patrzę na to trochę bardziej praktycznie. Wychodzę właśnie od tego co chcę uzyskać we wnętrzu i dobieram kolor podłogi, a  do niej pozostałe elementy. Podłoga będzie z nami na wiele lat i ona rzuca się najbardziej w oczy. Meble i kolor ścian można szybko zmienić, w przeciwieństwie do podłogi.

Ok, ktoś powie, ale okien też szybko nie zmienimy. To prawda, lecz i tak patrzę przede wszystkim na to, jaki chcę mieć kolor podłogi, a dopiero wtedy dobieram jej odpowiedni odcień do stolarki na zasadzie kontrastu, lub podobieństwa, tak jak to opisałem powyżej.

Na końcowy efekt wpływa wszystko kolor podłogi, ścian, mebli, rodzaj mebli, struktura materiałów, czy dodatki. Podłoga jest bardzo ważnym, stałym elementem, więc mocno determinuje nam wnętrze. Jednak dzięki kilku powyższym zasadom zawsze wybrniemy z odpowiedzią na pytanie: Jak dobrać kolor podłogi.

To również może Cię zainteresować: Ile kosztuje remont małego mieszkania – budżetowo