Pokój nastolatka musi spełniać kilka warunków. Przede wszystkim jest to miejsce do spania, nauki, spotkań ze znajomymi, relaksu i realizacji swojego hobby. Jest to też miejsce którego nastolatek nie sprząta 🙂 Do pokoju nastolatka wchodzisz jak do IKEA. Wchodzisz na chwile, a wychodzisz z kubkami i zestawem talerzy. Wszystkie te elementy należy wziąć pod uwagę gdy chcemy urządzić pokój młodzieżowy.

Zapoznaj się również z artykułem: Ile kosztuje remont kuchni

Pokój nastolatka – Jak urządzić pokój młodzieżowy

Pokój dziewczyny, chłopaka, czy rodzica?

Oczywiście, pod względem wystroju inaczej urządzimy pokój nastoletniego chłopaka, a inaczej nastolatki. Jednak zasady i potrzeby pozostają te same. W tym artykule nie będę za dużo rozpisywał się na temat wystroju, a bardziej skupie się na potrzebnych elementach które muszą się znaleźć w takim pokoju młodzieżowym.

Nastolatek nie jest już dzieckiem, nie jest też osobą dorosłą która zarabia na ten remont, jednak nie może być tak, że to rodzic w pełni urządza taki pokój młodzieżowy bez konsultacji ze swoim dzieckiem. Mając te naście lat, człowiek już w dużej mierze wie co mu się podoba, w czym by się chciał spełnić, spróbować swoich sił, jakie ma hobby, a nawet często ma już swoje przeświadczenie, co w życiu będzie robił. Mimo, że znamy swoje dzieci, to musimy go wysłuchać, wziąć pod uwagę jego oczekiwania i stworzyć mu taki pokój nastolatka jakiego on oczekuje, a my jesteśmy w stanie wykonać  zmyślą, aby spełniał wszystkie potrzebne warunki. Zapoznaj się z artykułem: Jak zaprojektować małą łazienkę

pokój dziecka pokój młodzieżowy

Co jest najważniejsze w urządzeniu pokoju nastolatka

Może i jest to banalne, ale od tego musimy rozpocząć. Od łóżka. Łóżko w pokoju młodzieżowym, nie jest to tylko miejsce do spania. To miejsce to baza. W nim się śpi, czyta, uczy się, przesiaduje podczas wizyt kolegów, a nawet pochłania się posiłki. Wiem, że tak nie powinno być, ale też wiem jak jest 😉

Ok. Jak już wiem do czego ma służyć, to musimy zrobić aby było jak najbardziej praktyczne. Na pewno szerokość takiego łóżka nie może być mniejsza niż 90 cm. Długość to zazwyczaj 200 cm, ale jeżeli osoba jest wyższa to trzeba to uwzględnić. Koniecznie w takiej strefie musi być odpowiednie oświetlenie. Czyli światło które będzie padało na łóżko. W małych pokojach może być to ze środka sufitu, a drugie światło potrzebne jest do czytania, nauki. Najlepiej gdy będzie to kinkiet na ramieniu który możemy odpowiednio ustawiać.

Przy takim łóżku w pokoju nastolatka koniecznie powinien być stolik, lub większa szafka nocna. Tak jak wspomniałem. Często nastolatek tam je, czyta, rozmawia. Musi mieć miejsce gdzie odstawi telefon, książkę, czy talerz. Jeżeli jest to szafka nocna, to najlepiej z szufladami.

Wracając do samego łóżka. Jeżeli jest ono pojedyncze, to z pewnością taki młody człowiek będzie siedział na nim i opierał się o ścianę. Warto pomyśleć, aby były jakieś miękkie poduchy które może wykorzystać, obicie ściany, lub wytapicerowany zagłówek.

Planujesz remont kuchni? Przeczytaj jak ją zaprojektować

Pokój młodzieżowy – miejsce do nauki, pracy

Biurko w pokoju nastolatka powinno być duże, oczywiście w miarę możliwości. Przy biurku tym nastolatek nie tylko będzie się uczyły, ale często też grał na komputerze, zajmował się swoim hobby i odstawiał brudne naczynia. Ech, one są wszędzie. Jeżeli nie mamy możliwości postawienia biurka z dużym blatem, to trzeba pokombinować. Można zrobić dodatkowy stolik składany przymocowany do ściany, który w razie potrzeby można rozchylić. Warto dać kontener z szufladami na kółkach pod biurko. Na nim też coś można ustawić. Ważne aby to miejsce było praktyczne.

Drugi istotny element w tym miejscu, to krzesło. Biurko może być zrobione ze zwykłej sklejki, będzie taniej, ale na krześle nie powinniśmy oszczędzać. Musi być dobrze wyprofilowane, mieć możliwość ustawienia jego wysokości i kąta oparcia. Z pewnością w pokoju nastolatka, jest to najważniejszy mebel.

W pokoju młodzieżowym miejsce przy biurku musi być jak najbardziej wykorzystane. Warto aby przy biurku powstał regał na którym będą książki, tablica magnetyczna, lub korkowa z najważniejszymi przyczepionymi kartkami.

Oczywiście tutaj również powinniśmy mieć dobre kierunkowe oświetlenie. Koniecznie pamiętajcie  też o większej ilości gniazdek elektrycznych w tym miejscu. A najlepiej zapoznajcie się z tym artykułem: Jak rozplanować gniazdka elektryczne

Pokój nastolatka - jak urządzić pokój młodzieżowy

Pokój nastolatka – miejsce spotkań

Pokój młodzieżowy to nie tylko miejsce do nauki, spania i jedzenia, ale też miejsce spotkać. To jest ten czas kiedy do naszego syna może zacząć przychodzić dziewczyna… czy do córki chłopak, dlatego nie wstawiajcie zamka do drzwi 🙂 Ok, żartowałem. Niemniej z pewnością koledzy i koleżanki będą przychodzić i świetnie by było, gdyby mieli gdzie usiąść i aby nie koniecznie na łóżku.

Oczywiście, nieraz szczególnie w małych pokojach w bloku, nie ma jak zaaranżować takiego miejsca, lecz warto się postarać. Może pod oknem na całą długość dać siedzisko, a przed to mały stolik. Jeżeli jest wystarczająco dużo miejsca, to warto w rogu pokoju dać osobną sofę, która może się przydać po rozłożeniu jako dodatkowe miejsce do spania. Oczywiście nie możemy zapomnieć o stoliku i dodatkowym siedzisku, pufie czy fotelu. W takim pokoju, często jest również telewizor, a na pewno jakiś monitor, czy komputer. Ustawiając miejsce do spotkań ze znajomymi, przewidźmy, gdzie ten TV będzie, lub gdzie można ustawić laptop tak, aby wygodnie na niego się patrzyło. I nie zapomnijmy o gniazdkach w tym miejscu. Tu przeczytasz ogólne porady w aranżacji wnętrz: Zasady w projektowaniu wnętrz

Oświetlenie w pokoju nastolatka

Tak jak napisałem powyżej. Jedno to światło główne, które powinno być na tyle dobre, aby oświetliło nam cały pokój w razie potrzeby. Druga sprawa, to światło przy łóżku, biurku, czy toaletce, jeżeli jest taka w pokoju nastolatki. Ale ważne jest jeszcze oświetlenie nastrojowe, czyli ukryte, takie które może zrobić tylko poświatę. Warto aby to były jakieś paski ledowe RGB, aby móc zmienić kolor w zależności od potrzeby. A może syn, czy córka będą chcieli zrobić małą imprezę w pokoju. Wtedy może tak ustawić światło, aby im świeciło, jak na dyskotece. Oświetlenie w pokoju nastolatka, to bardzo istotna sprawa, dlatego nie zaniedbujmy go dając tylko jedna lampę na sufit.

Zapoznaj się również z artykułem: Jak zaplanować oświetlenie

Jak zaplanować oświetlenie – projekt oświetlenia porady

Aranżacja pokoju młodzieżowego

Jak powyższe tematy były szczególnie dla nas ważne, tak sama aranżacja pokoju jest istotna już dla samych nastolatków. Wysłuchajmy ich dobrze, doradźmy odpowiednio. Jeżeli wiemy, że dziecko ma swoje hobby którego trzyma się lata, to warto wprowadzić jakieś elementy do pokoju z nim związane. Jeżeli to futbolista, to może tak fototapeta ze stadionem? Kocha książki, potrzebne jest na nie miejsce. Ostatnio projektowałem pokój dla nastolatki która kochała szyć na maszynie. Trzeba o tym pamiętać przy urządzaniu pokoju nastolatka i przewidzieć miejsce na maszynę, materiały i inne akcesoria. Nastolatek chce w ten sposób siebie wyrazić i pokazać rodzinie i znajomym, co jest dla niego w życiu istotne. Pomóżmy mu w tym.

W aranżacji pokoju nastolatka, ważne jest aby pokazać jego indywidualność, zainteresowania, lecz musi być ono również praktyczne. Tak jak wspomniałem powyżej. Większość młodzieży w tym wieku zapomina o sprzątaniu. Postarajmy się aby w takim pokoju było jak najwięcej schowków, szaf, szuflad w których może być wszystko zamknięte, dzięki temu nie będzie tyle drobiazgów na widoku. Dziecko mniej się napracuje ukrywając wszystko sprzed naszych oczu, a nas mniej gardło będzie bolało od krzyku. Same korzyści.

Przeczytaj na temat aktualnych trendów we wnętrzach. Trendy we wnętrzach

jak urządzić pokój nastolatka

Kolory w pokoju młodzieżowym

Z pewnością jest to temat na osobny artykuł. Kolory w pokoju nastolatka, odzwierciedlają jego zainteresowania i naturę . Zestaw kolorów może być inny dla chłopaka, a inne dla dziewczyny. Nie powiedziane, też jest, że nastolatka wyrosła już z koloru różowego. Pewnie, okres ten jest czasem buntu i pokazania swojej dorosłości. Może dziewczyna wybrać w tym okresie kolor szary czy czarny, ale na szczęście nie jest to regułą.

Młodzież mamy coraz bardziej różnorodną, z wieloma zainteresowaniami i nie bojącą się pokazać swojego charakteru. Więc jeżeli dziewczyna uzna, że w takich kolorach różowych nadal dobrze się czuję, to czemu nie. Może nie koniecznie warto robić całego cukierkowego pokoju, lecz dodatki, czy jedna ściana…

Pokój nastolatka – Jak urządzić pokój młodzieżowy

aranżacja pokoju nastolatki

By: Ekskluzywne Wnętrze

Pokój nastolatka, to jego sanktuarium. Musi być uszyte pod niego, lecz czasami warto utemperować zapędy młodego człowieka. Jest to okres buntu, często chcą pokazać się światu w inny sposób. Urządzając pokój młodzieżowy chcą podkreślić swoją indywidualność, lub wręcz za bardzo patrzą na obowiązujące trendy. Należy to wypośrodkować. Warto w pokoju nastolatka zastosować stałe elementy takie, które będą obowiązywały przez lata, a dodatkami, czy kolorami jedynie podkreślić jego charakter.

To również może Cię zainteresować: Jak urządzić małe mieszkanie

Jak urządzić małe mieszkanie – Małe mieszkanie praktyczne i funkcjonalne

Jak urządzić pokój  młodzieżowy? Wydawać by się mogło że jest to prosta sprawa i pójdzie szybko. Nie do końca tak jest. Pokój nastolatka musi być praktyczny, z charakterem, taki w którym odpocznie, zrelaksuje się i będzie mógł w spokoju zająć się swoja nauką.