I właśnie w tym artykule postaram się odpowiedzieć na wasze najważniejsze pytania, aby ułatwić Wam aranżację łazienki, abyście nie popełnili błędów które będą bolesne finansowo i z pewnością zszarpią nerwy. Łazienkę remontujemy raz na wiele lat, to nie jest pokój który łatwo przemeblujemy, przemalujemy i błędy są usunięte, a My mamy coś nowego. A więc do dzieła, jak urządzić łazienkę? Od pomysłu i własnych potrzeb 🙂

 

projekt wnętrza luksusowego apartamentu mieszkania architekt wnętrz łódź warszawa

Jak urządzić i dobrze zaprojektować łazienkę

Zobacz odcinek o tym, jak zaprojektować łazienkę

 

Jak urządzić łazienkę

Aby dobrze zaprojektować łazienkę musie zrobić dwie rzeczy. Po pierwsze przemyśleć co musi się w niej znaleźć, oraz na podstawie tego wykonać projekt funkcyjny takiego pomieszczenia, ponieważ to, że uważacie, że coś wejdzie nie znaczy jeszcze że tak będzie.

Koniecznie wszystkie urządzenia i meble musicie nanieść na rysunek narysowany najlepiej w skali z wymiarami, żebyście zobaczyli, czy dany sprzęt się zmieści, czy Wy będziecie mieli odpowiednią ilość miejsca przed danym urządzeniem (po wyjściu z wanny, z prysznica, przed ubikacją, czy przed umywalką). Należy przewidzieć to, że drzwi do pralki muszą się jakoś otworzyć, lub drzwiczki z szafki i z kabiny prysznicowej.

A więc do dzieła. Wypiszcie punkt po punkcie co musi być w tym pomieszczeniu. Wanna, czy prysznic, (a może jedno i drugie), Bidet, umywalka jedna, czy dwie. Szafa, szafka na kosmetyki, pralka, miejsce na wiadro, lub kosz na pranie. Musicie wypisać wszystko co planujecie tam zmieścić i teraz z zachowaniem wymiarów sprawdzacie, czy Wasze marzenia są realne i jest szansa aby tak łazienkę zaprojektować. Zobaczcie na poniższy projekt funkcyjny łazienki.

Przeczytaj: Pomysł na łazienkę – 20 inspiracji

 

jak zaprojektować łazienkę

Projekt: Pracownia Ekskluzywne Wnętrze

Jak praktycznie urządzić łazienkę

Po co to wszystko robimy, dlaczego tak szczegółowo projektujemy, urządzamy łazienkę? Ponieważ nasza łazienka musi być funkcjonalna. Ponieważ jest to pomieszczenie które urządzamy raz na wiele lat, nie zmieniamy jej co kilka lat, dlatego że wiąże się to z wydatkami, większym remontem, a co za tym idzie bałaganem, stratą czasu i nerwów.

Ok, mamy zaprojektowana naszą łazienkę, rozrysowaliśmy nasze urządzenia i meble i wygląda na to, że jest mało miejsca. Po pierwsze ile miejsca potrzeba przed jakim urządzeniami wypisałem w tym artykule. Koniecznie zobaczcie do niego bo są tam podane dokładne wymiary. Niemniej przyjmując, że łazienka jest naprawdę mała, urządzamy tą łazienkę w bloku i ścian, instalacji już nie zmienimy, to pamiętajmy aby taki minimum jeden m2 przed każdym urządzeniem było wolnego miejsca. A więc urządzamy łazienkę w bloku, to zazwyczaj wygląda to tak, że po jednej stronie mamy np.: ubikację, naprzeciwko wannę/ prysznic, a na wprost umywalkę. I właśnie na środku tego pomieszczenia potrzebujemy minimum jeden metr kwadratowy.

Oczywiście najlepiej jak jest więcej miejsca, tym bardziej jeżeli dochodzi do tego pralka, czy szafka na kosmetyki, ręczniki itp.

Jak optymalnie wykorzystać miejsce w małej łazience.

Kilka porad jak urządzić łazienkę praktycznie:

 

1) Jeżeli masz mało miejsca postaw na prysznic, nie na wannę.

2) Jeżeli odpływy na to pozwoli  zrób kabinę bez brodzika, powiększy to optycznie przestrzeń

3) Schowaj pralkę w słupek meblowy, lecz nie zakrywaj przód pralki frontem, ponieważ trzeba go otworzyć, co zabiera dodatkowo miejsce.

4) Nad pralką zrób dodatkowe szafki, półki schowane na ręczniki, kosmetyki, czy wiadro

5) Jeżeli marzy Ci się bidet, nałóż deskę bidetową na WC, zaoszczędzisz miejsce

6) Lustro zrób na szafce, dzięki czemu zyskasz dodatkowe miejsce na kosmetyki

7) Wykorzystuj zabudowy. Przy stelażu z WC możesz zrobić schowane miejsce na szczotkę i papier toaletowy

8) Koniecznie daj duże lustro w łazience, najlepiej na wprost wejścia. Jeżeli jest możliwość, możesz również dać je w literę „L” na drugiej ścianie. Ładnie optycznie powiększy przestrzeń.

9) Pamiętaj o świetle. Daj jasne światło główne na suficie, ale również nastrojowe, we wnękach, pod szafkami etc.

10) Nie zagracaj łazienki! Jeżeli jest już ona mała, to nie należy wystawiać wszystkich szamponów, kosmetyków i ozdób jakie się ma w domu.   Czym będzie mniej takich rzeczy, tym będzie ładniej i przestronniej.

To również może Cię zainteresować: Remont mieszkania krok po koku

 

 

Należy się też zastanowić czy koniecznie chcecie płytkować całą łazienkę. Podczas urządzania łazienki, oczywiście funkcjonalność jest bardzo ważna, ale wygląd również. W małych pomieszczeniach nie raz trudniej jest coś wymyślić, czymś zaskoczyć. Wtedy warto zaprojektować płytki w łazience, tylko w miejscach gdzie to jest konieczne, w strefach mokrych, a na pozostałych ścianach dać inny materiał, farbę, cegłę, beton, czy sztukaterię. To że łazienka jest mała, nie oznacza, że ma być nudna.

Przy urządzaniu łazienki nie można zapomnieć o miejscu do przechowywaniu. Tak jak wspomniałem, warto zrobić głębszą szafę nad pralką, ale również warto dać dodatkowe szuflady półki, chociaż niewielkie dla każdego domownika. Każdy chce mieć trochę miejsca dla siebie i powinniśmy o tym pamiętać.

Ostania ważna rzecz którą należy uwzględnić przy urządzaniu łazienki. W niewielkich pomieszczeniach lepiej postawić na mniejszą ilość wzorów i kolorów. Nie należy dawać kilku rodzajów płytek, do tego beton architektoniczny, czy zbędne dekoracje. W takim przypadku mniej często znaczy lepiej.

Przeczytaj o tym jaki blat do kuchni wybrać

Aranżacja wnętrz nowoczesnego apartamentu

Projekt: Pracownia projektowa Quadro z Moskwy

Podsumowując. Jak urządzić łazienkę? Przede wszystkim rozpocznij od wypisania, co musi się w niej zmieścić. Następnie zrób rysunek z projektem funkcyjnym łazienki na którym wszystko uwzględnisz. Postaraj się zrobić w niej coś innego, zaskakującego, a nie wykafelkować od góry do dołu jednym kolorem płytek. I przede wszystkim pamiętaj, że będziesz z niej korzystać przez najbliższe kilka lat, dlatego dwa razy dobrze się zastanów jak ją urządzić, lub skorzystaj z doświadczonego projektanta.

A jeżeli masz już ładnie urządzoną łazienkę, to pochwal się i pokaż ją w komentarzu 🙂