Piszę o tym ponieważ taki remont mieszkania zawsze jest stresogenny. Wiąże się on z wydawaniem dużych pieniędzy, podejmowaniem decyzji których  na co dzień nie podejmujemy, oraz z dużą stratą czasu.

Aby cała ta operacja przeszła jak najbardziej spokojnie, musimy taki remont mieszkania bardzo dobrze zaplanować. Koniecznie musimy dobrze się przygotować do niego, z dużym wyprzedzeniem, poumawiać fachowców, projektanta (jeżeli z niego chcemy skorzystać), oraz materiały wykończeniowe. Opiszę Wam tutaj, jak do tego się dobrze przygotować i jak dobrze zaplanować remont mieszkania.

Przeczytaj ile kosztuje remont mieszkania: koszt remontu mieszkania 60 m2

Remont mieszkania krok po kroku

 

Remont mieszkania krok po kroku

Generalny remont mieszkania w bloku, z całą pewnością pochłonie dużo czasu, pieniędzy i stresu, dlatego warto pomyśleć o nim nawet rok wcześniej! Tak jest, rok wcześniej, zaraz napiszę dlaczego. Jest to o tyle istotne, ponieważ nie ma nic gorszego jak nerwy tracone podczas remontu na coś czego nie przewidzieliśmy.

Od czego rozpocząć remont mieszkania?

Trzeba rozpocząć od decyzji, czy remontujemy z pomocą projektanta, czy sami. Jeżeli zdecydujemy się na pomoc fachowca, z całą pewnością on pomoże w poprowadzeniu takiego remontu i warto ustalić z nim jakie kroki na początku należy podjąć.

Przyjmujemy jednak, że wykonujecie te prace sami i musicie wiedzieć  jak remont mieszkania krok po kroku przeprowadzić. Jednak jak bez projektanta można sobie poradzić, tak większość z nas bez fachowców budowlanych już sobie nie poradzi. I od tego zaczynamy. Należy z dużym wyprzedzeniem, najlepiej rok wcześniej popytać o fachowców. Tak to już jest, że na niektóre ekipy poczekamy nawet rok. Jeżeli mamy sprawdzonych fachowców, z którymi my, czy znajomi pracowali i wiemy, że wykonają prace dobrze, to ustalmy z nimi już rok przed remontem konkretny termin.

Kolejnym krokiem ważnym przed przystąpieniem do remontu mieszkania w bloku, jest spisanie wszystkiego co chcemy zrobić i naniesienie tego na rysunek techniczny, tzw. projekt funkcyjny. Powinien on wyglądać tak jak jest przedstawiony poniżej, lecz oczywiście możemy to również zrobić odręcznie.

Remont mieszkania krok po kroku

Projekt funkcyjny

Dzięki temu, że wszystko spiszemy, rozrysujemy, będziemy wiedzieli co dokładnie musimy wyremontować i zakupić. Niby banalna rzecz, bo ludzie wiedzą, że chcą/ muszą przeprowadzić remont łazienki i np. zakupić kabinę prysznicową, lecz bez takiego rysunku nie raz nie zdają sobie sprawy jak duża ona powinna być. Dzięki takiemu schematowi widzimy ile zajmie nam taki sprzęt, meble i ile pozostanie nam przejścia pomiędzy nimi. Ponadto gdy wykonamy to dobrze, to fachowiec będzie miał już pojęcie czego od niego oczekujecie.

Zobacz jak dobrze i prawidłowo zaprojektować kuchnię:

Remont mieszkania krok po kroku – zakupy i koszty

Kolejny punt podczas planowania remontu mieszkania jest wykonanie listy zakupowej. Jest to bardzo ważne, aby wszystko dokładnie spisać. Wszystko! Tak to już niestety jest, nie wiedzieć czemu, że nawet jak wiemy co chcemy, musimy kupić, a nawet w jakim sklepie to znajdziemy, to nie wpisujemy tego na kartkę, a logistyka i koszty są kluczowe podczas każdego remontu mieszkania. Nie ma nic bardziej frustrującego jak hasło od fachowca, że nie ma co robić, ponieważ nie ma potrzebnych materiałów.  Materiały wykończeniowe należy zamawiać dwa miesiące wcześniej!

Dlaczego? Ponieważ bardzo często bywa, że akurat te wybrane płytki do łazienki będą produkowane dopiero za jakiś czas, albo brakuje danej tapety, czy transport z Włoch się opóźni. Najlepiej zamówić wszystkie potrzebne rzeczy z takim wyprzedzeniem i umówić się z dostawcą, aby dostarczył je w odpowiednim dla Was terminie.

Kosztorys remontu mieszkania

Jeden z najważniejszych punktów przed przystąpieniem do remontu mieszkania jest – kosztorys całego remontu. Ile razy słyszeliście, że ktoś miał zaplanowaną daną kwotę na remont a wyszło 50% więcej? Takich przypadków jest naprawdę dużo, a wystarczy wykonać dobrze i szczegółowo kosztorys. Oczywiście większość ludzi liczy w głowie, a nawet zapisuje na kartce ile mniej więcej co będzie kosztowało. Ile fachowiec, ile meble kuchenne, podłogi, czy drzwi. Lecz nikt już się nie skupia nad „drobiazgami”. Policzone są lampy, lecz bez żarówek. Drzwi ale bez klamek, czy otworów do łazienki. Panele, lecz bez podkładów, czy listew które mogą kosztować więcej niż same panele.

Zobacz porady i inspiracje, jak zaprojektować małe mieszkanie

W kosztorysie remontu mieszkania musi być wszystko uwzględnione, transporty materiałów, kontener na gruz, koszty materiałów budowlanych, nawet takich drobnych jak silikony, akryle, fugi kable elektryczne etc. Najlepiej przed remontem usiąść z listą zakupową i podsumować koszty wszystkich materiałów wykończeniowych. Następnie porozmawiać z budowlańcem, aby określił koszty materiałów budowlanych. Następnie dopisujemy wszystkie usługi stolarzy, szklarzy, parkieciarzy itp. Wszystko, każdy detal który przyjdzie nam do głowy. A na samym końcu i tak dodajemy 10% wartości na nieprzewidziane wydatki.

Kolejną ważną rzeczą przed remontem jest ustalenie ze stolarzem ile czasu będziecie czekać na kuchnie i inne meble robione na wymiar. Często jest tak, że na tego typu meble czekamy ponad dwa miesiące. Należy zamówić je odpowiednio wcześniej, aby później nie było przestoju. To samo dotyczy się drzwi czy podłóg drewnianych.

To również może Cię zainteresować: Koszt remontu łazienki

W skrócie remont mieszkania krok po kroku:

– Pierwszy punkt, to decyzja czy remont przeprowadzamy sami, czy z projektantem wnętrz

– Następnie poszukujemy fachowców budowlanych i podpisujemy z nimi umowę

– Kolejny punkt przy planowaniu remontu, to wykonanie projektu funkcyjnego i spisanie wszystkich rzeczy jakie chcemy wykonać

– Dalej, wykonujemy listę zakupową

– Następnie robimy szczegółowy kosztorys prac remontowych

– Z wyprzedzeniem przynajmniej dwu miesięcznym zamawiamy materiały wykończeniowe, meble na wymiar, drzwi i   parkiety.

Poprowadzeniem samego remontu mieszkania powinien pokierować fachowiec. Jeżeli jest to człowiek z praktyką, to będzie wiedział jakie rzeczy po kolei powinny być wykonywane. Ja opisze tu tylko ogólne punkty dla większej świadomości.

Remont mieszkania krok po kroku

Od czego rozpocząć remont mieszkania?

Remont mieszkania krok po kroku

– w pierwszej kolejności wykonujemy wszystkie elementy konstrukcyjne. Wyburzamy ściany, stawiamy nowe.

– następnie przechodzimy do instalacji. Wykonujemy instalacje elektryczne, wodne, czy gazowe.

– jeżeli jest taka konieczność to wymieniamy, lub naprawiamy okna i drzwi wejściowe.

– teraz możemy rozpocząć montaż sufitów podwieszanych, zabudowy rur etc.

– Przygotowujemy ściany sufity do malowania. Naprawiamy ubytki, robimy gładzie, przeprowadzamy renowacje   posadzki

– teraz możemy przejść do ostatecznego wykończenia sufitów, ścian i podłóg. Malujemy, tapetujemy, kładziemy zaplanowane okładziny (np. płytki w łazience).

– na samym końcu wykonujemy prace montażowe. Montaż oświetlenia, włączników i gniazdek. Biały montaż w łazience. Montujemy meble i półki.

Remont mieszkania to poważna sprawa, dlatego tak ważnym jest aby wszystko zaplanować krok po kroku. Jeżeli solidnie się przygotujecie do remontu, zdecydowanie wcześniej zamówicie projekt, ekipę, towar, drobiazgowo przygotujecie listę zakupową i kosztorys, to z całą pewnością napotkacie mniej problemów w trakcie remontu mieszkania.

Przeczytaj: Koszty remontu kuchni