Łazienka na poddaszu jest zazwyczaj łazienką rodzinną. Na parterze bywają mniejsze łazienki dla gości, lub małe ubikacje, a na górze mamy więcej miejsca. Ok, ale co z tego, że jest więcej miejsca, jak są również skosy, przez co taka powierzchnia staje się zdecydowanie mniej użytkowa, a sama łazienka na poddaszu trudniejsza w urządzeniu.

Przeczytaj koniecznie: Jak urządzić poddasze, kuchnia, salon

Jak urządzić łazienkę na poddaszu – łazienka na poddaszu porady i inspiracje

Jak urządzić łazienkę na poddaszu

Przeszklona łazienka na poddaszu z wanną wolnostojącą.

Łazienka na poddaszu – na co zwrócić uwagę

Jeżeli jesteś przed budową domu, lub nawet w trakcie, to zwróć uwagę jak wysoka będzie ścianka kolankowa. Ona i kąt nachylenia dachu determinuje nam ile miejsca użytkowego będziemy mieli w danym pomieszczeniu. A jest to ważne szczególnie w łazience na poddaszu. To nie jest sypialnia, gdzie możemy wsunąć łóżko, czy komodę i jest dobrze wykorzystane miejsce. W łazience na piętrze będziemy przecież mieli odpowiednie urządzenia, sanitariaty i nie dość, że one muszą się zmieścić, to jeszcze My musimy mieć swobodny dostęp do nich. Dlatego te dwa aspekty są takie ważne. Ścianka kolankowa i kąt nachylenia.

Przykładowo, jeżeli mamy ściankę kolankową wysoką na 100 cm, a kąt nachylenia 45° to uzyskamy wysokość sufitu 190 cm już w odległości 95 cm od ścianki. Jeżeli mamy tak samo wysoką ściankę kolankową, lecz nachylenie wynosi 30° to pomieszczenie zdecydowanie jest mniej ustawne. Wtedy wysokość 190 cm od podłogi do sufitu osiągniemy dopiero w odległości 165 cm od ścianki kolankowej. Jak widać różnica jest spora. Co zrobić z tak niską powierzchnią? Przecież nie zrobimy tam samych schowków. Warto się nad tym zastanowić przed budową domu.

Jednak nie zawsze mamy możliwość zmiany ścianki kolankowej, mamy już dom kupiony taki jaki jest i nic z tym nie zrobimy. Co wtedy? Jak urządzić łazienkę na poddaszu gdy konstrukcji nie zmienimy? Na szczęście jest kilka możliwości, a w dużej mierze sami producenci kabin prysznicowych, czy sanitariatów, wychodzą nam z pomocną dłonią.

Zobacz jak kolory ścian mogą wpłynąć na optykę pomieszczenia: Triki optyczne we wnętrzach

Łazienka na poddaszu: sprzęt pod skosami

Nie wiem, jak jesteście wysocy, jaki spadek ma Wasz dach, ani jak wysoka jest ścianka kolankowa, dlatego rada jedna: jak urządzasz łazienkę na poddaszu, to wszystko rób z centymetrem w ręku. Poniżej podam główne wymiary których powinniśmy się trzymać, aby taka łazienka była funkcjonalna.

Jaki sprzęt łazienkowy możemy dać pod skosy?

Często jest to wanna, ale mimo, że jest ona niska, bo po zamontowaniu na nóżkach osiąga wymiar około 60 cm od posadzki, to musimy w niej swobodnie siedzieć i się umyć. A na to już potrzebujemy więcej centymetrów, dokładnie 95 – 110 cm. Ponadto należy do nie wejść. Oczywiście możemy taką wannę ustawić krótszym bokiem pod skosem i wchodzić tam gdzie jest wyżej, niemniej potrzebujemy w tym miejscu 160 cm.

Jak urządzić łazienkę na poddaszu

A co jeżeli chcemy dać w łazience na poddaszu kabinę prysznicową? Jak wiemy takie urządzenie ma swoją wysokość, my musimy mieć możliwość swobodnego umycia się w niej, a deszczownica powinna być zamontowana na wysokości 210 cm. No i co tu zrobić? Z pomocą przychodzą nam tacy producenci kabin jak polska firma New trendy. Mimo, że jest do duży producent kabin, to umożliwia każdemu klientowi, zrobienie kabiny pod dany wymiar. Wtedy żadne skosy nie są nam straszne, szyba będzie idealnie przycięta nie tylko pod skos, ale nawet jeżeli mamy jakąś niska zabudowę to możemy się do niej dostosować. Wystarczy wejść na konfigurator i to samemu sprawdzić: New trendy (P.S. nie jest to tekst sponsorowany, niestety nikt mi za to nie płaci J, ale polecam tą firmę bo to jest dobry stosunek jakości do ceny).

Tak dopasowaną kabinę w łazience na poddaszu możemy ustawić w ten sposób, że pod skosem bedziemy mieć dodatkowe półki na płyny, czy siedzisko, a tam gdzie jest wyżej mamy miejsce na deszczownicę i aby swobodnie stanąć.

Przeczytaj koniecznie: Jak urządzić sypialnię na poddaszu

Łazienka na poddaszu – montaż ubikacji i bidetu

Aby zamontować ubikacje wiszącą w łazience na poddaszu, potrzebujemy pod skosem na sam montaż stelażu podtynkowego 120 -130 cm. Producenci w tym przypadku również wychodzą nam na przeciw i oferują stelaże podtynkowe wysokie na 80 cm, lecz niestety to się nie zawsze sprawdza. Dlaczego?

Ok, możemy taki stelaż zamontować, możemy na takiej ubikacji usiąść, lecz w przypadku gdy kąt nachylenia dachu jest mniejszy niż 45° to jest problem stanąć przed taką ubikacją.

Można zamontować sedes i bidet stojący, one również mają około 80 cm, lecz należy pamiętać, że człowiek podnoszący się z takiego sedesu potrzebuje aby była wysokość 190 cm około 70 cm od ścianki kolankowej.

Co zrobić gdy  musimy zamontować ubikacje pod skosem, a mamy nieodpowiedni do tego kąt nachylenia dachu? W takiej łazience na poddaszu, warto wybudować przed ściankę. Co to jest? W łazience na poddaszu, jeżeli chcemy zamontować jakieś urządzenie pod skosem, należy postawić przed ścianką kolankową drugą ściankę, która odsunie nam dany sprzęt na taka odległość, abyśmy mogli z niego swobodnie korzystać.

Obok takiego sprzętu, aby miejsce się nie zmarnowało, możemy zrobić zabudowy, schowki, miejsce na wiadro, środki czystości, czy inne potrzebne rzeczy w łazience. Z pewnością takie miejsce się przyda.

Zobacz te porady: 10 pomysłów na sufit

Podstawowe wymiary potrzebne do swobodnego korzystania z sanitariatów w łazience na poddaszu

łazienka na poddaszu

wymiary potrzebne do korzystania z sanitariatów w łazience. Źródło: Pracownia projektowa DoMilimetra

Łazienka na poddaszu – montaż umywalki

Z tym niestety jest największy problem i umywalkę na poddaszu należy montować na ścianach, gdzie jest odpowiednia wysokość. Należy pamiętać, że oprócz naszego wzrostu musimy uwzględnić również lustro na danej ścianie, oraz odpowiednie oświetlenie. Ono musi być z boku lustra, na wysokości naszej twarzy, lub nad lustrem.

Jeżeli pogodzimy się z brakiem lustra, to możemy taką umywalkę zamontować blisko skosu. Góra umywalki jest na wysokości 85 cm i tyle minimum potrzebujemy miejsca aby umywalkę zamontować. Ale, ale można tak żyć, funkcjonować, lecz nie jest wygodnie. Czym wyżej tym lepiej.

To również może Cię zainteresować: Jak zaprojektować kuchnię, oraz jak urządzić funkcjonalną łazienkę

Jak urządzić łazienkę na poddaszu – łazienka na poddaszu – pralka

W przypadku montażu pralki w łazience na poddaszu mamy więcej możliwości.

Normalna pralka ładowana od przodu ma wysokość 85 cm, czyli powinna bez problemu zmieścić się przy „normalniej” ściance kolankowej. My przy pralce nie stoimy szczególnie długo, więc nawet gdy będziemy przez krótki czas schyleni, to nie będzie stanowiło to dla nas problemu. Jeżeli pralka jest wymiarów 60 x60 cm, to stojąc przed nią, będzie dostępna wysokość około 150 cm. Należy się zastanowić, czy to nam wystarczy (do włożenia i wyciagnięcia prania na pewno). Niekiedy nie ma innego wyjścia i warto takie rozwiązanie wziąć pod uwagę.

Łazienka na poddaszu – porady i inspiracje

Jak widać mimo, że łazienka na poddaszu ma skosy, to nie stoimy na straconej pozycji urządzając ją. Jest wiele sposobów, aby taką łazienkę dobrze i wygodnie urządzić. W sukurs przychodzą nam producenci danych sprzętów, nasza pomysłowość i ewentualnie postawienie przed ścianek, gdzie dodatkowe miejsce pod skosem możemy praktycznie wykorzystać.

Jak jeszcze można urządzić łazienkę na poddaszu, jak wykorzystać miejsce pod skosami? Nie patrzmy tylko na praktyczną stronę takiego miejsca. Pod takim skosem idealnie będą wyglądały świeczniki, świeczki, wazony z kwiatami. A może jakiś stolik, a na niem ozdoby? Dzięki temu w naszej łazience stworzymy przyjemny klimat i będziemy mogli się w niej świetnie zrelaksować.

Zapoznaj się również z artykułem: Grafitowa kuchnia- wady i zalety, porady i inspiracje

Oprócz porad jak urządzić łazienkę na poddaszu zachęcam do obejrzenia inspiracji:

łazienka na poddaszu

zdjęcie z realizacji wnętrza łazienki ze skosami

Ciemna łazienka na poddaszu

Ciemna łazienka na poddaszu

Duży salon kąpielowy na poddaszu

Duży salon kąpielowy na poddaszu

Łazienka na poddaszu

Duża łazienka na poddaszu -inspiracja

Łazienka na poddaszu - inspiracja

Aranżacja łazienki ze skosami

Łazienka na poddaszu w domu typu stodoła - insporacje

Łazienka na poddaszu w domu typu stodoła

łazienka

Łazienka na poddaszu

Łazienka na poddaszu - inspiracja

Wanna wolnostojąca pod skosem

Łazienka na poddaszu - inspiracja

Łazienka na poddaszu

Łazienka z wanna pod skosami

Łazienka z wanna pod skosami

To również może Cię zainteresować: Ile kosztuje remont łazienki

Jaki jest koszt remontu łazienki – ile kosztuje remont łazienki