Co położyć na ścianę w kuchni – Pomysły na ściany w kuchni
Ostatnio miałem sytuację, że zupa krem którą nie przypilnowałem skakała wyżej niż ja nogę podnoszę :) Możecie sobie wyobrazić jak wszystko wokół płyty grzewczej wyglądało. Ściany, okap, podłoga, garnek, wszystko miało piegi, a ja miałem problem, bo po pierwsze miałem mniej zupy (i to jest najgorsze), a pod drugie musiałem wszystko to umyć. Ale jak to zwykle bywa, nie ma tego złego co by na dobre nie wyszło. W trakcie mycia pomyślałem, że warto nagrać odcinek i opisać, co warto położyć na ścianę w kuchni, aby było to praktyczne i aby człowiek nie musiał się za dużo męczyć przy sprzątaniu.
Ten moment był o tyle pechowy, że w domu byłem sam, więc nie było opcji zrzucenia tej pracy na kogoś innego (lubię przebywać samemu w domu, lecz nie koniecznie wtedy sprzątać). Miałem dobry i ciekawy test, zobaczyłem czy trudno umyć taką papkę z blatów kuchennych, płytek gresowych i szklanego panelu na ścianie. Dlatego postanowiłem zrobić test nie tylko z zupą, lecz również z tłuszczem i winem, tak aby ktoś kto zastanawia się co położyć między szafkami i co będzie najbardziej praktyczne, dowiedział się co kupić do kuchni na swoje ściany. Zapraszam do artykułu: Co położyć na ścianę w kuchni – Pomysły na ściany w kuchni, oraz do zobaczenia wspomnianego odcinka:
Co położyć na ścianę w kuchni – Pomysły na ściany w kuchni
Kuchnia to miejsce w którym bardzo dużo przebywamy. Spotykamy się z rodziną, oczywiście gotujemy i w związku z tym oczekujemy, że będzie ona nie tylko ładna, ale przede wszystkim praktyczna. Meble kuchenne powinny być zaprojektowane w ten sposób, aby wszystko było ergonomicznie ustawione, blaty powinny być odporne na plamienie, a ściany… no właśnie. Ściany w kuchni mają się świetnie prezentować i łatwo sprzątać.
W podsumowaniu opiszę wynik testu, dla tych co nie chcą oglądać, a poniżej przedstawię Wam kilka ciekawych alternatyw na to co położyć między szafkami wraz z ich zaletami i wadami.
Zapraszam również do artykułu: Co zamiast płytek w łazience
1. Pomysł pierwszy. Płyta meblowa na ścianie w kuchni
Płyta meblowa nad blatem w kuchni, to bardzo dobry pomysł, szczególnie dla tych którzy nie chcą na taką okładzinę wydawać za dużo pieniędzy. To jest jej jedna z wielu zalet, że nie jest droga. Druga sprawa, że jest w wielu kolorach i strukturach. Może imitować beton, marmur i oczywiście drewno. Pod względem czyszczenia jest to jeden z lepszych materiałów. Wystarczy albo szybko zmyć taka plamę, albo użyć środka do mycia szyb. Minus takiej płyty, to to, że jest to płyta która gdy będzie uszkodzona może namoknąć. W takim przypadku przy dłuższym kontakcie z wodą, wilgocią spuchnie i będzie do wymiany.
2. Cegła na ścianie w kuchni
Z całą pewnością bardzo efektownie wygląda taka cegła na ścianie. Ma tą zaletę, że dzięki niej tworzy się niepowtarzalny klimat, pasuje do stylu nowoczesnego, loftowego, industrialnego, a nawet klasyki. Taką cegłę można łatwo pomalować. Minus. Nie chlapcie na nią za bardzo. Bardzo szybko wpija płyny i są to plamy zazwyczaj już nie do wyczyszczenia. Oczywiście jest wyjście. Można ją zaimpregnować, lecz ważne aby taką czynność powtarzać. Druga sprawa którą bardziej polecam, to przykrycie jej przeźroczystą szybą. W takim przypadku efekt wizualny pozostanie, a myjemy szybę nie cegłę. Minus, to koszt. Musimy wydać pieniądze i na cegłę i na szybę.
3. Kolejna możliwość to zastosowanie farby na ścianie w kuchni
Wydawać by się mogło, że nie ma gorszego materiału do utrzymania w czystości. Jeżeli tak myślicie, to macie rację 🙂 Nie można wziąć zwykłej farby i pomalować sobie ściany, musi być ona szorowalna (nie zmywalna, ale szorowalna). Najlepszym wyjściem to zakup farby z powłoką ceramiczną, lub farby lateksowej. Jeżeli chcecie poszerzyć ten temat to zapraszam do artykułu: Jakie farby wybrać do mieszkania.
Plus takiego rozwiązania to cena, jest to jedna z najtańszych opcji, oraz to, że łatwo możemy ja przemalować, czyli zmienić wystrój gdy nam się znudzi.
4. Beton na ścianę w kuchni
Między szafkami w kuchni możemy położyć płyty betonowe. Beton na ścianach w kuchni przyjął się już jakiś czas temu. Wygląda ciekawie, szczególnie gdy są to duże płyty. Niemniej jak widać to było w teście, trzeba na niego uważać. Beton ma strukturę komórkową, dlatego bardzo łatwo go poplamić, szybko wsiąkają w niego płyny. Dlatego tak jak w przypadku cegły, należy go zaimpregnować ( i powtarzać taką czynność), lub przykryć szybą.
5. Panele szklane na ścianę w kuchni, lakobel
Jest to materiał który bardzo często się stosuje między szafkami. Ma wiele zalet. Mamy wybór w bardzo dużej ilości kolorów, możemy zastosować na nim grafikę, obraz. Jest to szyba, więc łatwo ją umyć. Wystarczy zwykły płyn do szyby i plamy zejdą (przekonałem się nie tylko podczas testu, ale również przy mojej zupie 🙂 )
Wiele osób nie chce położyć lakobelu na ścianach, ponieważ ma na nich gniazdka, czy włączniki. Bez obaw. Sprawny szklarz, bez kłopotu da sobie z tym radę i wytnie w odpowiednich miejscach otwory. Ważne aby wybrać szkło hartowane, jest zdecydowanie bardziej wytrzymałe od zwykłego szkła. Niemniej, nie zachęcam do rzucania nożami i talerzami w takiej kuchni, ponieważ taki panel szklany może pęknąć.
6. Kafelki na ścianie w kuchni
Kafelki na ścianie są stosowane od zawsze. Pamiętacie czasy płytek 10 x 10 cm? Cóż moda się zmieniła i teraz dajemy płytki zdecydowanie większe. Jest to dobre rozwiązanie i jak dla mnie ma tylko jedną wadę. Na plus przemawia ilość wzorów i kolorów. Bardzo duży wybór w formatach i strukturach (chociaż tutaj gładkie bardziej się sprawdzą). Minus jest tylko jeden. Pomiędzy płytkami musi być fuga, a jest ona zazwyczaj cementowa. I tu jest drobny problem, ponieważ sama płytka zazwyczaj myje się bardzo łatwo, lecz fugę już trochę trudniej wyczyścić szczególnie z tłuszczu.
7. Tynk na ścianie w kuchni
Kolejny pomysł na ścianę w kuchni to położenie tynku. Na szczęście do lamusa odszedł tynk mineralny. Nie stosujemy go już we wnętrzach (chociaż można było go łatwo umyć). Teraz przede wszystkim jest stiuk, tynk typu trawertyn, a przede wszystkim tynk imitujący beton. Jest to ciekawa alternatywa w stosunku do płyt betonowych, ponieważ nie zawiera fug, nie mniej taki tynk ze względu na jego strukturę należy zaimpregnować, lub przykryć szkłem.
8. Kamień naturalny na ścianie w kuchni
Jest to bardzo dobre rozwiązanie. Jeżeli zastosujemy taki marmur, to mamy pewność, że nasza kuchnia będzie elegancka, nawet ekskluzywna. Wygląda pięknie i może tak wyglądać długo jeżeli będziemy o taki kamień dbać. Kamień naturalny ma to do siebie, że ma mikropory w związku z tym, koniecznie należy go zaimpregnować a do mycia stosować specjalne środki chemiczne.
Warto zastanowić się nad granitem, jest on zdecydowanie bardziej odporny na plamienie od marmuru, czy trawertynu (pamiętacie mój test blatów kuchennych), oraz zdecydowanie bardziej twardy. Niestety minus tego rozwiązania to cena. Jest to najdroższy materiał na ścianę w kuchni z prezentowanych tutaj rozwiązań.
9. Tapeta na ścianę w kuchni
Ostatnią propozycją jaką chcę Wam tutaj przedstawić to tapeta, lub fototapeta w kuchni. Bardzo ciekawe rozwiązanie. Wiemy doskonale, że wzorów i kolorów takich tapet jest nieskończona ilość, dzięki temu możemy zrobić taki efekt jaki planujemy. Zalecam zastosowanie tapety winylowej, lub z włókna szklanego (do pomalowania), są one najbardziej wytrzymałe na wilgoć i mycie. Niemniej, w miejscach najbardziej narażonych na wodę i plamy (zlewozmywak, płyta grzewcza), należy zabezpieczyć taką tapetę szkłem.
Podsumowanie. Co położyć na ścianę w kuchni – Pomysły na ściany w kuchni
Obiecałem podsumować mój test materiałów na ścianę w kuchni. Każdy z tych materiałów będzie efektowny i będzie ładnie wyglądał w kuchni. Ważne aby komponował się do całości naszego wystroju. Lecz nie każdy będzie tak łatwy w utrzymaniu w czystości. Tak jak wspomniałem testowane materiały potraktowałem tłuszczem, winem, zupą, a nawet przyprawą magi. Po trzech godzinach bez żadnego problemu zmyłem te płyny z płyty meblowej, z płytki imitującej drewno (uwaga na fugi), oraz z panelu szklanego. W tym przypadku trzeba się trochę bardziej postarać (o czym przekonałem się przy mojej zupie), ale nie było problemu z czyszczeniem. Za to beton, cegła i tynk byłyby do wyrzucenia. Ale tak jak wspomniałem w teście, wcześniej nie były one zaimpregnowane.
A Wy co macie na ścianach w kuchni i czy jesteście zadowoleni?
Zobaczcie ciekawe inspiracje kuchni
Zdjęcie tytułowe. Projekt: Vladimir Shankin