Jakie farby wybrać do mieszkania? Aranżacja ścian jest jednym z najważniejszych elementów w każdym wnętrzu. Do wyboru mamy całkiem sporo rozwiązań, jednak nadal na naszych ścianach królują różnego rodzaju farby. Jak wybrać farbę, która będzie idealnie dopasowana do potrzeb konkretnego wnętrza?

Jakie farby wybrać do mieszkania

Wybór farb malarskich jest ogromny, dlatego warto znać ich podstawowe rodzaje i wiedzieć, czym się kierować przy wyborze. Przy zakupie farby zwracajmy uwagę przede wszystkim na jej odporność na ścieranie, wydajność oraz stopień połysku. Kierujmy się również potrzebami wnętrza – inne farby wybieramy na ściany w salonie czy pokoju dziecięcym, z inne do kuchni czy łazienki, które potrzebują dużo bardziej trwałych i odpornych na działanie wilgoci rozwiązań aranżacyjnych.

1. Farby tradycyjne – emulsyjne

Choć na rynku farb malarskich wybór z roku na rok jest coraz większy, nadal większość inwestorów decyduje się na tradycyjne farby emulsyjne, które rozcieńcza się z wodą. D wyboru są farby akrylowe, lateksowe, winylowe oraz ceramiczne. Ich podział jest jednak dosyć umowny, gdyż producenci farb często bardzo modyfikują i urozmaicają dodawane do farb spoiwa i inne substancje.

To również może Cię zainteresować: Jakich kolorów użyć, aby optycznie powiększyć pokój

– Farby akrylowe

Farby akrylowe zawierają w swoim składzie żywice akrylowe. Są bezzapachowe i szybko wysychają, dzięki czemu nie są uciążliwe nawet wtedy, gdy używa się ich we wnętrzach już zamieszkanych. Są łatwe w nakładaniu, dobrze przyczepiają się do podłoża, tworzą trwałą i estetyczną powierzchnię. Doskonale sprawdzają się praktycznie we wszystkich wnętrzach, poza kuchniami, łazienkami i pralniami. Farby akrylowe dostępne są w niemal nieograniczonej liczbie kolorów, dzięki czemu każdy bez problemu znajdzie barwę idealnie dopasowaną do swojego wnętrza.

– Farby lateksowe

To rozwiązanie stworzone z myślą o kuchniach i łazienkach, gdzie jest sporo wilgoci. Farby lateksowe są odporne na ścieranie, uszkodzenia mechaniczne, a także paroprzepuszczalne i elastyczne. Ich dużą zaleta jest fakt, że ściany pomalowane farbami lateksowymi można bez problemu zmywać. Świetnie sprawdzają się więc nie tylko w kuchniach czy łazienkach, ale także w pokojach dziecięcych, gdzie małe rączki lubią malować po ścianach.

Przeczytaj:

Jakie kolory są modne we wnętrzu

Zarówno farby akrylowe, jak i lateksowe mogą zawierać różnego rodzaju dodatki, które poprawiają poszczególne parametry farb. Warto więc czytać skład i zwracać uwagę na takie elementy, jak:

Silikon
– jego dodatek zwiększa elastyczność farby i sprawia, że jest ona bardzo odporna na zabrudzenia i ścieranie.

Teflon – sprawia, że pokryta farbą ściana jest odporna i chroniona przed wnikaniem zabrudzeń.

Srebro – dodanie srebra do farby sprawia, że ma ona działanie bakteriobójcze, a także chroni ścianę przed rozwojem pleśni i grzybów. Warto zwracać uwagę na jego obecność, gdy szukamy farby do pomieszczeń o dużej wilgotności.

Krzemiany – sprawiają, że ściana pochlania nadmiar wilgoci we wnętrzu. Co więcej, oddaje tę wilgoć do otoczenia, jeśli w pomieszczeniu jest zbyt sucho.

– Farby winylowe – Jakie farby wybrać do mieszkania

W farbach winylowych spoiwem jest żywica winylowa, dzięki której farba jest bardzo elastyczna, łatwo się nakłada i tworzy bardzo efektowną i gładką powierzchnię. Farby winylowe szybko schną i są bardzo trwałe oraz odporne na uszkodzenia. Można je zmywać, ale warto zachować ostrożność – jeśli będziemy je zbyt mocno trzeć, z pewnością przebijemy się do warstwy znajdującej się pod spodem. Wadą farb winylowych jest niska przepuszczalność pary wodnej. Choć są bardzo efektowne, nie sprawdzą się w łazienkach, kuchniach, pralniach ani w żadnych pomieszczeniach, gdzie panuje spora wilgoć.

– Farby ceramiczne

To nowoczesna i oczywiście sporo droższa odmiana farb lateksowych, która zyskuje coraz więcej zwolenników. W farbach ceramicznych podstawowy lateksowy skład wzbogacono o mikrokuleczki ceramiczne. W efekcie uzyskujemy ścianę, która jest wyjątkowo gładka, estetyczna, trwała, odporna na zabrudzenia, uszkodzenia, ścieranie czy szorowanie. Jest wiec praktycznie niezniszczalna. Jej wysoką cenę może rekompensować fakt, że raz pomalowana nią ściana będzie wyglądała jak nowa przez wiele lat. Będzie więc można zapomnieć o regularnym odświeżaniu wnętrza co kilka sezonów.

 

2. Farby strukturalne i dekoracyjne

Farby strukturalne łączą w sobie zwykłe farby oraz tynki strukturalne. Pomalowane takimi farbami powierzchnie stają się trójwymiarowe, mają ciekawą fakturę i doskonale się prezentują. Dzięki farbom strukturalnym można ukryć wiele mankamentów ściany, a jednocześnie dodać wnętrzu uroku. Tego rodzaju farby mogą imitować na ścianie wiele innych materiałów: metal, drewno, kamień, zamsz, aksamit, welur. Te ostatnie nie tylko wyglądają jak materiał, ale również są miękkie i przyjemne w dotyku. Efekt końcowy wykorzystana farby strukturalnej może być przeróżny, w zależności od techniki nakładania oraz narzędzia, którym farbę nakładamy. Trzeba jednak pamiętać, że farby strukturalne wymagają sporej wprawy i umiejętności, dlatego najlepiej powierzyć to zadanie fachowcom.

Farby strukturalne sprawiają, że ściana świetnie się prezentuje, może błyszczeć lub mienić się w słońcu i na pewno jest ciekawym elementem aranżacyjnym we wnętrzu. Jednak ze względu na tę dekoracyjność warto zachować umiar. Jeśli chcemy uzyskać jak najlepszy efekt, warto taką farbą pokryć tylko jedną, najbardziej reprezentacyjną ścianę. Pozostałe ściany, zarówno pod względem kolorystyki, jak i faktury powinny być stonowane i stanowić tło dla ściany głównej.

3. Farby mineralne

W farbach mineralnych spoiwem nie są żywice, a naturalne minerały. Kiedyś były t najpopularniejsze farby, dziś stosowane są najczęściej przy konserwacji zabytków i odnawianiu starych budynków. Są one antyalergiczne, dlatego też często wybierają też je rodzice małych dzieci oraz alergicy. A co mają do wyboru?

– Farba wapienna

Zawiera wapno gaszone o zasadowym odczynie, dzięki czemu ma właściwości grzybo i bakteriobójcze. Na ścianie tworzy gładką, matową powłokę, która ma wysoką przepuszczalność pary. Można więc malować nią także pomieszczenia o dużej wilgotności. Farby wapienne są dosyć drogie i trudno dostępne. Ograniczona jest również ich kolorystyka.

– Farba silikatowa

Powstaje na bazie krzemianu potasu, zapewnia wysoki poziom krycia, jest odporna na działanie wilgoci, grzybów i bakterii. Jest odporna na uszkodzenia, nie blaknie i nie żółknie, nie poddaje się działaniu promieniowania słonecznego.

4. Farby do zadań specjalnych

To najbardziej nowoczesne farby, do których na etapie produkcji dodaje się różnego rodzaju dodatki, dzięki którym farba nabiera zupełnie nowych właściwości. Wśród tego rodzaju farb możemy wyróżnić farby na pleśń i grzybobójcze, a także farby na plamy i zacieki. Są one najczęściej dodatkową warstwą ochronną dla ściany, na którą i tak nakłada się później farbę emulsyjną o wybranym kolorze.

Jakie farby wybrać do mieszkania? Czytaj dalej

Na temat modnych kolorów w kuchni przeczytasz tutaj: Modne kolory w meblach kuchennych

5. Farby dekoracyjne

W tej grupie farb producenci wykazują się prawdziwą kreatywnością, oferując farby o przeróżnych możliwościach zastosowania. Tego rodzaju produkty mają właściwości przede wszystkim dekoracyjne i są elementem aranżacji wnętrza.

– Farby magnetyczne

To różne rodzaje farb, do których na etapie produkcji dodaje się drobinki żelaza, dzięki czemu mają one możliwość przyciągania magnesów. Aby działanie farby było dobre, najlepiej pokryć ścianę dwiema warstwami. Ze względu na zawartość żelaza farby magnetyczne najczęściej są dosyć ciemne. Można je zostawić na ścianie jako efekt końcowy, można je również potraktować jako farbę podkładową i później pomalować farbą emulsyjną w wybranym kolorze.

– Farby tablicowe

To świetne rozwiązanie do dziecięcych pokojów lub do kuchni na jedną ze ścian. Farby tablicowe tworzą na ścianie twardą, gładką i zmywalna powłokę, po której można pisać kredą. Można nimi malować nie tylko ściany pokryte tynkiem czy wykonane z płyty gipsowo-kartonowej, ale również ściany drewniane.

– Farby metalizowane

Są to zmywalne farby dekoracyjne, które tworzą na ścianie efektowną powłokę o wyglądzie metalu. Można je stosować zarówno na ścianach, jak i na sufitach. Dostępne są w bogatej gamie kolorystycznej, a także w wersjach o różnym stopniu połysku i imitujących różne rodzaje metalu.