Drewnopodobne płytki ceramiczne lub porcelanowe, to alternatywa dla podłogi z litego drewna. Decydując się na użycie tego produktu, na pewno zadasz sobie pytanie co w nich jest takiego wyjątkowego?. Warto zatem poznać korzyści, jakie wynikają z zastosowania płytek drewnopodobnych.

Zobacz jakich błędów nie popełnić przy projektowaniu łazienek: 12 błędów w aranżacji łazienki.

Wady i zalety płytek drewnopodobnych

Drewnopodobne płytki zaczęły zyskiwać dużą popularność w ciągu ostatnich 5 lat. Zostały położone w  wielu nowych domach, na podłogach łazienek, przedpokoi czy kuchni. Ich zaletą jest to, że są o wiele tańsze od naturalnego drewna i jednolite. Ich wadą jest chłód i twardość materiału. Gama zalet i wad płytek drewnopodobnych jest warta poznania:

Zalety płytek o wyglądzie drewna:

  • długa używalność
  • odpowiednie do każdego rodzaju miejsca
  • bezpieczne dla środowiska
  • szeroki wybór wzorów i kolorów
  • idealne, gdy w domu jest zwierzę
  • bezpieczne dla alergików
  • łatwe w utrzymaniu w czystości

Wady płytek drewnopodobnych:

  • pracochłonny montaż
  • śliskość powierzchni
  • zimne I twarde dla stóp

Jeśli zdecydujesz się na wybór drewnopodobnych płytek do wnętrza, warto byś wiedział, jakie płytki tego rodzaju są odpowiednie – jakim powinny odpowiadać wymogom, by właściwie spełniać swoją funkcję. Płytki drewnopodobne powinny:

  • posiadać certyfikaty
  • mieć odpowiedni dla przeznaczenia poziom twardości
  • wzór na powierzchni powinien być czytelny i dobrze odwzorowujący fakturę drewna
  • w zależności od przeznaczenia powinny być mrozoodporne

Płytki drewnopodobne, jakie wybrać i gdzie je można wkomponować?

Wykorzystanie płytek drewnopodobnych do pokrycia powierzchni podłóg w domu, daje wiele korzyści. To znacznie bardziej wytrzymały produkt niż drewno, dlatego jest odpowiedni do miejsc o dużym natężeniu ruchu, ponieważ jest odporny na uszkodzenia i zarysowania. Nie groźne są mu pazury zwierząt ani szalone pomysły małych, rozbrykanych dzieci. Płytka drewnopodobna jest bardzo łatwa do utrzymania w czystości – można ją myć wodą z detergentami, tak samo, jak każdą inną płytkę ceramiczną czy porcelanową. To produkt w pełni bezpieczny dla osób ze skłonnościami do alergii. Zapach drewna lub lakieru do drewnianej podłogi może uczulać osoby wrażliwe.

Płytki drewnopodobne to produkt o uniwersalnym zastosowaniu. Doskonale sprawdzą się zarówno w kuchni, w holu, w jadalni, w łazience, jak również w patio lub na tarasie. Ich odporność na różnice temperatur pozwala na ich zastosowanie wewnątrz domów i na zewnątrz. Łatwość utrzymania w czystości sprawia, że świetnie pasują do kuchni czy łazienek. Jeśli ktoś zechce, może położyć je również w salonie, mając jednak na uwadze ich twardość i chłód. Ale problem ten można rozwiązać oczywiście dywanami. Położenie płytek drewnopodobnych wymaga udziału wykwalifikowanego specjalisty. Konieczne jest stworzenie cementowej formy oraz membrany hydroizolacyjne pod płytki, jeśli nie istnieją poprzednie.

Decydując się na płytki drewnopodobne warto wybierać przy zakupie te najlepszej jakości, od renomowanych producentów. Istotne jest przeznaczenie płytek, jednak wiele produktów tego typu, wytwarzanych jest aktualnie, zarówno do zastosowania wewnętrznego, jak i zewnętrznego. Płytki te są odporne na wahania temperatur. Bogata gama kolorów i faktur oraz rozmiarów zawsze jest wielkim plusem przy wyborze odpowiednich płytek drewnopodabnych do pomieszczeń. Najpiękniejsze są te, które są wiernymi replikami naturalnego drewna. Warto również sprawdzić czy wyrób jest przyjazny dla środowiska.

Płytki drewnopodobne spełnią swoje zadanie w każdym pomieszczeniu. Są produktem łatwym w utrzymaniu, trwałym i odpowiednim dla osób, ceniących sobie styl życia Eko.

Zastanawiasz się ile kosztuje remont mieszkania? Przeczytaj ten artykuł: Koszty remontu mieszkania