10 najczęstszych błędów popełnianych przy projektowaniu wnętrz.

Przeczytaj również: 10 błędów w aranżacji kuchni

1)  Zasady ergonomii i wskazówki praktyczne

 

Niestety często projektując dane pomieszczenia patrzymy tylko na wygląd, a funkcja schodzi nam na drugi plan. Pamiętajcie jednak, że to Wy będziecie tam mieszkać a nie sąsiad, mama, czy koleżanka. Ładnie będzie wyglądać ale ile nerwów zjecie jak za każdym razem będziecie musieli wstawać aby zapalić światło, czy nie będziecie mieli gdzie garnka odstawić.

Najwięcej błędów możemy popełnić w kuchni. Zwróćcie uwagę aby zawsze obok zlewu i płyty indukcyjnej było minimum 40 cm miejsca, dzięki temu będziemy mieli już gdzie odstawić garnek czy postawić rzeczy do umycia. Najlepiej gdyby było więcej miejsca, lecz w małych kuchniach może być z tym problem, a należy pamiętać (to drugi błąd), że potrzebujemy dużo miejsca na blat roboczy. Niestety często chcemy jak najwięcej szafek aby móc pochować do nich wszystko i później zostaje nam 2 mb  blatu. To nie jest mało, pod warunkiem, że za chwile nie stanie tam ekspres do kawy, mikrofalówka czy czajnik.

Wychodząc z kuchni. Zwróćcie uwagę na swoje przyzwyczajenia. Siedzicie na sofie, czy pracujecie wtedy na laptopie? Tak, to potrzebuje gniazdko. Chcę zgasić światło, to niech włącznik będzie na wyciągnięcie ręki. Najważniejsze. Przemyślcie dokładnie jak na co dzień funkcjonujecie. Gdzie np. będziecie prasować (gniazdko musi być i miejsce na rozłożoną deskę), gdzie zakupy odstawicie po przyjściu ze sklepu, lub położycie po wejściu do domu telefon wraz z kluczami (a nuż przyda się jakaś półeczka)

Koniecznie przeczytaj również: Jak zaprojektować oświetlenie w mieszkaniu 

Zobacz film jak dobrze zaprojektować kuchnię:

2) Źle rozplanowane oświetlenie

 

Tutaj niestety bardzo często widzę błędy u klientów. Zazwyczaj człowiek który aranżuje swój dom patrzy na wygląd oprawy oświetleniowej, a mniejszą wagę zwraca na moc żarówki, czy kąt padania światła.

Ogólnie potrzebujemy trzech różnych rodzajów światła:

Światło główne, robocze i nastrojowe.

I tak jak bez nastrojowego przeżyjemy, tak jeżeli źle wykonamy światło główne czy robocze to będziemy się męczyli przez wiele lat. Musi być tak rozplanowane oświetlenie abyśmy bez męczenia oczu zrobić wszystko czego potrzebujemy w danym pomieszczeniu. Np. w łazience musi być mocne światło nad lustrem lub z dwóch stron lustra, tak aby w trakcie malowania, lub panowie w trakcie golenia widzieli wszystkie szczegóły a cień nie padał im na twarz.

Pokój dziecka. Jest on na tyle ważny, że dziecko spędza tam bardzo dużo czasu. Uczy się, bawi zaprasza kolegów do niego. Nie może męczyć oczu czy to przy biurku, czy w łóżku podczas czytania. Jestem zwolennikiem, że w tych pokojach lepiej dać lampę(lub żarówkę) więcej, niż później żałować.

W kuchni pamiętajmy o bardzo dobrym oświetleniu blatu, za to w salonie czy sypialni pamiętajmy o świetle nastrojowym. W tych pomieszczeniach chcemy się zrelaksować a światło jak mało co nam przy tym pomoże. Na temat projektu oświetlenia przeczytasz również tutaj: Jak zaprojektować oświetlenie

To również może Ci się przydać: 12 błędów w aranżacji łazienki

3) Duże puste sufity

 

Często jest tak, że wchodzę do danego domu i widzę ładnie zaaranżowany salon z jadalnia i… jeden gładki sufit.

Sufity są wdzięczną płaszczyzną dzięki której możemy podkreślić charakter pomieszczenia, przyozdobić pokój, czy wydzielić strefę np. odpoczynku, od jadalni.

Nie chodzi o to aby całość sufitu była podwieszona, wręcz przeciwnie. Zróbmy podwieszenie np. tylko nad stołem, czy w części salonu a od razu wizualnie oddzielimy te dwa pomieszczenia.

Oczywiście są powierzchnie w którym prosty sufit nada wnętrzu elegancję, to zależy od wnętrza, jednak możliwość podwieszenia sufitu nadaje nam również optyczny podział przestrzeni, np. na część jadalniana i salonu.

Drugą bardzo istotną sprawą, nawiązująca również do powyższego punktu to możliwość ukrycia pasków ledowych w „balkonikach” sufitów podwieszanych.

Gwarantuje Wam, że wieczorem jak włączycie TV i zapalicie tylko takie podświetlenie to od razu zrobi się przytulniej i milej.

Jeżeli chcesz wiedzieć, jak zaprojektować małe mieszkanie, zobacz tutaj

4) Za dużo wszystkiego

 

Dobrą wymówką dla kupowania następnej komody, czy szafki jest brak miejsca. Nie przesadzajmy z meblami, obrazami i przede wszystkim z dekoracjami bo to tylko zagraci wnętrze. Ja wiem, że jak się jest w Egipcie na wakacjach to ta szisza czy muszelka pięknie wygląda, ale na Boga, w domu trzeba gdzieś to dać, a nie od razu wyląduje to na strychu.

Unikajmy dużej ilości bibelotów bo to tylko zagraci pomieszczenie. Lepiej również zrobić jedną dużą szafę która dużo rzeczy pomieści, niż stawiać następną komodę.

10 najczęstszych błędów popełnianych przy projektowaniu wnętrz.

 

5) Misz masz, czyli pomieszanie stylów

 

Odwieczny problem. Mąż mówi: jak chcę mieć nowocześnie, żona na to- nie będzie klasycznie i wychodzi… różnie.

Ok. można oba style połączyć i będzie dobrze, lecz niestety nie każdy to potrafi. W takim przypadku zostawmy to prędzej profesjonalistom, czyli projektantom wnętrz i lepiej nie zabierajmy się za to na własna rękę. Jednak gdy uważamy, że zrobimy to lepiej to proszę, jak robisz w domu styl minimalistyczny, to nie dawaj do łazienki vintage, a sypialni glamour, bo nie wyjdzie nic z tego dobrego.

Ważne: 7 błędów które zepsują aranżację małych mieszkań

6) Błędne dobranie kolorów, czyli jak dobierać barwy

 

Ja wiem, że twoim ulubionym kolorem jest czerwień, czy granat, ale gwarantuję że jak przesadzisz z tymi kolorami u siebie w domu, to szybko się nimi znudzisz i będą Cię denerwowały.

80% ludzi akceptuje beże i brązy. Fajnie, tylko dlaczego wtedy wszystko jest tylko w tych dwóch kolorach?

Nie bójmy się dodać tapety w innym kolorze, może jedna ściana niech będzie w kolorze błękitu, czy szarości. Najważniejsze aby pomieszczenie nie było za mdłe, ani zbyt intensywne (co innego miejsca publiczne). Fajnie jest gdy mamy jeden kolor tak zwany przewodni, a gdzieniegdzie dodany inny bardziej intensywny. Szczególnie tyczy się to małych mieszkań, przy większych pomieszczeniach możemy sobie troszkę bardziej poszaleć.

Jak chcesz wiedzieć, jak rozplanować gniazdka w swoim mieszkaniu, przeczytaj ten artykuł

7) Złe dobranie wielkości mebli i sprzętów

 

Jeżeli ktoś przeczytał pierwszy punkt tego artykułu i stwierdził, że będzie miał za mało blatu roboczego, to mógł zaszaleć i np. zrobić dużą wyspę między kuchnia a salonem.

Fajnie, tylko czy mamy na tyle miejsca? Czy zmieszczą się tam np. hokery i będzie można na nich usiąść. A łózko w sypialni nie zajmuje całego pokoju? Ja wiem że fajnie mieć duże łóżko, lecz materac 160 cm na pewno na dwie osoby wystarczy.

Starajmy się aby nie zaburzyć proporcji. Jak damy mikroskopijny dywan w dużym salonie to nie będzie to ciekawie wyglądało. Jeżeli na wejściu do domu stanie nam potężna szafa to możemy poczuć się przytłoczeni.

To również jest ważne: Praktyczne rady przy projektowaniu wnętrz

8) Zagracony przedpokój

 

Przedpokój jest często niedocenianym pomieszczeniem w trakcie aranżacji wnętrz.

Pamiętajcie, że niektórzy ludzie tylko to pomieszczenie poznają i nie wejdą dalej do domu.

Musi być i praktycznie i ciekawie.

Ja staram się zaaranżować tak to pomieszczenie aby zawsze była jakaś jedna rzecz wyróżniająca. Może to być podświetlony obraz (np. kinkiet z czujnikiem ruchu, jak ktoś otworzy drzwi to będzie pierwszy efekt).

Może to być również ładnie wykończona ściana, np. cegłą, czy panelami 3D.

Trzeba jednak pamiętać o funkcji. My jako ludzie jesteśmy wygodni i coraz bardziej będziemy wygodni. Jak wchodzimy do domu, to najlepiej gdybyśmy mieli możliwość usiąść, ściągnąć buty, położyć gdzieś klucze czy telefon komórkowy i przede wszystkim schować swoje kurtki.

 

9) Trzymanie się mody w trakcie aranżacji wnętrza

 

Z modą jest tak, ze powraca. Ale po pierwsze nie szybko, a po drugie nie w identycznej stylizacji.

Trendy wnętrzarskie zmieniają się bardzo szybko, dobrze jest je śledzić (chociażby przeglądając mój fanpage) i inspirować się nimi, lecz nie kopiujmy 1:1 całych aranżacji. Po pierwsze jak moda minie, to stwierdzimy, że nie jesteśmy na czasie, lecz przede wszystkim możemy się w danym wnętrzu źle czuć. Zawsze aranżujmy sercem i róbmy tak aby nam się podobało, aby było trendy możesz zawsze dodać dodatki które są aktualne.

A jak już zaprojektujesz zobacz: Ile kosztuje remont mieszkania

10) Brak wyróżniających szczegółów – 10 najczęstszych błędów popełnianych przy projektowaniu wnętrz.

 

Niby salon jest zaprojektowany przyzwoicie, wszystko ma co powinien mieć, a jednak czegoś brakuje.

W domu średniej wielkości, starajmy się zrobić dwa trzy punkty które przykują wzrok. Tak, że jak ktoś wejdzie powie: Wow, ale to fajnie wymyśliłeś.

Może to być mech na ścianie, ładnie podświetlona cegła, kominek z siedziskiem ładnie zaaranżowany, czy ładnie oprawiony i podświetlony obraz.

Ważne aby dana rzecz zwracała uwagę i pasowała do całości.

To również może Cię zainteresować: Jaki jest koszt remontu łazienki

Marek

www.aranzacjawnetrz.com.pl