Oświetlenie jest jednym z najważniejszych elementów aranżacji wnętrza, dlatego nie należy zostawiać go na sam koniec ani tym bardziej wybierać w sposób przypadkowy. Pamiętajmy, że światło we wnętrzu pełni nie tylko funkcje użytkowe, ale również dekoracyjne. W tym artykule przeczytasz, na co należy zwrócić uwagę przy wyborze oświetlenia.

Wybierając oświetlenie do domu, mieszkania lub przestrzeni biurowej zawsze należy zwracać uwagę na potrzeby konkretnego wnętrza oraz jego przyszłych użytkowników. Pamiętajmy, że dobrze dobrane światło kreuje atmosferę i nastrój we wnętrzu, a także jest dopełnieniem innych elementów aranżacji, z którymi powinno tworzyć kompozycyjną całość. Zanim więc zdecydujemy się na konkretne lampy czy oprawy, odpowiedzmy sobie na kilka pytań. Warto również przeczytać: Jak zaprojektować oświetlenie

Na co należy zwrócić uwagę przy wyborze oświetlenia

Do jakiego pomieszczenia?

Każde wnętrze ma zupełnie inne przeznaczenie, a co za tym idzie – zupełnie inne światło będzie w nim potrzebne. W pomieszczeniach, które wymagają mocnego i jasnego oświetlenia warto zadbać o górne światło, a także o odpowiednio dobrane światło boczne oraz punktowe. To bardzo ważne w szczególności w salonie, kuchni oraz pokoju do pracy czy gabinecie. Zupełnie inaczej jest w przypadku sypialni, czyli przestrzeni relaksu i wypoczynku. Tu światło powinno być nastrojowe, delikatne, niezbyt mocne. Jeszcze inne potrzeby ma łazienka – to wnętrze o wysokim poziomie wilgoci, dlatego też wybierając oświetlenie musimy zwracać uwagę na odpowiednie parametry techniczne oraz wodoszczelność wybieranych elementów wystroju wnętrza.

Na co należy zwrócić uwagę przy wyborze oświetlenia

Na co należy zwrócić uwagę przy wyborze oświetlenia

Jaki styl wystroju wnętrza?

Oświetlenie jest dopełnieniem wystroju każdego wnętrza, musi więc być idealnie dopasowane do stylistyki. Z tym nie powinno być większego problemu – producenci nowoczesnych rozwiązań oświetleniowych oferują całe mnóstwo kolekcji w rożnych stylach, wśród których bez problemu znajdziemy coś dla siebie. Do wyboru są między innymi klasyczne abażury i lampy w stylu retro, eleganckie i surowe lampy skandynawskie, zarówno wiszące, jak i podłogowe lub biurkowe, a także lampy w stylu industrialnym, minimalistycznym, loftowym czy glamour.

lampa w stylu industrialnym


Jakie przeznaczenie?

Wszystkie produkty oświetleniowe można podzielić na ogólne, miejscowe i dekoracyjne. Warto tym podziałem kierować się podczas wybierania konkretnego rozwiązania oświetleniowego. Oświetlenie ogólne powinno oświetlać całość wnętrza, najlepiej więc sprawdzają się górne lampy wiszące, żyrandole czy plafony sufitowe. Oświetlenie miejscowe oświetla wybraną powierzchnię – tutaj do wyboru mamy kinkiety, lampy podłogowe czy biurkowe. W tej grupie spore znaczenie ma światło punktowe, które doskonale sprawdza się w łazience przy umywalce lub lustrze albo w kuchni nad blatami czy w witrynach szafek. Uzupełnieniem oświetlenia górnego i miejscowego jest światło dekoracyjne, które buduje nastrój, a także uwypukla najważniejsze detale we wnętrzu.

To również może Cię zainteresować:

Jak zaprojektować kuchnię –zasady projektowania kuchni

Na co należy zwrócić uwagę przy wyborze oświetlenia

 

Natężenie i barwa światła

Natężenie i barwa światła w pomieszczeniu są w dużym stopniu uzależnione od przeznaczenia wnętrza. Duże natężenie oraz wysoka temperatura barwowa sprawdzają się we wnętrzach, w których musi być bardzo jasno. Najczęściej jest to kuchnia lub pomieszczenia przeznaczone do pracy. W innych pomieszczeniach zarówno natężenie, jak i barwa powinny być niższe. Z perspektywy komfortu użytkowania każdego wnętrza najlepszym rozwiązaniem jest barwa światła, która jest zbliżona do naturalnego, mocnego światła słonecznego. Takie oświetlenie najlepiej oddaje barwy wszystkich elementów we wnętrzu.

Modne wnętrza w 2020 roku- jakie są trendy we wnętrzach w 2020 roku