Wiele osób skarży cię na hałas w mieszkaniu i zastanawia się, jak wyciszyć pomieszczenie. Standardy współczesnych mieszkań, budowanych w niesamowitym tempie, wykluczają niestety dźwiękoszczelność pomieszczeń. Płyty, z których powstają bloki i apartamentowce nie są dostatecznie wygłuszone, by dźwięk miał ograniczone możliwości rozchodzenia się. Nie chodzi tylko o hałasy, dochodzące od sąsiadów, ale również o gwar miejski zza okna.

Niezależnie od tego czy to przejeżdżająca śmieciarka po ulicy, głośne syreny pogotowia ratunkowego czy straży pożarnej lub irytujący dźwięk z góry, stąpającej po podłodze w obcasach sąsiadki, wszystkie te odgłosy mogą sprawić, że życie w mieszkaniu stanie się nie do wytrzymania. Wielu mieszkańców aglomeracji miejskich boryka się z tym problemem. Niepożądany hałas jest dla nich codziennością. Nie jest to jednak sytuacja beznadziejna. Uczynienie pomieszczenia dźwiękoszczelnym nie musi być ani skomplikowaną ani kosztowną czynnością. Nawet najprostsze rozwiązania mogą mieć ogromne znaczenie.

Przeczytaj również: Zasady projektowania kuchni

Jak wyciszyć pomieszczenie. Materiały i ich zastosowanie

  1. Uszczelnij drzwi wejściowe

Jeśli słyszysz wyraźnie każdą rozmowę na korytarzu klatki schodowej, w budynku, w którym mieszkasz, oznacza to, że drzwi wejściowe są nieszczelne. Wypełnienie ich pustych przestrzeni sprawi, że dźwięki z tej części Twojego domu, przestaną docierać do wnętrza. Pamiętaj, że każda szczelina, przez którą widzisz światło, przepuszcza również dźwięk. Dużą lukę pod drzwiami łatwo zasłonisz specjalną,  przykręcaną listwą ze szczotką lub gumą. Nie tylko zablokuje przepływ dźwięków, ale również pomoże uniknąć kurzu i przeciągów. Jeśli drzwi są jednak nieszczelne w ościeżnicy, warto wypełnić te miejsca pianką uszczelniającą.

Warto przeczytać:

Jaki jest koszt remontu łazienki – ile kosztuje remont łazienki

  1. Zasłoń okna i drzwi kotarami

Dobrym sposobem na wygłuszenie pomieszczenia są kotary, wykonane z grubych, gęsto tkanych materiałów. Można zawiesić je w oknach a także w drzwiach. Oprócz wyciszenia pokoju, zagwarantują także ciepło, ponieważ ograniczą jego ucieczkę z danego miejsca.

Jak wyciszyć pomieszczenie

 

  1. Zabezpiecz drzwi w pokojach

Podobnie, jak drzwi wejściowe do lokalu, można uszczelnić drzwi do pokoju. Wystarczy wypełnić korkiem luki lub wykorzystać, specjalnie przeznaczony do tego celu, gruby, materiałowy wałek, który położony pod drzwiami lub wsunięty na ich skrzydło, zadziała dźwiękoszczelnie i przeciw przeciągom.

Masz małą łazienkę? Poznaj te triki: Jak zaprojektować małą łazienkę

 

  1. Wykorzystaj styropian lub pojemniki po jajkach

Dźwięk odbija się od twardych, gładkich  powierzchni sufitu, ścian i podłogi. Mając to na uwadze, warto zmniejszyć ten efekt, pokrywając daną płaszczyznę czymś miękkim i porowatym. Świetnie sprawdzą się różnego rodzaju materiały, jak na przykład gumowe, słomiane czy tekstylne maty. Genialnie wygłuszają ściany opakowania tekturowe po jajkach. Przyda się również sprawdzony styropian.

 

  1. Połóż na podłodze dywan – Jak wyciszyć pomieszczenie

Jedno z najprostszych i najbardziej popularnych rozwiązań, to gruby dywan, z długim włosiem. Nic tak nie tłumi dźwięków jak on. Jeśli na dodatek włożysz pod niego gumową podkładkę, zwiększy to jego potencjał tłumienia hałasu.

Jak wyciszyć pomieszczenie

 

  1. Zbuduj regał

Jeśli masz w domu cienkie ściany, postaraj się zabudować je regałami z półkami. To doda masy ścianom i sprawi, że staną się bardziej odporne na wibracje wywoływane dźwiękiem a tym samym ograniczą jego transmisję. Ważne, by regały idealnie przylegały do ścian, nie pozostawiając żadnych szczelin powietrznych, będących drogą dostępu dla hałasu z zewnątrz.

To również może Ci się przydać:

Jak zaplanować oświetlenie – projekt oświetlenia porady

  1. Wykorzystaj panele akustyczne – Jak wyciszyć pomieszczenie

Kolejnym, niezwykle skutecznym rozwiązaniem, są panele akustyczne. Można zamontować je po prostu na ścianach. Pochłaniają hałas, zmniejszając go w danym pomieszczeniu nawet o 30 decybeli.  Każdy panel zawiera w środku gęste wypełnienie, wykonane z materiałów dźwiękochłonnych.

Przeczytaj: Wady i zalety białej kuchni

  1. Zamontuj w oknach rolety dźwiękoszczelne

W podobny sposób można wykorzystać  rolety dźwiękoszczelne, montowane w oknach. Pomagają zatrzymać hałas, zakłócający codzienne funkcjonowanie i spokojny sen. Kurtyna akustyczna odbija dźwięk na zewnątrz, blokując jego dostęp do środka pomieszczenia.

 

  1. Uszczelnij okna

Jeśli jednak wolisz zachować piękny widok z okien, zastanów się nad wykorzystaniem wyciszających wkładek do okien. Są one wykonane ze szkła lub akrylu i instalowane na istniejących już oknach. Pozwalają na ich hermetyczne uszczelnienie, które redukuje dostęp hałasu z zewnątrz o 50 %.

Życie w wielkiej aglomeracji daje jej mieszkańcom ogromną ilość możliwości, ale potrafi być bardzo uciążliwe. Hałas, to codzienność, z którą stykają się wszyscy, dlatego też tylko odpowiednie wyciszenie pomieszczeń pozwala na spokojną pracę i odpoczynek.

Jak urządzić poddasze – aranżacja poddasza

 

Portal Aranżacja Wnętrz