Pokój dla studenta dzisiaj – Jak urządzić pokój studenta?

Jak i w projektowaniu całego mieszkania, musimy zadać główne pytanie – dla kogo ma być przeznaczone takie wnętrze? Skoro mamy tu studenta, zaczniemy od podstawowych rzeczy, mianowicie musi się pojawić tu: wygodne miejsce do spania, miejsce do nauki, miejsce do odpoczynku oraz miejsce do przechowywania. I tutaj pojawia się najciekawsza rzecz – jak potrafimy zmieścić tyle funkcji na przestrzeni np 10-12mkw?

Jak urządzić pokój studenta

– miejsce do spania

Przede wszystkim dużo tu zależy od pragnień naszego młodego klienta. Zdajemy sobie sprawę z tego, iż wygodniejszym oraz przyjemniejszym dla zdrowia tu będzie umiejscowienie pełnego łóżka z materacem (przynajmniej na szerokość 90-120cm), ale w rzeczywistości zazwyczaj nie mamy takiego szału z podaną przestrzenią, więc drugą opcją tu będzie sofa rozkładana z funkcją spania. Dlaczego tak robimy? Bo pokój studenta musi pełnić więcej funkcji, niż tylko odpoczynek.

Przeczytaj również: Jak zaprojektować kuchnię. Zasady projektowania kuchni

– miejsce do nauki

Pierwsze, na co musimy zwrócić swoją uwagę będzie prawidłowe umiejscowienie biurka. Musi ono być zlokalizowane w pobliżu światła dziennego, niedaleko okna. Z podstawowych zasad projektowania wiemy, że najlepiej jest, kiedy światło pada od lewej strony dla praworęcznej osoby i na odwrót dla leworęcznej. Oczywiście, nie zawsze trzymamy się stricte tej zasady, ale głównym tutaj jest to bezpośrednie światło dzienne.

Drugie, co jest ważne, a mianowicie wymiary samego biurka. Gabarytowo musi być miejsce na codzienne podręczniki, segregatory, przestrzeń do pisania lub kreślenia (jak w przypadku studentów architektury) no i co jest najważniejsze w życiu współczesnego studenta – miejsce na laptop lub komputer. Przy umiejscowieniu monitora musimy zachować podstawowa odległość od oczu, więc zawsze przyjmujemy głębokość samego biurka min 70-80cm.

Do tego punktu dodałabym jeszcze wygodny fotel z regulacją wysokości siedzenia ( o ergonomii fotela możesz przeczytać tutaj) oraz możliwość podłączenia światła sztucznego (bo wiemy, że studenci często nie śpią w nocy).

To również może Ci się przydać:

Jak zaplanować oświetlenie – projekt oświetlenia porady

Ważnym detalem tutaj będzie zaprojektowanie prawidłowej ilości kontaktów, z tym często mamy kłopot w życiu codziennym (myślę, że prawie wszyscy wiedzą jak wyglądają nieskończone kilometry kabli podłączonych do okropnych przedłużaczy), dlatego zawsze zakładamy minimalną ilość gniazdek, mianowicie 8 sztuk).

Co jeszcze możemy wliczyć do tego punktu? Oczywiście miejsce do przechowywania podręczników oraz innych dokumentów. Czy jest potrzeba tutaj robić masywną meblościankę przeszłych czasów? Absolutnie nie! Mogą to być na przykład częściowo lub w pełni otwarte półki podwieszane. Tak czy siak, wariantów jest masa, niżej na wybranych przykładach pokażę Wam, jak możemy rozegrać taką funkcję.

W tym przypadku mamy pokój dla studenta Warszawskiego Uniwersytetu. Postanowiliśmy zrobić główny akcent na zabudowie biurka, efekt jest naprawdę fajny.

Jak urządzić pokój studenta

Jak urządzić pokój studenta

Przeczytaj i to: Jak zaprojektować małą łazienkę

-miejsce do odpoczynku

Powiem szczerze, zadanie nie jest najłatwiejsze, ale zaczniemy od początku – w jaki sposób odpoczywają studenci, kiedy nie mają planów iść na kolejną imprezę i wolą zostać w domu? 🙂

No i pierwsze, co przychodzi do głowy – oczywiście telewizor, a do tego z pewnością dodałabym jakąś fajną konsolę do gier. Tak, wiemy, że umiejscowienie telewizora (jak i komputera) w pokoju przeznaczonemu głównie do snu, w ogóle nie jest zalecane, ale skoro żyjemy w epoce pełnej cyfryzacji – cóż, łamiemy niektóre zastrzeżenia, ale tu znów jak i z monitorem od komputera postaramy się zachować dobre odległości. Na pewno fajnym rozwiązaniem będzie zawieszenie telewizora na ścianie, przyjmiemy wysokość środkowego punktu około 1-1,2 metra. Nie przesadzajmy tutaj też z ilością cali, niech będzie to coś średniego –na przykład 40. Znów,  jak i w przypadku z biurkiem, zakładamy tu minimalną ilość kontaktów oraz miejsce na dodatkowe gadżety.

Nie popełnij tych błędów: 10 błędów w aranżacji kuchni

Jak urządzić pokój studenta?

Oczywiście nie wszystko się kończy umiejscowieniem telewizora. Nie pomijamy tego przyjemnego faktu, że duża ilość osób jest pozytywnie nastawiona do czytania książek. Po pierwsze zapewniamy tutaj fajne miejsce do przechowywania, po drugie, jeżeli przestrzeń na to pozwala – wydzielamy miejsce na takie przyjemne zajęcie, ale co zrobimy, kiedy wśród miejsc do wygodnego siedzenia mamy fotel komputerowy oraz sofę lub łóżko? Otóż  znowu ,musimy zwrócić  uwagę na dobre światło. Nie musi one być tu idealne dziennym (często ze względu na powierzchnię nie mamy takiej możliwości), ale zawsze możemy zapewnić naszemu studentowi światło sztuczne w postaci kinkietu, lampy podłogowej lub fajnego światła ledowego wbudowanego do mebli. Do tego dodajmy przynajmniej jeden dodatkowy kontakt gdzieś w pobliżu (zawsze się przyda) i już mamy dobre rozwiązanie.

W jednym z naszych projektów w Krakowie użyliśmy bardziej funkcjonalnego światła sztucznego, mianowicie można tą lampę wykorzystać jak przy łóżku tak i przy biurku.

Biała kuchnia – wady i zalety, jak o nią dbać i z czym łączyć

 

Szczegóły, jakie bym tutaj jeszcze dodała to – fajne miejsce na lustro dla dziewczyn (wiemy, że chłopaki z tym mają prościej 🙂 ), przestrzeń na dekorację ścienne –grafiki, plakaty, no i przydałoby się ożywić nasz pokój poprzez dodanie jakiejś fajnej roślinki.

Poznaj aktualne trendy wnętrzarskie: Co jest aktualnie modne we wnętrzach

-miejsce do przechowywania

No i przechodzimy do niemal najbardziej funkcjonalnej części każdego pomieszczenia w mieszkaniu lub domu, mianowicie – szafy do przechowywania. Przy planowaniu przestrzeni dla naszego młodego studenta tak samo musimy zachować miejsce z podstawowymi wymiarami gabarytowymi. Otóż zawsze dajemy zabudowę na 60 cm głębokości, wysokość dostosujemy do wysokości pomieszczenia (2,5-2,6m) natomiast szerokość oraz konfiguracja takiej zabudowy pozostaje do naszej wyobraźni. Oczywiście pierwsze co chcemy uzyskać to jest maksymalne funkcjonalna pojemność, bierzemy pod uwagę zainteresowania i hobby (na przykład w ferie zimowe nasz student jest niesamowitym snowboardzistą), musimy uwzględnić wszystkie aspekty życia młodego człowieka, żeby otrzymać z tego jak najwięcej.

Na przykładzie poniżej można zobaczyć, w jaki sposób znaleźliśmy wyjście z zabudową w przypadku wąskiego długiego pokoju dla dziewczyny.

 

 

Podsumowując chcę podkreślić, że aranżacja każdej przestrzeni wymaga dokładnego „wywiadu” z osobą, która będzie w tej przestrzeni mieszkać. Bazując na podstawowych zasadach funkcji oraz ergonomii potrafimy zaprojektować indywidualne, wygodne wnętrze, jak w naszym przypadku dla młodej rozwijającej się osoby.

Jak rozplanować włączniki i gniazdka w mieszkaniu

 

arch. Darya Kanapatskaya

https://lineupstudio.pl/