Wydawałoby się, że najlepiej i najłatwiej jest pomalować ściany na ulubiony kolor. Ok, można tak, ale trzeba dopasować inne elementy w całej układance, abyśmy się dobrze w tym pomieszczeniu czuli i aby dobrze ono wyglądało.

Ważne jest aby zastosować swoje ulubione kolory, lecz to nie wystarczy. Są pewne zasady w doborze kolorów ścian, którymi powinniśmy się kierować. Dzięki zastosowaniu pewnych trików, i odpowiednim dobraniu kolorów ścian możemy „naprawić” pewne mankamenty pomieszczenia. Poniżej przytoczę kilka takich zasad, lecz w tym artykule podałem więcej przykładów i zdjęć: Kolory ścian a efekty optyczne. Ok do dzieła, poznajmy:

Jak dobierać kolory ścian – zasady w doborze kolorów

Przy doborze koloru powinniśmy zwrócić uwagę na kilka kwestii. Pierwszą z nich jest wielkość pomieszczenia, czy jest wysokie, niskie, długie. Czy dużo światła dziennego do niego wpada. Po co to? Dzięki odpowiedniemu doborowi odcieni, możemy wysokie pomieszczenie optycznie zmniejszyć. Wystarczy, że pomalujesz sufit na ciemny kolor (nie czarny) wraz z obwoluta na ścianie, około 10 cm i wizualnie wyda się nam mniejsze. Jeżeli mamy długie pomieszczenie, to możemy pomalować krótszą ścianę na ciemny kolory, a dłuższe na jaśniejszy. Jeszcze raz zachęcam do zapoznania się z tym artykułem Kolory ścian a efekty optyczne

W pomieszczeniach do których wpada dużo dziennego światła, łatwiej jest zabawić się ciemnymi kolorami, nie tylko na ścianach, ale i na suficie. W większości poradniki mówią o tym, że nie powinno się malować ścian w mniejszym i ciemniejszym pomieszczeniu, ciemnymi kolorami. Nie uważam tak. Śmiało tak można pomalować ściany. Jedynie bezpieczniej jest gdy w takim pomieszczeniu użyjemy jasnych kolorów, lecz nie oznacza to, że będzie brzydko, źle, lub ponuro, gdy ściany będą ciemne. Wszystko jest uzależnione od tego, jaki efekt chcemy uzyskać. Proszę zobaczyć na poniższe przykłady.

Jak dobierać kolory ścian –zasady w doborze kolorów

Kolor szary i grafitowy w małym pomieszczeniu

Mieszkanie to ma tylko 37 m2. W małym pomieszczeniu jest grafitowa kuchnia, a ściany są pomalowane na kolor szary. Mimo, to wnętrze jest przyjemne, delikatne. Wszystko zależy do tego jaki efekt chcemy uzyskać( w tym przypadku styl loftowy), oraz jakie dodatki i meble dodamy.

Wystarczyło, że w tym pomieszczeniu zostało dane jasne drewno i popielata sofa, a odbiór tego pomieszczenia jest całkiem inny.

Prosta zasada w doborze kolorów, która zawsze się sprawdzi. Przy ciemnych ścianach daj jasne meble i na odwrót. Ale to jest proste rozwianie. Jeżeli oczekujemy czegoś niestandardowego, innego, to możemy pokusić się na pomalowanie ścian całkowicie na jasny kolor, lub wręcz przeciwnie na ciemny i wstawienie mebli w podobnych odcieniach. Proszę spojrzeć na poniższy przykład.

Jak dobierać kolory ścian –zasady w doborze kolorów

Monochromatyczne wnętrze w ciemnych kolorach

Jak dobierać kolory ścian – zasady w doborze kolorów

Przy doborze kolorów ścian ważna jest jego barwa, a nie tylko kolor. Ściany mogą być pomalowane na kolor szary i pomieszczenie będzie pozytywnie odbierane, jeżeli ten kolor będzie w ciepłej tonacji. Tak, tak, kolor szary również może mieć ciepłą barwę. W palecie kolorów mamy tak duży wybór różnych szarych odcieni, że na pewno coś znajdziemy.

Dlatego nie ma co się obawiać łączenia ciemnych szarych kolorów, z drewnem. Oczywiście większość osób akceptuje kolory beżowe i brązowe, następnie szarości. Jeżeli chcemy zrobić mieszkanie uniwersalne, to wystarczy, że postawimy na te kolory i z pewnością będzie przyjemnie. Na szczęście moda ta odeszła i coraz śmielej stawiamy na kolory inne, jak zielony, czy niebieski.

Szary kolor na ścianach w małym mieszkaniu

Małe mieszkanie 24 m2 w szarym kolorze z dodatkiem kolorowej sofy

Łączenie dwóch kolorów na ścianie – Jak dobierać kolory ścian – zasady w doborze kolorów

Jeżeli chcesz zastosować żywsze kolory na ścianie, jak pomarańcz, czerwień, to najbezpieczniej będzie resztę ścian pomalować na jasne pastelowe kolory. Najlepiej z barwami neutralnymi, biały, delikatny beż. Gdy chcesz połączyć tak mody aktualnie kolor zielony, czy niebieski, również możesz zastosować ten trik, lecz nie jest to koniecznością. Te kolory nie są aż tak jaskrawe, mogą być wręcz eleganckie. Ważne aby w takim przypadku dopasować barwę mebli, lub innych ścian do tego koloru. Do zielonego, czy niebieskiego kolory bardzo dobrze będzie wyglądał kolor brązowy. Ponadto warto, aby odcień z tej ściany głównej powielić na innej ścianie. Świetny przykład takiego pomieszczenia znajdziecie w tym projekcie (Po naciśnięciu danego zdjęcia przejdziecie do pozostałych zdjęć z danego projektu).

Jak dobierać kolory ścian –zasady w doborze kolorów

Ściany pomalowane na kolor zielony

Przy odpowiednim doborze kolorów ścian, z całą pewnością sprawdzi się też zasada głównego koloru i jego odcieni. Jeżeli chcemy mieć w swoim pomieszczeniu kolor niebieski, grafitowy, to możemy jedną ścianę na taki kolor pomalować, a pozostałe ściany wykonać w jasnych odcieniach danego koloru. Jasny błękit, popiel. Takie pomieszczenie możemy urozmaicić dodatkami, kolorowymi krzesłami, sofą, ciekawym oświetleniem.

Zapoznaj się z najmodniejszym aktualnie kolorem kuchni: Kuchnia niebieska – inspiracje

Główne zasady w doborze kolorów ścian:

Pierwsza zasada dobierania kolorów ścian: Nie stosuj dwóch głównych kolorów na ścianach. Lepiej postawić na jeden główny kolor, plus jego odcienie. Takie wnętrze można urozmaicić ponadto kolorowymi dodatkami, czy meblami.

Druga zasada dobierania kolorów ścian: Jeżeli oczekujesz pomieszczenia ponadczasowego, pomaluj ściany na jasny kolor, a ożyw je dodatkami, meblami, czy tkaninami.

Trzecia zasada dobierania kolorów ścian: Jeżeli masz kilka kolorów w pomieszczeniu, dobierz je tak aby barwą, nasyceniem współgrały ze sobą.

Czwarta zasada dobierania kolorów ścian: Zwróć uwagę, jaki efekt chcesz uzyskać, jaki styl ma być dominujący we wnętrzu. O kolorach i stylach przeczytasz więcej poniżej.

Piata zasada dobierania kolorów ścian: Jeżeli urozmaiceniem kolorystycznym w pomieszczeniu jest tapeta, to zadbaj o to, aby odcień z tej  tapety znalazł się na innej ścianie.

Szósta zasada dobierania kolorów ścian: Pamiętaj, że dany kolor wpływa na nasze samopoczucie. Przewidź to malując ściany. (o tym napisałem więcej poniżej)

Siódma zasada dobierania kolorów ścian: Łam stereotypy: Łatwiej jest w małych pomieszczeniach pomalować ściany na jasny kolor, lecz nie jest to wyznacznik i można również niewielkie pomieszczenie zrobić w ciemnych kolorach.

Przeczytaj również: Jak dobierać kolor podłóg

Białe ściny w mieszkaniu

Mieszkanie pomalowane na biało z kolorowymi dodatkami

Jak kolory ścian wpływają na samopoczucie?

Każdy kolor ma wpływ na nasze samopoczucie. Na to jak postrzegamy dane wnętrze, jak się w nim czujemy, czy jesteśmy bardziej zrelaksowani, czy mamy więcej energii.

Ciepłe kolory jak czerwony, żółty, pomarańcz zawsze wpływają na nas pobudzająco. Zimne odcienie znowu, uspokajająco. Swojego czasu napisałem osobny artykuł na ten temat z przykładami jaki kolor, jak na nas wpływa. Zachęcam do jego przeczytania: Jak kolory wpływają na samopoczucie

Jak dobierać kolory ścian –zasady w doborze kolorów

Tapeta jako główny akcent kolorystyczny na ścianach

Kolory ścian w danych stylach wnętrzarskich

Każdy styl wnętrzarski rządzi się swoimi barwami. Jeżeli jest dla nas ważne aby odwzorować dany styl w swoim wnętrzu warto na to zwrócić uwagę.

Przedstawię tutaj tylko kilka najpopularniejszych styli we wnętrzu. Na stronie Style we wnętrzach jest opisanych dużo więcej styli. Nie tylko pod względem kolorów, lecz również dodatków, mebli, czy oświetlenia. Polecam, warto tam zajrzeć.

Kolory ścian w stylu loftowym:

W stylu loftowym dominują kolory szare, popielate i kolor biały . W mieszkaniu w stylu loftowym, śmiało możemy pomalować wszystkie ściany np. na kolor szary, a odskocznią od tego koloru, będzie tylko duży obraz abstrakcyjny, czy cegła na innej ścianie

Kolor ścian w stylu marynistycznym:

Na pewno kolorem przewodnim w tym stylu będzie błękit i jego odcienie. Można ściany pomalować na kolor  niebieski, indygo, ultramaryna, czy granatowego. Będą pasowały kolory piaskowy, biały, bez i ecru. Dla urozmaicenia warto dodać dodatki w kolorze żółtym, pomarańczowym, czy czerwonym.

Kolor ścian w stylu minimalistycznym:

Z cała pewnością w tym przypadku nie jest aż tak ważne jaki kolor użyjemy do pomalowania ściany, jak to, aby tych barw było jak najmniej. Niemniej najczęściej ściany w tym stylu maluje się na jasne, białe kolory, popiele i beże.

Kolor ścian w stylu hampton:

Kolory ścian w stylu hampton są  zaczerpnięte z natury ziemi. Są to barwy bieli, różne odcienie beżu, kości słoniowej, turkusu, szmaragdu,  czy ecru. Ściany maja być jasne i przytulne. Powinny nawiązywać do natury, czyli do piasku, słońca, nieba i drewna. Mocniejszym akcentem w tych wnętrzach jest kolor niebieski. Taki który nawiązuje do wody, czyli od granatu do błękitu.

Kolor ścian w stylu francuskim;

W stylu francuskim bardzo dobrze sprawdzi się kolor beżowy, biały, złamanej bieli, różu i jasny delikatny kolor niebieski. Styl francuski to przede wszystkim elegancja i odwzorowanie wnętrz pałacowych, więc jako dodatki użyjemy kolor złoty, srebrny, fiolet i czerwień.

Warto zapoznać się z poniższą tabelką, gdzie przedstawione są różne style ich dominujące kolory, ale również dodatki, czy materiały i meble

 

Czym charakteryzują się style wnętrzarskie:

Styl wnętrzarski
  
  Cechy danego stylu
  
  Materiały do stylu wnętrzarskiego
  
  Kolory w danym stylu wnętrzarskim
  
  Pasujące akcesoria do danego stylu
Styl prowansalskiRomantyczny, przyjemny, skłaniający do odpoczynkuDrewno, kamień, tkaninyPastelowe odcienie różu, błękitu, żółci, fioletu i zieleniPostarzane meble, bardziej klasyczne. Tapeta, zasłonki, w oknach
okiennice
Styl nowoczesnyFunkcjonalnie i prostoLakierowane meble matowe i w połysku, gładź na ścianachMała ilość kolorów. Różne barwy, lecz trzymające się razem. Np. Beże brązy,
czy szarość i popiel
Mała ilość dodatków. Ramki na zdjęcia, świece
Styl MarynistycznyLekki, przyjemny, kojarzący się z morzemDrewno, naturalne materiały, lenBłękit, niebieski, biały, piaskowyAkcesoria związane z morzem. Siatki rybackie kotwice, koralowce
Styl LoftowyMęski, bardziej surowy, ale przytulnyCegła, beton, drewnoGrafitowe, rdzawyStalowy regał, lampa z żarówką, czy z drucianą oprawką
Styl GlamourElegancki, kobiecyPikowane tkaniny, meble, aksamit, jedwab i marmurDuz o kolorów z dodatkiem złota, srebra. Bordo, zielonyOzdobne żyrandole ozdobne stoliki do kawy, duże wazony
Styl IndustrialnySurowy, chłodnyStal, beton, surowe ścianyGrafit, szarość, popielMetalowe regały, surowe oświetlenie
Styl KlasycznyTradycyjny, z klasąSztukateria, marmurKolor beżowy, kremowy, szary, zielony i czasem niebieskiSofy z oparciami, ozdobne żyrandole, obrazy
Styl SkandynawskiProsty, lekki, przytulnyDrewno naturalne, tkaninyJasne kolory, biały, ecruPoduszki, koce, świece
Styl KolonialnyNawiązujący do podróży, orientalny. Łączy elegancję z egzotykąTapety, drewno, lekkie zasłony, naturalne materiałybrązowy, zielony, barwy ziemiŁóżko z baldachimem, duży globus, rośliny, kosze, walizki
Styl EklektycznyDobrze dopasowany misz masz. Mieszanka wzorów i kolorówMetal, drewno, ceramikaRóżowy, niebieski, zielony, białyWzorzyste tapety i poduszki
Styl Art. DecoElegancki, bogatySzkło, onyks, marmurZłoto, żółty, mahoń palisanderObłe zaokrąglone stoliki, wazony
Styl BohoNaturalny, niedopracowanyKamień, glina, drewnoWszystkie odcienie ziemiŁapacze snów, drewniane figurki, makramy
Styl modern classicPołączenie stylu nowoczesnego z klasycznymSztukateria, tkaniny, marmurSzarość, popiel ale również beż, zieleń, niebieskiNowoczesne meble w otoczeniu klasyki, obrazy
Styl RustykalnySielankowy, wiejskiDrewno, bawełna, tkaninyKolory w odcieniach pasteli, beż, białyCeramiczne doniczki, drewniane ozdoby
Styl RetroLata 50,60,70 XX wiekuTapety, ceramikaMocne kolory, żółty, zielony pomarańczowy, niebieskiWzorzyste tapety, lakierowane komody we wzory
Styl HamptonLekki, wakacyjny, przestrzennyTkaniny, drewno wiklinaJasne bielone kolory z dodatkami koralu, niebieskiego, granatu czy
grafitu
Kosze wiklinowe, wysuszona trawa, wazony, zdjęcia
Styl francuskiElegancki, ciężkiDrewno, marmurJasne pastelowe, jasnoniebieskie, róż, szarośćDuże żyrandole, ludwikowskie meble
Styl angielskiElegancki i harmonijnyDrewno, onyks, marmurPastele i wzorzyste tapety, beże jasna czerwień, zieleńPoduszki, koce, dywany, świece i wazony, wzorzyste tapety
Styl vintageProsty, niebanalnyDrewno, metalNaturalne odcienie drewnaDuzy zegar XXL, kute żyrandole, lampy – reflektory, proste krzesła
drewniane
Styl minimalistycznyMinimalistycznie, prosto, funkcjonalnieLakierowane powierzchnie, proste i praktyczne mebleBeże brązy, szarościProste oświetlenie, mała ilość ozdób