Remont został wykonany z zachowaniem ducha przeszłości, tak że przypadkowy przechodzień nie pozna, że jest to nowoczesny dom. Za drewnianą bramą stodoły znajduje się rodzinne sanktuarium z wszystkimi wygodami życia.

Drugie życie XIX wiecznej stodoły

W małej wiosce na północ od Berlina, w malowniczej wiejskiej okolicy zwanej Uckermark, znajduje się dawna stodoła, która została przekształcona w dom wiejski dla czteroosobowej rodziny i apartamentu dla gości.

Jeżeli jesteś przed remontem mieszkania, przeczytaj: na co zwrócić uwagę przy aranżacji mieszkania

Drugie życie XIX wiecznej stodoły

Pierwotny budynek powstał 140 lat temu, a jego konstrukcja łączyła cegłę i drewno. Był to niezwykle nowoczesny budynek użyteczności publicznej. W latach 50. XX wieku stodoła została sprzedana i podzielona na bliźniak, w którym mieszkały dwie rodziny. Jedna z jego połówek została teraz przeprojektowana. Został oparty na oryginalnym wyglądzie wizualnym stodoły. Tenże wygląd określił zasady całej metamorfozy.

Na szczęście stodoła była wyjątkowo dobrze zachowana, z trwałym budynkiem z grubymi kamiennymi ścianami, małymi oknami na podłodze i masywną drewnianą bramą na parterze. Architekci postanowili wówczas zachować wygląd starego stodoły, zamiast nadać mu z zewnątrz nowoczesnego domu

Drugie życie XIX wiecznej stodoły

Praca ze starszymi budynkami i zachowanie szacunku dla ich wewnętrznych cech jest zawsze wyzwaniem. Duża skala stodoły umożliwiła umieszczenie przestronnej sali kondygnacyjnej z kominkiem na zimne dni w jej centrum. Sama hala nie jest ogrzewana i jest otoczona izolowanymi obudowami po obu stronach. Na piętrze znajdują się sypialnie, łazienki, gabinet i loggia. Jeśli temperatura spada, używane są tylko powierzchnie pierwszego piętra, wzniesione jako ptasie gniazdo. Zewnętrzna fasada budynku z małymi oknami została zachowana, dzięki czemu widok ulicy jest prawie niewidoczny.

To również może Cię zainteresować: 

Przemiana starej stodoły w piękny dom -metamorfoza wnętrz

Drugie życie XIX wiecznej stodoły

Światło jest dostarczane do dużej hali wewnętrznej przez trzy masywne bramy, które jednocześnie łączą wnętrze z dworem. Kiedy bramy są zamknięte, zrekonstruowane przestrzenie są ukryte za nimi. Do holu dołączony jest lekko podniesiony salon i otwarta kuchnia. Jadalnię wieńczy drewniana piramida, która filtruje światło dzienne i jednocześnie przypomina drewnianą rynnę. Do mieszkania gościnnego wchodzi osobne wejście, ale małe drzwi łączą go z głównym holem.

Drugie życie XIX wiecznej stodoły 

 

Na początku lat 50. jedna czwarta stodoły została przekształcona w dom. Ta część została całkowicie usunięta podczas usuwania zgniłych belek i płytek. Do 70% materiałów drewnianych trzeba było wymienić podczas renowacji. W ten sposób odkryto wewnętrzne piękno i przestronność całej struktury. Budynek został również naprawiony pod kątem efektywności energetycznej. Wszystkie pokoje, bez względu na to, czy są ogrzewane, czy nie, są otynkowane gliną. Ściany ogrzewanych pomieszczeń są izolowane i wyposażone w ogrzewanie ścienne.

Drugie życie XIX wiecznej stodoły

W oryginalnej stodole nie było kominka. Nowy masywny kominek jest zaprojektowany jako pomieszczenie z wnękami do siedzenia po obu stronach pieca. Zimy są tu bardzo zimne, a kominek już udowodnił swoje zalety, ponieważ działał jako miejsce spotkań rodzinnych. Oferuje ciepłe schronienie dla ludzki w wielkiej ceglanej sali.

Oryginalna konstrukcja stodoły jest zgodna z nowo wymienionymi materiałami, jej charakter został zachowany bez konieczności przekształcania jej w zwykły dom. Z zewnątrz prace budowlane są mało widoczne.

Drugie życie XIX wiecznej stodoły

Drugie życie XIX wiecznej stodoły Drugie życie XIX wiecznej stodoły

AutorThomas Kröger

StudioThomas Kröger Architekten

 

Niemcy Miasto Fergitz

Data wdrożenia2015

Powierzchnia użytkowa320,00m 2

Teren lądowy5 470,00 m

zdjęcie © Thomas Heimann

Zapoznaj się z artykułem:

Jak zaplanować oświetlenie – projekt oświetlenia porady

 

Przekroje:

 

Źródło: http://www.earch.cz/cs/architektura/kravin-prestaveny-na-rodinne-hnizdo-s-krbem