Adaptacja stodoły na dom – co i jak po kolei zrobić aby stodoła była domem.

Adaptacja starej stodoły na dom – jak zmienić stodołę w dom, to często poruszany temat na wielu forach o charakterze budowlanym.

Dom stodoła, to budynek mieszkalny, który cieszy się ogromnym zainteresowaniem osób, które pragną porzucić wielkomiejski zgiełk. Posiadanie domu stodoły w urokliwym i otoczonym przyrodą miejscu, z pewnością wpływa na lepsze samopoczucie i nastrój. Adaptacja stodoły na dom nie jest bardzo trudnym przedsięwzięciem, ale wymaga wdrożenia pewnych działań, zgodnie z wytyczonym wcześniej planem. Prościej jest zbudować dom przypominający swoim wyglądem stodołę, ale znacznie więcej satysfakcji daje praca z budynkiem gospodarczym, który należy odpowiednio przygotować do procesu adaptacji.

Zapoznaj się również z artykułem: 10 błędów w aranżacji kuchni

Nowoczesne domy, które zostały stworzone ze stodół zdobywają coraz szersze grono zwolenników, ceniących je również za ich walory ekonomiczne, ponieważ są to budynki mieszkalne stosunkowo tanie w przebudowie oraz w eksploatacji. Adaptacja budynku gospodarczego na dom mieszkalny wymaga odrobiny determinacji i zaangażowania. Koszt modernizacji i przebudowy to jedno a drugie, to załatwienie spraw formalnych i sporządzenie odpowiedniej dokumentacji. W

trakcie procesu adaptacji stodoły na dom, kluczową kwestią jest inwentaryzacja budynku oraz ocena jego stanu technicznego. W tym celu należy udać się do Starostwa Powiatowego po pozwolenie na budowę lub przebudowę obecnego obiektu oraz sporządzić odpowiedni projekt. Koncepcja modernizacji i adaptacji stodoły może być zlecona architektowi posiadającemu biuro projektowe. W trakcie rozmowy z architektem tworzy się ogólna koncepcja projektu, który będzie zawierać opis techniczny całego przedsięwzięcia oraz dołączoną część rysunkową.

Artykuł: Jak rozplanować włączniki i gniazdka w domu – może Cię zainteresować

Zobacz ja zmieniono, tą starą stodołę w piękny dom

Przemiana starej stodoły w piękny dom -metamorfoza wnętrz

Adaptacja stodoły na dom

Adaptacja stodoły na dom – jak zmienić stodołę w dom, który zachwyci każdego gościa

 

Projekt przebudowy stodoły na dom zawiera kluczowe dane, wraz z uwzględnieniem stanu technicznego obecnej konstrukcji. Dodatkowo potrzebny jest wykaz dotyczący użytych do modernizacji materiałów. W części technicznej powinny być informacje na temat dopasowania budynku do ogólnego krajobrazu i zabudowy, która go otacza, jak również wskazanie przeznaczenia obiektu. Adaptacja stodoły na dom mieszkalny wymaga, aby w części opisowej dokumentu były zawarte również rozwiązania konstrukcyjne, wyliczenia użytych do modernizacji materiałów oraz uwzględnione wyposażenie budowlano-instalacyjne, które umożliwia komfortowe i bezpieczne użytkowanie obiektu, zgodnie z jego nowym przeznaczeniem.

Zobacz również:

Inteligentny dom – czy warto, wady i zalety i ile kosztuje smart home

W trakcie obliczeń dokonuje się doboru rodzaju oraz wielkości urządzeń oraz charakterystyki energetycznej budynku mieszkalnego, który powstać ma ze stodoły. Proces adaptacji powinien zostać poprzedzony sporządzeniem opisu technicznego całego obiektu budowlanego. W trakcie przygotowań należy dokonać oceny fundamentów i ścian stodoły i zwrócić uwagę na jakość stopu, jak również kondycję wszystkich ścian. Warto przeanalizować stabilność, stateczność oraz osiadanie budynku gospodarczego.

Elementy konstrukcyjne stodoły  ocenia się pod kątem ubytków w wytrzymałości, pęknięć oraz ich suchości. W procesie adaptacji stodoły na budynek mieszkalny ocenia się także potencjalne źródła zawilgocenia murów, jak również dobiera się metody ich szybkiej i skutecznej likwidacji. Dzięki temu nie ma możliwości rozwoju pleśni i grzybów, co znacznie przyśpiesza początkową fazę adaptacji stodoły na dom.

W trakcie tego procesu, kluczową sprawą jest izolacja podłogi oraz wprowadzenie izolacji przeciwwilgociowych całego budynku. Ważna jest również izolacja termiczna, szczególnie gdy budynek nie posiada podpiwniczenia. W przypadku, gdy stodoła nie ma fundamentów, konieczne jest odpowiednie oraz stabilne osadzenie tego budynku na gruncie.  Dobrym i prostym w realizacji rozwiązaniem jest obłożenie budynku stodoły płytami SIP, które doskonale izolują i nadają nowoczesny wygląd nieruchomości.

Proces adaptacji stodoły na dom mieszkalny wymaga podjęcia wielu działań, aby osiągnąć zamierzony rezultat. Warto jest poświęcić czas temu celowi, ponieważ efekt końcowy z pewnością pozytywnie zaskoczy właściciela nowoczesnego domu – stodoły.

To również może Cię zainteresować: Aktualne trendy we wnętrzach

Adaptacja stodoły na dom Adaptacja stodoły na dom

Koniecznie przeczytaj:

Jak zaprojektować kuchnię –zasady projektowania kuchni