Na temat trendów w kuchni przeczytasz tutaj: Trendy kuchenne w 2020 roku

 

Zobacz również odcinek o tym, jak zaprojektować kuchnię:

Jak zaprojektować kuchnię i na co uważać

Od czego zacząć projekt kuchni? Jeżeli jest to kolejna Twoja kuchnia, z pewnością masz już swoje przemyślenia, wiesz czego Ci w obecnej brakuje, co Ci przeszkadza, co trzeba by było zmienić. Właśnie od tego należy zacząć. Od spisania wszystkich rzeczy które należy uniknąć w przyszłej kuchni i co musi się znaleźć w naszym projekcie kuchni doskonałej.

Niestety rzadko mamy kuchnie tak dużą jaką byśmy chcieli, dlatego najważniejsze jest dobre rozplanowanie z centymetrem w ręku. Na co należy uważać przy projekcie kuchni?

Ważne jest abyśmy zachowali odpowiednie odległości między sprzętami, wysokość i głębokość blatów, oraz jego szerokość. Od tego też zacznijmy.

wysokość blatów roboczych w kuchni. Uzależnione jest to od wysokości domowników, lecz aktualny standard to 95 cm od gotowej posadzki. Dokładnie wysokość blatów robi się między 90 cm a 100 cm. Możecie się jeszcze spotkać z dość powszechną opinia o standardzie wysokości blatów 85 cm, lecz nie jest to już na co dzień stosowane, chyba, że  przy niższych osobach. Osoby średniego wzrostu po prostu będą się męczyły pracując przy tak niskim blacie.

Wysokość blatu barowego. Blat barowy montujemy na wysokości 110- 115 cm. Zdarza się wyższa wysokość 120 cm, lecz rezerwujemy to tylko dla ludzi wysokich. Jak sama nazwa wskazuje jest to blat barowy, więc jak w barze powinniśmy mieć możliwość spokojnie i wygodnie się o niego oprzeć i usiąść przy nim na krzesłach typu hoker.

Głębokość blatów. Standardowa głębokość to 60 cm, co też jest w dużej części wymuszone przez sprzęt AGD, ale i praktyczne. Gdy mamy również blat barowy, to szerokość jego powinna być nie mniejsza niż 30 cm. Zazwyczaj jest to 35 cm

głębokość blatu na wyspie. Z całą pewnością nie mniej niż 60 cm. Jeżeli jest to wyspa pojedyncza na której tylko z jednej strony przygotowujemy jedzenie, czy mamy jeden sprzęt AGD, to maksymalna głębokość to 100 cm. Jeżeli jednak z jednej strony mamy np. zlewozmywak ze zmywarką a po przeciwnej płytę grzewczą, to szerokość takiego blatu będzie wynosiła 120 cm. Inaczej może być jeżeli mamy wyspę połączoną z blatem barowym. Wtedy dodatkowo dochodzi na wyższym poziomie blat, który zazwyczaj częściowo zachodzi nam na blat poniżej. Przy wymiarach blatu górnego 35 cm jest to zależność 15 cm po stronie wyspy do 20 cm po zewnętrznej stronie.

jaki długi powinien być blat w kuchni? Cóż, czym więcej tym lepiej, nie mniej jednak niż 200 cm. Pamiętajmy, że na nim mamy jeszcze zlewozmywak i płytę grzewczą, do tego często dochodzi ekspres do kawy, Termomix i inne urządzenia, a gdzieś jeszcze musimy przygotowywać jedzenie. Dodatkowo, o czym przeczytacie poniżej miedzy danymi sprzętami należy zachować odpowiednie odległości.

na jakiej wysokości wiesza się górne szafki. Również to musimy przewidzieć w projekcie kuchni. Oczywiście patrzymy również w tym przypadku na swój wzrost, jednak są pewne wymiary których musimy się trzymać. Okap kuchenny nie może być zbyt wysoko od płyty grzewczej, lecz górne szafki kuchenne nie mogą również być zbyt nisko, po prostu uderzalibyśmy się o nie głową w trakcie gotowania (pochylania się nad garnkiem, jedzeniem). Wysokość górnych szafek w kuchni uzależniona jest również częściowo od wysokości dolnego blatu. Górne szafki kuchenne wieszamy najczęściej 55 do 60 cm nad blatem. Czyli spód górnych szafek w kuchni jest 145 do 160 cm od ziemi. Ważne jest również jakie to będą szafki, czy poziome, czy pionowe. Należy zwrócić uwagę, czy bez problemu sięgniemy do górnej półki, lub czy damy radę bez kłopotu zamknąć front szafki.

Przeczytaj również artykuł: 10 najczęstszych błędów popełnianych przy projektowaniu wnętrz

Doskonały projekt kuchni  Zasady projektowania kuchni

Jak zaprojektować meble kuchenne?

Ważne aby meble były ergonomicznie ustawione i funkcjonalnie, czyli tak abyśmy w danym momencie wszystko mieli pod ręką. Jeżeli mamy dwa rzędy szafek w kuchni naprzeciwko siebie, to odległość miedzy nimi powinna wynosić 120 cm. Wtedy swobodnie dwie osoby będą mogły przebywać i pracować w kuchni. Oczywiście w wąskich kuchniach w mieszkaniach bywa mniej, lecz jeżeli mamy możliwość to trzymajmy się powyższych wymiarów. Pamiętajmy, że musimy otworzyć piekarnik, szufladę, przykucnąć i wyciągnąć coś z dolnej półki. Przy wąskich kuchniach i drugiej osobie, będzie to utrudnione.

Na co należy zwrócić uwagę przy projektowaniu kuchni?

Jest kilka zasad w projektowaniu kuchni które należy przestrzegać. Przy aranżacji kuchni, niestety popełniamy kilka błędów które często się powtarzają w projektach.

Zasady w projektowaniu kuchni

Pierwsza zasada przy projektowaniu kuchni: Pamiętaj o odpowiedniej odległości miedzy zlewozmywakiem a płyta grzewczą. Częstym błędem jest stosowanie zbyt małej odległości, lub praktycznie braku przerwy, a potrzebujemy 40 cm na to aby móc spokojnie odstawić gorący garnek, lub brudne naczynia.

druga zasada w projektowaniu kuchni, nie dawaj kuchenki w narożniku. Jest to całkowicie niepraktyczne. Do kuchenki musimy mieć dostęp z obu stron, aby swobodnie wyciągnąć gorące rzeczy.

Kolejna zasada w projektowaniu kuchni. Zlewozmywak i płytę ustaw na tej samej ścianie. Błędem w projektowaniu kuchni jest ustawienie sprzętów tak, aby zlew i płyta była na przeciwległych ścianach. Lepiej aby gorący garnek do zlewu przenosić nad blatem, nie nad ziemią. Jeżeli nie ma innego wyjścia i taki układ wymuszają na nas np.  instalacje, to zadbaj o to, aby sprzęty te były jak najbliżej siebie, najlepiej naprzeciwko.

Ostatnia zasada w projektowaniu kuchni, jaką chcę wymienić to: Zbyt duża odległość między urządzeniami. Jeżeli mamy naprawdę dużą kuchnie, to zadbajmy aby sprzęty nie były porozrzucane po przeciwległych krańcach pomieszczenia. W dużych kuchniach, dobrym rozwiązaniem, jest zaprojektowanie w kuchni wyspy na środku.

Jak należy zaprojektować kuchnię

Zadbaj o odpowiednie strefy w kuchni

Dobre zaprojektowanie i wydzielenie stref w kuchni, jest bardzo ważne i z pewnością w trakcie jej użytkowania docenicie wcześniejszy poświęcony czas na zaprojektowanie doskonałej kuchni.

Projektując kuchnię, musisz myśleć praktycznie, zastanów się jak się zachowujesz podczas gotowania, sprzątania po nim, gdzie chcesz trzymać garnki i talerze. Przychodzisz ze sklepu i gdzie położysz zakupy, gdzie je będziesz wypakowywać. To właśnie wpływa na odpowiednie wydzielenie stref w kuchni.  

Kuchnie możemy podzielić na takie strefy:

– Pierwsza strefa kuchenna: Strefa mokra. Miejsce gdzie mamy zlewozmywak, zmywarkę, miejsce na brudne naczynia i ewentualne miejsce do suszenia naczyń. Zwróćmy uwagę, że nie powinna ta strefa być zbyt daleko od strefy przechowywania naczyń.

– Druga strefa kuchenna: Miejsce do przechowywania naczyń. To strefa w której trzymamy talerze, garnki, sztućce czy szklanki. Jak wspomniałem powyżej, powinna być w miarę blisko strefy mokrej aby móc szybko ze zmywarki odstawić do niej naczynia, lecz również musi być blisko strefy gotowania.

trzecia strefa kuchenna. Strefa do gotowania i pieczenia. Tutaj pod ręką powinniśmy mieć wspomniane naczynia, lecz w niedalekiej odległości również spiżarkę, lodówkę, czy cargo. W tej strefie kuchennej będzie piekarnik, płyta grzewcza, mikrofalówka, lecz również coraz bardziej powszechny Termomix, czy grill wolnostojący.

Czwarta strefa w kuchni to: Miejsce do przechowywania pożywienia. Z całą pewnością będziemy mieli tutaj lodówkę, spiżarkę, lub cargo do których schowamy swoje zakupy. Warto aby blisko tych miejsc był stół lub pusty blat, na którym będziemy mogli postawić siatki z zakupami.

Ostatnia strefa kuchenna: miejsce do przygotowywania pokarmów. Ostatnia wymieniona strefa kuchenna, lecz jakże ważna. Musimy tutaj pamiętać aby było jak najwięcej blatu roboczego. Sami wiemy ile miejsca potrzebujemy przy robieniu np. pierogów J

Jeżeli interesuje Cię ile kosztuje remont całego mieszkania, koniecznie przeczytaj ten wpis: Ile kosztuje remont mieszkania

Projekt kuchni z wyspą  jakich błędów nie popełniać przy projektowaniu kuchni

Zadbaj  odpowiednie akcesoria do kuchni

Akcesoria kuchenne przede wszystkim mają za zadanie ułatwić nam życie. Możemy mieć akcesoria ukryte/ schowane, na wierzchu widoczne dla wszystkich, oraz zamontowane na stałe. To co kupimy i zamontujemy w kuchni uzależnione jest od naszych potrzeb i finansów, lecz są niektóre akcesoria którym warto się przyjrzeć.

Jeżeli masz kuchnie zamkniętą, lub styl kuchni który na to pozwala i lubisz gotować, to warto pomyśleć o widocznych półkach na przyprawy, nożach które za pomocą magnesu będą wisiały na ścianie i zawsze będą pod ręką. Coraz częściej decydujemy się na kostkarkę czy to w lodówce, czy wolnostojącą. Warto pomyśleć o urządzeniu servo drive, które po lekkim dotknięciu szafki otworzy nam ją. Wyobraźcie sobie, że macie w rękach śmieci i nie macie jak pociągnąć za uchwyt. Wystarczy, że kolanem dociśniecie szafkę z koszem a sama nam się otworzy.

Pozostałe akcesoria do kuchni

Kolejną ciekawą sprawa są segregatory na talerze. Wkładamy do takiego segregatora z 10 talerzy i jedną ręka możemy je przenosić. Oczywiście praktyczną rzeczą jest również podział w szafkach tak, aby produkty spożywcze, słoiki nam się nie przemieszczały. Pomysłowy i przydatny jest również młynek do śmieci który możemy zamontować w zlewozmywaku. Jeżeli taki mamy, wystarczy, że obierki spożywcze wrzucimy do zlewu, a młynek nam je zmieli i spłyną wraz z wodą.

porady jak zaprojektować doskonałą kuchnię

Jak zaprojektować kuchnię i oświetlenie w kuchni

Ciekawy i wyczerpujący artykuł na ten temat napisałem wcześniej i polecam aby go przeczytać: Jak zaprojektować oświetlenie. Niemniej ważne jest aby przy projektowaniu kuchni zwrócić uwag na kilka kwestii.

Po pierwsze, najważniejsze jest aby blat kuchenny był bardzo dobrze oświetlony. Musimy rozstawić oświetlenie tak aby nie było ono za naszymi plecami i aby dobrze było widoczne to co robimy. Do tego potrzebujemy światła głównego, na suficie oraz oświetlenia kierunkowego na blat, który montujemy, albo pod szafkami górnymi, albo na ścianach, czy też na suficie. Zachęcam do przeczytania wspomnianego artykułu, gdzie podane są rozstawy lamp co do centymetra.

Jak zaprojektować gniazdka w kuchni

Jak zapewne wiadomo, potrzebujemy mieć gniazdka blisko sprzętów AGD. Pamiętajmy jednak aby nigdy nie dawać gniazdka zaraz za zmywarką, ponieważ nie wejdzie nam wtedy ona. Zmywarka jest dosyć głęboka i jeżeli mamy standardowe 60 cm głębokości kuchni, to wtyczka z niej, będzie nam po prostu przeszkadzać. Drugą ważną sprawą jest, abyśmy przewidzieli, gdzie docelowo będzie stał czajnik elektryczny, toster, Termomix, czy np. ekspres do kawy. W strefie gdzie przygotowujemy jedzenie, konieczne jest umiejscowienie przynajmniej dwóch gniazdek do których będziemy mogli podłączyć drobny sprzęt AGD, który na co dzień nie trzymamy na wierzchu, jak blender, czy robot kuchenny.

Zachęcam do przeczytania tego szczegółowego artykułu: Jak rozplanować włączniki i gniazdka w mieszkaniu.

aranżacja białej kuchni

podział stref kuchennych  porady jak zaprojektować kuchnięporady i zasady przy projektowaniu kuchni

Jak zaprojektować kuchnię aby była doskonała

Aby dobrze zaprojektować kuchnie potrzebna są powyższe zasady i wyobraźnia. Kuchnia musi być oczywiście ładna, ale przede wszystkim musi być praktyczna i funkcjonalna, aby projekt kuchni był doskonały, musimy oprócz standardów podejść do tematu zdroworozsądkowo i zastanowić się co w niej potrzebujemy i na czym najbardziej nam zależy.

A Wy bez czego nie możecie się obejść w kuchni? Macie jakieś ulubione akcesoria niezbędne dla Was?

Wierzę, że ten artykuł: Jak zaprojektować kuchnię, jest dla Was przydatny. Jeżeli tak, to proszę podziel się opinią w komentarzu, lub napisz co należy jeszcze dodać, lub zmienić.