Nawet najmniejszą łazienkę można tak zaprojektować i racjonalnie zagospodarować, że zmieni się w przytulną i funkcjonalną część domu. Mieszkania, dostępne na rynku wtórnym,  niejednokrotnie posiadają łazienki w stylu PRL’owskim, czyli po prostu małe. W tamtych czasach obowiązywały inne standardy, co do wielkości mieszkań i dużym luksusem było posiadanie wanny i sedesu, dlatego też wciskano je do najmniejszego pomieszczenia w mieszkaniu, a teraz trzeba wykorzystać te 10 trików by łazienka wyglądała na większą.

W łazience nie było miejsca na pralkę automatyczną, bo stać było na nią tylko nielicznych. Dzisiaj trudno sobie bez niej wyobrazić funkcjonowanie i mało kto ma czas na siedzenie w wannie – zmieniło się całkowicie pojęcie o zagospodarowaniu przestrzeni w łazience. Kupujący mieszkania wciąż stykają się jednak z sytuacjami, kiedy trzeba znaleźć jakiś sposób na małą łazienkę. Kilka, prezentowanych przez nas rozwiązań, powinno pomóc tym osobom.

A jeżeli nie chcesz popełnić błędów w projektowaniu łazienki, to przeczytaj ten artykuł: 12 błędów w aranżacji łazienki

10 trików by łazienka wyglądała na większą

  1. Wykorzystaj szklane powierzchnie.

Drzwi do małej łazienki ze wstawionym, hartowanym, matowym szkłem mogą wnieść do wnętrza  dużo więcej światła, a także stworzyć wrażenie większej przestrzeni.

 

  1. Zastąp wannę kabiną prysznicową.

W sprzedaży dostępne są różnego rodzaju kabiny prysznicowe do małych łazienek, którymi świetnie można zastąpić wannę. To niezwykle funkcjonalne rozwiązanie, dzięki któremu można zyskać dużo wolnej powierzchni.

Zobacz artykuł: Jak zaprojektować małą łazienkę?

 

  1. Zmień kształt wanny

Jeśli jednak jesteś wielbicielem długich kąpieli w wannie, postaraj się kupić wannę narożną o małych gabarytach. Zajmiesz w ten sposób tylko jeden róg łazienki. Możesz pokusić się o zainstalowanie osłon szklanych lub pleksi wokół brzegu wanny i korzystać z niej również, jak z prysznica.

 

  1. Wybierz nowe, jasne kafelki

Jasny kolor kafelków sprawi, że mała łazienka stanie się bardziej przestronna i radośniejsza. Bogata gama kolorystyki ceramicznych płytek daje możliwość zaspokojenia potrzeb każdego klienta.

To również może Cię zainteresować:

Ile kosztuje remont mieszkania 60 m2 w 2020 roku

  1. Rozstaw wszystko po kątach

Dzisiaj nie jest już problemem dopasowanie instalacji wodnej do własnych potrzeb, dlatego, jeśli chcesz mieć zagospodarowane wszystkie rogi małej łazienki, możesz to bez trudu osiągnąć. Dostępne są w sprzedaży narożne umywalki, prysznice, wanny a nawet sedes można tak ustawić. Dzięki temu powstaje dużo wolnej przestrzeni na środku.

10 trików by łazienka wyglądała na większą

 

  1. Siedząca kąpiel

Chciałbyś mieć coś między wanną a prysznicem? Nie ma problemu. Taki rodzaj wanny narożnej z siedziskiem, pozwoli Ci na komfortowe branie prysznica na siedząco a jeśli zechcesz wykąpać się w wannie, będzie to również możliwe.

 

  1. Kabina prysznicowa bez brodzika

Zyskasz więcej powierzchni, decydując się na prysznic z tą samą posadzką, co w całej łazience. Przestrzeń prysznica w małej łazience wystarczy odgrodzić tylko szklaną ścianką i wykonać odpływ w podłodze.

 

  1. Pralka do kuchni lub do przedpokoju

Czy potrzebna Ci pralka w małej łazience?. Na pewno znajdzie się na nią miejsce w kuchni lub w przedpokoju. Może na przykład w jakiejś szafie wnękowej. Jeśli gdzieś przez ścianę dostępny jest odpływ w łazience czy w kuchni wszystko da się zrobić.

 

  1. Okno w małej łazience

Każdą przestrzeń powiększa okno. Szczęśliwi Ci, którym udało się kupić małą łazienkę z oknem. Ci, którzy nie mieli takiej możliwości, mogą wykorzystać do powiększenia przestrzeni duże lustra.

 

  1. Lustrzane płytki

A może warto urządzić małą łazienkę, wyklejając część powierzchni ścian, lustrzanymi płytkami, lub w części ściany dać lustro? Stworzy to wrażenie głębi i chociaż iluzorycznie zwiększą przestrzeń.

 

 

Mała łazienka, to mały problem – można ją łatwo zmienić w funkcjonalne i świetnie urządzone pomieszczenie, w którym domownicy spędzają w końcu sporo czasu każdego dnia.