Jeżeli nie jesteś specjalista w projektowaniu wnętrz to główne zasady w aranżacji wnętrz na pewno Ci się przydadzą. Jak wchodzę do danego pomieszczenia to od razu widzę co i  gdzie chcę dać oraz jak powinno być zaaranżowane to wnętrze. Pomieszczenie można traktować jak  czyste płótno i na nim ustawiać meble i ozdabiać ściany.

Jeżeli jednak nie masz wiedzy jak zaaranżować pomieszczenie, nie posiadasz wyobraźni przestrzennej to musisz trzymać się pewnych zasad w aranżacji wnętrz.

To również może Cię zainteresować: Jak zaprojektować kuchnię

Jakie są zasady w aranżacji wnętrz

1) Doceń styl budynku i jego architektoniczne zalety

 

Jeżeli masz szczęście posiadać mieszkanie w kamienicy, w starym budynku po fabryce, w domu z bali itp., to zwróć uwagę na już istniejące elementy architektoniczne.

Jeżeli budynek posiada oryginalne belki drewniane, ładnie zdobione okiennice, cegłę przedwojenną, to zbrodnią byłoby tego nie wykorzystać. Uszanuj to, wyodrębnij i uwypukl tak, aby było widoczne. Postaraj się połączyć te materiały z nowoczesnym wystrojem, a gwarantuję, że pomieszczenie zrobi się przytulne, z historią, a zarazem będzie nowoczesne i w Twoim stylu.

 

Jakie są jeszcze inne zasady w aranżacji wnętrz?

2) Czerp inspiracje z innych lecz nie kopiuj.

Oglądaj programy telewizyjne, rozmawiaj ze znajomymi, którzy skończyli już remont, inspiruj się stronami w Internecie, czy moim fanpagem. Moim celem jest  pokazanie pięknych wnętrz i zainspirowanie do tworzenia nowych rozwiązań. Chcesz, zadaj mi pytanie i przejrzyj całą galerię. Na pewno znajdziesz coś ciekawego dla siebie. Jednak… nie kopiuj. Dobrze jest znaleźć ciekawe pomysły na przykład na zaaranżowanie kominka w salonie, lecz na podstawie inspiracji stwórz własna wersję.

We własnym domu musisz czuć się dobrze, a nigdy tak nie będzie jeżeli nie włożysz w nie serca tylko skopiujesz czyjeś pomysł. Bądź sobą!

Przeczytaj jak zaprojektować małą łazienkę: 10 trików do małej łazienki


3) Budżet

Super by było, gdyby budżet był nieograniczony, ale niestety tak nie jest. Często musimy ograniczyć wydatki i godzimy się na pewne kompromisy.

To, co mogę polecić, to dwie rzeczy:

– Zrób dokładny kosztorys przed rozpoczęciem prac. Nie oszukuj się i nie wmawiaj, że coś znajdziesz taniej, jeżeli w większości sklepów proponują określoną cenę. Staraj się przewidzieć wszystko: farby, gniazdka, klamki w drzwiach itp. Ludzie wiedzą, że muszą kupić umywalkę, stół czy piekarnik, ale zapominają, że żarówki do lamp, czy tuleje do drzwi łazienkowych też kosztują. To są drobne kwoty, lecz niestety generują dużą sumę końcową.

I koniecznie dodaj do tego kosztorysu 20% na niespodziewane wydatki lub zmianę planów w trakcie zakupów.

– Jeżeli nie masz nieograniczonego budżetu, to uwzględnij kompromisy. Bądź rozsądny. To, co jest zabudowane w ścianach – stelaż czy baterie podtynkowe – kup z dobrej firmy z długą gwarancją. Jeżeli jednak masz baterię stawianą na umywalce, to nawet jeżeli zepsuje Ci się pod dwóch latach, wymiana jej nie sprawi Ci kłopotów.

Jeżeli interesuje Cię ile kosztuje remont mieszkania, to koniecznie przeczytaj ten artykuł: Ile kosztuje remont mieszkania 60 m2

Kolejne zasady w aranżacji wnętrz

4) Zaplanuj wszystko wcześniej z miarką w ręku

W głowie możesz mieć super plany i pomysły, poukładasz i poustawiasz sobie wszystko jak należy, lecz jeżeli nie rozrysujesz tego na papierze z wyliczeniem każdego centymetra, to możesz się mocno przeliczyć. Weź pod uwagę wszystko. To, że stolik kawowy musi być odsunięty od sofy, to, że trzeba mieć możliwość wysunięcia krzeseł, lub to, że drzwi z pralki też trzeba otworzyć. Zobacz czy łóżko, wannę, szafę dasz radę wnieść do mieszkania np. przez wąską klatkę schodową, drzwi lub w ostateczności okno.

 


5) Łam stereotypy

Zastanawiasz się, czy łamać zasady, czy nie? Teraz akurat radzę bądź oryginalny. Dlaczego masz mieć mieszkanie standardowo zaprojektowane? Nie zadawaj sobie pytań, co inni powiedzą. To jest Twoje „M” Ty tu będziesz mieszkać i Ty masz się tu dobrze czuć.

Kto powiedział, że łazienka ma być cała w płytkach. A dlaczego nie dać tam tapety? Zasady w aranżacji wnętrz są ważne, lecz można je zawsze lekko nagiąć 🙂

Krzesła muszą pasować do stołu? A kolory w sypialni muszą być spokojne, żeby się dobrze spało? Jeśli chcesz wygrać w swoim projekcie, musisz zaryzykować i złamać zasady aranżacji wnętrz.

6) Zdecyduj co jest ważne w Twoim pomieszczeniu

Zlokalizuj i ustal, jaki jest centralny punkt w danym pomieszczeniu. Co chcesz zaznaczyć i podkreślić. Jak już będzie tego pewien zrób tak, aby zwracał uwagę Twoją i gości.

Punktem centralnym może być kominek, okno ze stara okiennicą, ale również jakiś mebel, ozdoba, czy ciekawie zaaranżowana ściana.

 

Więcej praktycznych rad dotyczących dotyczących projektowania wnętrz i zasad w aranżacji wnętrz przeczytasz tutaj: Praktyczne rady przy projektowaniu wnętrz

 

Zasady w aranżacji wnętrz pomagają stworzyć wnętrze takie jakie oczekujemy, takie o którym śnimy i będziemy się w nim dobrze czuć. Najważniejsze abyśmy w danym wnętrzu czuli się bardzo dobrze, aby było dostosowane do nas i pod względem funkcjonalnym i wizualnym. Na pewno nie zaszkodzi trzymać się zasad przy projektowaniu wnętrz, aby było i ładnie i praktycznie

Zapraszam na mój kanał na YouTube

YouTube