Zapraszam do lektury tekstu pt. „Surowa przestronność, czyli styl industrialny we wnętrzach” ?.

Geneza stylu

Styl industrialny, podobnie jak styl loftowy, o którym opowiadałem w artykule „Minimalizm prosto z USA„, to styl rearanżowania przestrzeni pofabrycznych i teren przemysłowych na wnętrza mieszkalne. Cały proces zaczął się w latach 50′ XX w. Na początku industrialne wnętrza były kreowane głównie przez oszczędność i przymus zaadaptowania się do nowej rzeczywistości po recesji. Jednak z czasem projektanci zaczęli dostrzegać w tej stylistyce coś więcej niż surowość i przestronność.

Foto: bellevue.nzz.ch

Kolorystyka

Można ulec złudzeniu, że w stylu industrialnym przeważają „ubogie” barwy. Oczywiście, że głównie stosuje się kolory typu szary, grafitowy czy biały, ale w wypadku dodatków czy dekoracji można zastosować zupełnie inne kolory, który będą stać w kontrze do stonowanych ścian. Ponadto, żeby jeszcze bardziej urozmaicić wizualnie takie wnętrze można położyc drewnopodobne płytki na podłodze, a nawet ceglaną posadzkę!

Foto: stylecurator.com.au

Dodatki

Dodatki i dekoracje sprawiają, że każde wnętrza nabiera własnego, indywidualnego charakteru. Jeśli industrialna surowość wydaje się nam zbyt ponura i mało przytulna można zdecydować się na „cieplejsze” dekoracje. Sprawdzić mogą się lampy z drucianymi abażurami lub żarówkami na sznurkach. Styl industrialny lubi czerpać z przeszłości, dlatego można skierować się w stronę retro i zapewnić sobie gramofon czy maszynę do pisania. Trochę bardziej robotniczymi dodatkami mogą być dekoracyjne drabiny czy stalowe konstrukcje pnące się po sufocie. Wnętrzu dobrze zrobi również ekspozycja elektrycznych kabli.

Meble

Meble w stylu industrialnym stanowią ważny element całej aranżacji – dopełniają i podkreślają klimat wnętrz. Dębowy stół z żeliwnymi/metalowymi nogami znajdzie swoje miejsce w takim wnętrzu i uzupełni aranżację pomieszczenia. Regały z metalowych prętów z drewnianymi półkami czy krzesła z żeliwnymi nogami również sprawdzą się w takich aranżacjach. Styl industrialny lubi minimalizm, więc w sypialni można pokusić się o usunięcie łóżka i zostawienie samego materacu.

Foto: livingetc.com

 

 

Surowa przestronność, czyli styl industrialny we wnętrzach

Styl industrialny kojarzy się z przestronnymi, wysokimi wnętrzami w pofabrycznych budynkach, ale jest możliwy do zaaranżowania w mniejszych mieszkaniach. Wszystko zależy od wyobraźni projektanta.

Dziękuję czytelnikom za poświęcony czas i zapraszam do siebie na Facebooka, Instagrama i TikToka, gdzie znajdziecie więcej porad dotyczących aranżowania wnętrz ?. A jeśli podoba Ci się moja internetowa twórczość, to będzie mi bardzo miło jak zdecydujesz się na wsparcie na Patronite ?.