Planując wykończenie naszych domów i mieszkań bardzo często zapominamy o piątej ścianie, czyli suficie. Tymczasem jego odpowiednia aranżacja również może przyczynić się do budowania estetyki i nastroju we wnętrzu. Ciekawym rozwiązaniem, które w ostatnim czasie zyskuje coraz więcej zwolenników, są sufity napinane. Zobacz artykuł: Sufity napinane – czy warto inwestować w takie rozwiązanie?

Sufity napinane stanowią alternatywę dla sufitów podwieszanych wykonanych z płyt gipsowo-kartonowych i pod wieloma względami są do nich dosyć podobne. Z tą jednak różnicą, że wykonane są one z innych materiałów. Sufit napinany wykonuje się ze specjalnej konstrukcji, którą umieszcza się na suficie właściwym, a następnie rozpina się na niej membranę wykonaną z PCV. Dzięki temu uzyskujemy idealnie równą i gładką powierzchnię.

To również może Cię zainteresować: Jak zaprojektować oświetlenie

Jak zaplanować oświetlenie – projekt oświetlenia porady

Sufity napinane – czy warto inwestować w takie rozwiązanie?


Zalety sufitów napinanych

Sufit napinany pozwala przede wszystkim na ukrycie wszystkich mankamentów właściwego sufitu, a także instalacji oświetleniowych czy innych kabli. Tego rodzaju sufity dają również ogromne możliwości aranżacyjne – dostępne są w wielu kształtach, rozmiarach oraz kolorach. Można na suficie zamontować efektowny obraz, wykorzystać go jako element instalacji oświetleniowej. Dobrym rozwiązaniem jest zainstalowanie membrany lustrzanej, która będzie odbijała całe wnętrze, a co za tym idzie – optycznie je powiększała. Dużą zaletą sufitów napinanych jest również szybki i suchy montaż. Ich wykonanie nie wymaga żadnych prac na mokro, dzięki czemu przy montażu nie ma konieczności usuwania żadnych elementów z wnętrza. Można więc taki sufit wykonać w pomieszczeniu, które jest już w pełni urządzone i użytkowane.

Przeczytaj również: 10 błędów w aranżacji kuchni

Sufity napinane – czy warto inwestować w takie rozwiązanie?

Źrdło: nowoczesnyefekt.pl/sufity-napinane/


Odporne, szczelne, wytrzymałe Sufity napinane – czy warto inwestować w takie rozwiązanie?

Sufity napinane mają nie tylko zalety estetyczne i przyczyniają się do uzupełnienia wystroju wnętrza. Są również bardzo wytrzymałe, a ich powłoka z biegiem czasu nie niszczy się, nie pęka i nie łuszczy, co sprawia, że tego rodzaju sufity maja przewagę nad sufitami podwieszanymi z płyt gipsowo-kartonowych. Sufity napinane są też wodoszczelne, odporne na działanie ognia oraz kurzu. Choć wyglądają na dosyć lekkie i delikatne, w rzeczywistości są w stanie utrzymać całkiem duży ciężar. Konstrukcja sufitu napinanego uniemożliwia także rozwój grzybów i pleśni oraz innych drobnoustrojów chorobotwórczych. Ma to duży wpływ nie tylko na zdrowie użytkowników, ale również na bezpieczeństwo i trwałość elementów konstrukcyjnych.

Zapoznaj się z artykułem: Jak zaplanować gniazdka i włączniki w domu

Jak rozplanować włączniki i gniazdka w mieszkaniu

Wady sufitów napinanych

Choć sufity napinane maja sporo zalet, nie oznacza to wcale, że są rozwiązaniem idealnym. Jakie są ich minusy? Przede wszystkim, mamy ograniczony wybór, jeśli chodzi o oświetlenie. Można do nich montować jedynie lampy, których moc nie przekracza 40 W. Co więcej, trzeba pilnować, aby lampy i przewody były odpowiednio zaizolowane, gdyż ich przegrzanie może powodować odbarwianie się sufitu.

Sufity napinane mają również ograniczenia metrażowe. W dużych pomieszczeniach pomimo idealnego napięcia sufitu, na środku powierzchni może pojawiać się ugięcie. Owszem, wtedy można zainstalować dwa oddzielne sufity i zamaskować miejsce łączenia. Jednak powierzchnia nigdy nie będzie w stu procentach idealna i gładka. Sufit napinany nie sprawdzi się też we wnętrzach, które mają niestandardowe wymiary, jak chociażby na poddaszu. Tam nie ma bowiem możliwości rozpięcia sufitu w sposób równomierny.

Problem z utrzymaniem czystości to również pewien mankament, jeśli chodzi o użytkowanie sufitów napinanych. Choć są one wytrzymałe na obciążenia, od dołu można je uszkodzić nawet przy mocniejszym naciskaniu podczas mycia. Jeśli więc decydujemy się na sufity napinane na przykład w kuchni, gdzie tłuste opary szybko osadzają się na suficie, jego czyszczenie może być mocno uciążliwe.

Wielu użytkownikom może również przeszkadzać specyficzny, chemiczny zapach sufitu, który wydziela membrana z PCV. Najczęściej znika on po kilku tygodniach od montażu. Jednak w przypadku sufitów słabszej jakości może on się utrzymywać nawet przez wiele miesięcy.

To również może Cię zainteresować: Inteligenty dom, czy warto?


Koszty sufitu i montażu

Sufity napinane należą do kosztownych rozwiązań aranżacyjnych, dlatego jeśli się na nie zdecydujemy, musimy liczyć się z ich ceną. Ostateczny koszt sufitu zależy od wielu czynników, przede wszystkim od wielkości pomieszczenia, rodzaju oświetlenia, liczby rogów we wnętrzu, a także wybranej membrany i sposobu jej wykończenia. Sufit napinany wraz z montażem przez profesjonalną ekipę to koszt około 100-300 złotych za metr kwadratowy.

Biała kuchnia – wady i zalety, jak o nią dbać i z czym łączyć