Zapraszam do lektury tekstu – „Styl japandi, czyli minimalistyczna hybryda”!

Geneza stylu

Historia tego stylu jest wyjątkowa krótka – Właściwie historia stylu japandi jest bardzo krótka. Pojawił się on niedawno, jako hybryda stylu skandynawskiego i japońskiej kultury. Szturmem zdobył serca wielu inwestorów i projektantów. Można powiedzieć, że jego kolebką była Australia, z której rozprzestrzenił się na cały świat ?.

Styl japandi - minimalistyczna hybryda

Foto: behance.net

Kolorystyka

Wnętrza w stylu japandi z definicji są stonowane i minimalistyczne. Paleta barw powinna być neutralna i niekrzykliwa. Najczęściej spotyka się beże, szarości, złamaną biel, czerń i kolory pokrewne. Ważne, żeby ściany były tłem wnętrza, subtelnie je dopełniały, a nie wyróżniały się swoim nasyceniem.

Styl japandi - minimalistyczna hybryda

Foto: labellavie.com

Meble i dodatki

Jeśli chodzi o meble, to we wnętrzach japandi widać sporo inspiracji do stylu japońskiego. Meble są lekkie i niskie. Pojawiają się też meble tapicerowane, których tapicerki powinny być jednolite, bez wzorów, deseni i niekonwencjonalnych faktur.

Ilość mebli nie może być przytłaczająca – nawiązując do jednej z głównych zasad tego stylu, chaos i zagracenie domu nie są akceptowalne.

Z tego też powodu we wnętrzach japandi znajdziemy dużo praktycznych i minimilistycznych rozwiązań takich jak meble bez uchwytów – zamiast tego z mechanizmem push to open lub po prostu jak najmniej otwartych półek.

W ramach uzupełnienia aranżacji dobrym rozwiązaniem może być ceramiczne lub gliniane dekoracje, martwa natura typu gałęzie lub wysuszona trawa w wazonie lub żywe rośliny. Często można natknąć się na naturalne tkaniny – len lub bawełnę.

Styl japandi - minimalistyczna hybryda

Foto: lickhome.com

Styl japandi, czyli minimalistyczna hybryda

Styl japandi idealnie sprawdzi się w domach i mieszkaniach osób, które kochają minimalizm, naturę i ascetyzm.

Jeśli jednak minimalizm nie jest dla Ciebie, to sprawdź bardziej eklektyczny styl boho, o którym pisałem ostatnio jakiś czas temu w artykule: „Luz i nonszalancja, czyli styl boho we wnętrzach„.

Dziękuję czytelnikom za poświęcony czas i zapraszam do siebie na FacebookaInstagrama i TikToka, gdzie prezentuję szybkie porady dotyczące aranżacji wnętrz ?!

Spodobała Ci się moja internetowa działalność? Będzie mi bardzo miło, jeśli zdecydujesz się wesprzeć mnie na Patronite ?.