Zapraszam do lektury artykułu – „Luz i nonszalancja, czyli styl boho we wnętrzach”.

Geneza stylu

Styl ten nazwę zawdzięcza paryskiej awangardzie – inaczej cyganerii, czyli bohemie. Przedstawiciele tego XIX-wiecznego ruchu tworzyli sztukę, która wymykała się poza wszelkie ramy społeczne i obyczajowe. Wkrótce styl boho wykroczył poza sztukę i zaczął stopniowo pojawiać się w świecie mody i aranżacji wnętrz. Swój boom osiągnął jednak dopiero w latach 60′ i 70′ ubiegłego wieku na skutek eskalacji hipisowskiej wolności.

Foto: goszczdesign.com

 

Kolorystyka

Boho lubi zadomowić się w eklektycznych wnętrzach, lubi przeplatać kolory. Jednak najczęściej skłania się ku naturze i kolorom ziemi. Można śmiało użyć koloru beżowego, brązowego i oczywiście – białego. Mile widziane są również kolory jasnozielone, turkusowe, żółte i pomarańczowe. Ściany mogą być ozdobione patchworkowymi wzorami lub tapetami. Nie trzeba jednak zachowywać perfekcji przy aranżacji ścian – styl boho lubi naturalizm i drobne niedociągnięcia.

Projekt apartamentu w zabytkowym budynku

Dodatki

Styl bohemian uwielbia obecność dekoracji i dodatków. Aby wnętrze zachowało bohemski klimat musi być przyozdobione. Tak jak w wypadku kolorów kierujemy się tu w stronę natury – jako dodatki sprawdzają się rękodzieła, niewielkie bibeloty i drobiazgi. W takich wnętrzach spotkamy na pewno dużo tekstylii, poduszek, dywanów, chodników czy pled – a to wszystko w kolorowe wzory.

Foto: roomssolutions.com

Meble

We wnętrzach urządzonych w stylu boho idealnie wpasują się meble drewniane – im bardziej naturalne i niepozbawione wad drewno, tym lepiej! Boho lubi niedociągnięcia. Warto również postawić na meble z metalowymi akcentami – głównie mosiężnymi lub miedzianymi. Sprawdzić mogą się również wiklinowe fotele lub ratanowe sofy.

Foto: sheholdsdearly.com

Luz i nonszalancja, czyli styl boho we wnętrzach

Jeśli najważniejszymi wartościami w Twoim życiu są swoboda i niezależność i chciałbym to wyrazić w swoim wnętrzu – styl boho może okazać się idealnym rozwiązaniem ?. Ważne jednak, żeby pamiętać o umiarze – boho nie lubi przesady. Prostota w tym wypadku to klucz do sukcesu.

Dziękuję czytelnikom za poświęcony czas, a po więcej zapraszam do siebie na Facebooka, Instagrama i TikToka, gdzie prezentuję szybkie porady dot. aranżacji wnętrz ?.