Na zielonej pagórkowatej łące blisko Mexico City, architekt Javier Senosiain zbudował niezwykły dom zainspirowany kształtem orzeszka ziemnego.

 

Dom ma aż 570 m2 i został zbudowany w wyjątkowo pięknym i zielonym miejscu. Został zaprojektowany tak, aby idealnie wkomponować się w naturalny krajobraz i aby spełniać wszystkie wymogi standardowego domu.

Kiedy został ukończony w roku 1984, z całą pewnością wyprzedził swoją epokę.

 

„Spacer po ogrodzie to chodzenie po dachu domu, nawet nie zdając sobie z tego sprawy”, mówi Senosiain. Meksykański architekt jest znany ze swojej organicznej architektury – do tej pory budował domy inspirowane kształtem rekina, węża, kwiatu i grzyba.

 

Teren w którym dom został wybudowany

Z zewnątrz z daleka domu prawie nie widać. Wykonany jest tak, że widać tylko zieloną wydmę, otoczoną drzewami, krzewami i kwiatami.

Niewidoczny zielony dom

 

W środku domu znajdziemy dwie duże owalne powierzchnie połączone wąskim przejściem. Jedna komnata zawiera miejsca prywatne, które są używane głównie w nocy, podczas gdy jaśniejsza komnata zawiera obszar dzienny czyli salon i kuchnię.

salon w którym znajduje się krzesło w kształcie dłoni autorstwa meksykańskiego artysty Pedro Friedeberga oraz krzesło Bubble od Eero Aarnio

Wewnątrz podłoga salonu została pokryta dywanem w tym samym kolorze co ściany, dzięki temu cała powierzchnia idealnie do siebie pasuje.

Z zewnątrz salon przypomina duże oko z zakrzywionym oknem i podobnym do rzęs zielonym okapem chroniącym przed brudem, wiatrem, słońcem i deszczem.

Widok na salon

Architekt Senosiain wziął pod uwagę warunki klimatyczne i tak dopasował roślinność wokół aby ochronić mieszkańców przed chłodem, słońcem, kurzem i hałasem.

 

Na dachu znajdziemy trawnik który służy jako ogród, ale chroni również przed ciepłem i zimnem i utrzymuje komfortową temperaturę wewnątrz.

Ściany domu, sufity i wbudowane meble wykonane są z żelazobetonu pokrytego pastą z marmuru w proszku i białego cementu.

W salonie znajduje się ława wypełniona małymi kulkami poliuretanowymi, które dostosowują się do kształtu i wagi opiekuna.

W kuchni znajdują się palniki, zlew i wbudowane spiżarniane półki.

 

Po zejściu spiralnymi schodami, dojdziemy do pierwszej owalnej komory, w której znajdują się obszary mieszkalne, jadalnia i sypialnie. Stąd wąski tunel prowadzi do drugiej komory, w której znajdują się sypialnie.

korytarze w domu

W sypialni znajdziemy również wnęki na ubrania.

A tutaj mamy rzeźbiony zlew i prysznic.

 

I piękny prysznic

 

Widok na ułożenie pomieszczeń

ukształtowanie terenu

„Ten dom mimo że w dużej części znajduje się pod ziemią okazał się bardziej słoneczny i jaśniejszy niż tradycyjne domy, ponieważ okna można umieścić w dowolnym miejscu, a kopuły umożliwiają wejście światła słonecznego z góry. Wentylacja jest ułatwiona dzięki aerodynamicznej formie mieszkania, która umożliwia swobodną cyrkulację powietrza w całym domu „, mówi Senosiain.

 

Architekt projektu: Javier Senosiain, Arquitectura Orgánica

Współpracujący architekt: Daniel Arredondo Bayardi

Inżynieria budowlana: Alfonso Olvera

Inżynieria dźwięku: Eduardo Saad

Źródło:www.dwell.com