Przeczytaj ten artykuł:Malowanie okien drewnianych – poradnik zrób to sam, aby móc samemu odnowić swoje okna. Okna drewniane mają swój niepowtarzalny urok, są eleganckie, naturalne i klimatyczne. Po wielu latach zachwytu nad oknami plastikowymi, wielu użytkowników wnętrz decyduje się na powrót o naturalnych, drewnianych okien. Jeśli masz w swoim domu lub mieszkaniu okna drewniane, których czasy świetności dawno już minęły, nie musisz wymieniać je na nowe. Można je odnowić, pomalować i sprawić, że zyskają drugie życie.

To również może Cię zainteresować: Jak dobrze zaplanować oświelenie

Malowanie okien drewnianych – poradnik zrób to sam

Malowanie drewnianych okien jest nie tylko kwestią estetyki i efektownego wyglądu. Pamiętajmy, że drewno to materiał naturalny, który jest długowieczny, odporny na uszkodzenia czy zniszczenia, ale jedynie wtedy, gdy jest właściwie zabezpieczony. Jeśli farba na oknie drewnianym łuszczy się, odchodzi czy pęka, wewnętrzna struktura drewna jest narażona na działanie wilgoci, która niszczy materiał od środka, powoduje pękanie oraz zniekształcanie ram okiennych. Aby temu zapobiec, należy pomalować okna od razu, gdy zauważymy, że ich wygląd pozostawia wiele do życzenia.

Krok 1: Przygotuj wszelkie niezbędne narzędzia i akcesoria

Przygotowania do malowania są o tyle ważne, że dzięki temu nie okaże się w połowie prac, że czegoś nam brakuje. Do malowana okien potrzebne będą: papier ścierny, kuweta malarska, mały pędzel i wałek, folia malarska i oczywiście farba. Te ostatnią warto wybierać spośród produktów dedykowanych do malowania okien. Dzięki temu możemy mieć pewność, że farba będzie trwała, odporna na działanie czynników atmosferycznych, zabezpieczy głębsze struktury drewna przed wnikaniem wilgoci. Co więcej, farby do malowania okien szybko wysychają, a także są niedrażniące. Nie ma wiec obaw, że po pomalowaniu okna w mieszkaniu przez długi czas będzie utrzymywał się nieprzyjemny, drażniący zapach farby.

Przeczytaj również:

Modne kolory i aktualne trendy w meblach kuchennych

Krok 2: Przygotuj miejsce pracy

Z okien trzeba podejmować wszelkie elementy aranżacji, rolety, zasłony czy karnisze, a także oczyścić cały parapet. Ściany wokół okien oraz szyby należy dobrze zabezpieczyć taśmą i folią malarską. Im dokładniej to zrobimy, tym mniejsze ryzyko, że pochlapiemy farbą ściany lub szybę, co na pewno dołoży nam pracy.

Krok 3: Przygotuj okno do malowania

Malowanie na starej warstwie farby na pewno się nie sprawdzi, gdyż będzie ona mało przyczepna i jest duże ryzyko, że nawet najlepsza farba nowej generacji będzie odpadać. Trzeba więc całą ramę dobrze zeszlifować gruboziarnistym papierem ściernym. Można równiez opalarką opalić farbe, dzięki czemu jeszcze lepiej pozbędziemy się starej warstwy. Na zakończenie sięgamy po drobnoziarnisty papier, który wygładzi całą powierzchnie, usunie drobne pęknięcia i zarysowania. Podczas szlifowania trzeba pamiętać, by poruszać się w kierunku zgodnym z rysunkiem słojów, a nie w odwrotnym.

Gdy rama jest już dokładnie oczyszczona, należy umyć ją za pomocą szczotki i wody. Usuniemy w ten sposób cały powstały pył, a jednocześnie pozbędziemy się nalotów, zatłuszczeń i innych mankamentów. Po umyciu drewno należy pozostawić do wyschnięcia. Jeżeli na ramie są głębsze rysy, których nie udało się usunąć podczas szlifowania, warto sięgnąć po specjalną szpachlówkę do drewna, która pozwala na uzyskane idealnie gładkiej powierzchni

Krok 4: Wzmocnienie ramy

Zanim sięgniemy po farbę właściwą, dobrze jest drewno okienne zabezpieczyć. Po oszlifowaniu materiał jest bowiem odsłonięty na działanie wszelkich negatywnych czynników atmosferycznych. Przyda się wiec specjalny impregnat do drewna, na którym następnie kładziemy farbę podkładową. W ten sposób powstaje baza pod właściwą warstwę farby.

Jeżeli jesteś przed remontem łazienki, to może Cię zainteresuje: Ile kosztuje remont łazienki

Krok 5: Malowanie okien drewnianych – poradnik zrób to sam

Okna są powierzchnią dosyć trudną do malowania, na której nie da się za bardzo manewrować dużymi wałkami. Większe powierzchnie można malować małym wałkiem, jednak wszelkie załamania czy styki ramy z szybą należy malować pędzelkiem. Farbę trzeba nakładać równomiernie, aby powstała gładka powierzchnia. Warto wykonywać pracę powoli i dokładnie, gdyż od tego zależy efekt końcowy. Nowoczesne farby do drewna są szybkoschnące, dlatego też już po kilku godzinach od malowania można zerwać taśmę, usunąć folie malarską i cieszyć się z odnowionych, doskonale prezentujących się okien.