Łazienka to jedno z dwóch najtrudniejszych do zaaranżowania pomieszczeń – wymaga wiedzy technicznej/branżowej, znajomości ergonomii a dopiero na końcu pomysłu na dobry efekt wizualny. Załóżmy, że pierwsze dwa punkty za nami. Uff! Układ funkcjonalny – jest, wszystko się zmieściło i rzut prezentuje się świetnie. Czym więc jest styl industrialny i jak to się zaczęło i jak wygląda łazienka w stylu industrialnym

Łazienka w stylu industrialnym

Styl industrialny we wnętrzach sięga lat 50., kiedy to rozpoczęła się  recesja w Stanach Zjednoczonych. W związku z tym upadło wiele przedsiębiorstw które pozostawiły po sobie wiele budynków produkcyjnych, magazynów, hal.

Myśląc o łazience (czy jakimkolwiek innym pomieszczeniu) w stylu industrialnym warto zagłębić się najpierw w jego cechy. Każdy styl rządzi się własnymi prawami – jeśli mówimy o stylu industrialnym to wyróżniamy w nim 5 podstawowych cech:

1) Przestrzeń – znacznie łatwiej o nią w salonie czy kuchni, ale w łazience również odgrywa ważną rolę. Wysoko umieszczone sufity pozwalają na „oddech”. Duże okna (najlepiej ze szprosami) wpuszczają sporo światła, które ”zmiękcza” wnętrze. Widzicie to oczami wyobraźni? Wolnostojąca wanna umieszczona tuż pod oknami? … Wróćmy do artykułu bo zbytnio się rozmarzę…

Przeczytaj koniecznie: Ile kosztuje remont łazienki?

 

2) Kolor – tutaj najlepiej sprawdzą się biele, szarości, beże i brązy. Warto stworzyć dobrą bazę kolorystyczną, która będzie się przewijała przez całe mieszkanie. Neutralne kolory na ścianach i podłodze stworzą wrażenie ogólnego spokoju we wnętrzu i ułatwią relaks podczas długiej kąpieli. Standardowym wykończeniem ceramiki jest kolor biały, ale istnieją kolekcje w innych kolorach, np. czarnym czy grafitowym – ceramika w ciemnych barwach będzie się naprawdę dobrze prezentowała w industrialnej łazience.

jeżeli nie chcesz popełnić błędów w aranżacji łazienki, to przeczytaj ten artykuł: 12 błędów w aranżacji łazienki

 

3) Surowość materiałów – ten punkt jest dopełnieniem poprzedniego. Czerwona, postarzana cegła oraz drewniane (lub imitujące drewno płytki) podłogowe doskonale komponują się z beżami i bielą. Wart rozważenia jest również beton – jego surowość i porowatość dodaje +10 do stylu industrialnego. Łazienka jest doskonałym miejscem dla materiałów surowych, ponieważ – jako pomieszczenie mokre – potrzebuje mocnych i trwałych materiałów, które nie ulegną zniszczeniu w kontakcie z wilgocią.

 

4) Meble i dodatki – skoro mamy przestrzeń to nie musimy ”upychać” wszystkich elementów po kątach. Wolnostojąca, stylizowana wanna lub prysznic typu walk-in to doskonały pomysł na podkreślenie stylu industrialnego. Naturalne kolory i surowe materiały stworzą piękne tło dla designerskich mebli. Osobiście bardzo lubię kolory czarny i grafitowy we wnętrzach industrialnych. Dodatki – w tych kolorach – tj. donica z zieloną rośliną, lampa, krzesło czy oprawa lustra pięknie podkreślą waszą łazienkę.

Jeśli chodzi o meble to sięgnęłabym po te z frontem drewnianym (imitującym drewno). Często pomijanym elementem w łazience – w ostatecznym jej wyglądzie – jest grzejnik. Nieprawdopodobne jest jaką robi robotę! Nic tak nie zepsuje wnętrza łazienki w stylu industrialnym, jak standardowa, biała ”drabinka” od dewelopera. Przyznaję, nie jest to często tania zabawa, ale grzejniki stylizowane są warte swojej ceny. Czarny bądź srebrny grzejnik (najlepiej a) wysoki i wąski lub b) długi, masywny i niski) zmaksymalizują efekt który chcecie uzyskać.

Łazienka w stylu industrialnym

 

5) Wzory – dobrze jest, jeśli pomieszczenie posiada tzw. ”punkt zaczepienia”. Jeśli nie zdecydowaliście się na cegłę, proponuję rozważyć mocniejszy akcent np. w postaci patchworków na płytkach. Obecni producenci płytek (zarówno polscy jak i zagraniczni) tworzą kolekcje, które pięknie pasują do tego stylu. Łazienka jest wymagającym pomieszczeniem, dlatego płytki pozwolą Wam na bezpieczne i niesamowicie efektowne wykończenie jej dużych powierzchni. Element dekoracyjny może pojawić się na jednej ścianie pod prysznicem lub pomiędzy blatem a linią lustra.

Łazienka w stylu industrialnym

 

Wnętrza w stylu industrialnym królują już na rynku jakiś czas i nie zapowiada się aby miało ulec to zmianie. To styl w którym łatwo i przyjemnie się wypoczywa – zastosowany w łazience będzie zadowalał nasze oko zarówno rano – kiedy w pomieszczeniu jest dużo naturalnego światła, a faktury surowych materiałów są zauważalne, ale również wieczorem – podczas długiej relaksującej kąpieli.
Z historii wynika, że naturalnym miejscem dla tego stylu są lofty, jednak uważam, że każdy z nas może bez trudu przenieść ten styl do swojego mieszkania i cieszyć się nim przez długie lata.

Przeczytaj również:

Modne wnętrza w 2020 roku- jakie są trendy we wnętrzach w 2020 roku


 
Małgorzata Walczak
Feel-Project ?

www.feel-project.pl
FB: Feel-Project
IG: Feelproject