Dużo osób nie widzi różnicy między projektantem wnętrz a dekoratorem wnętrz. Nie wiedzą na czym polega ta różnica i uważają, że to jest jedna i ta sama osoba. Jednak obie te profesje wymagają różnych umiejętności. W tym artykule opowiem o każdym z tych zawodów i przedstawię różnice. Przeczytaj jaka jest różnica pomiędzy projektantem wnętrz a dekoratorem.

Jaka jest różnica pomiędzy projektantem wnętrz a dekoratorem

Projektant wnętrz

Projektowanie wnętrz jest sztuką, nauką która wymaga zrozumienia ludzi ich codziennych zwyczajów, obowiązków, czy zachowań tak aby stworzyć funkcjonalne, przyjemne miejsce w przestrzeni budynku.

Projektanci wnętrz muszą zajmować się integralnością architektoniczną wnętrza budynku, domu, biura czy lokalu użytkowego. Muszą sprostać renowacjom i zmianom w strukturze budynku, dlatego w wielu przypadkach muszą mieć wiedzę architektoniczną i techniczną. Konieczna u nich jest wiedza na temat ścian działowych, nośnych, na temat instalacji, czy jak będą sprawowały się materiały wykończeniowe na danej powierzchni.

Jesteś dekoratorem wnętrz? Sprawdź aktualne oferty pracy na Jooble

To również może Cię zainteresować : Zasady w projektowaniu kuchni

Ponadto projektanci wnętrz muszą być po części psychologami tak aby tworzyć przyjemne i funkcjonalne przestrzenie, które dostosowują się do stylu życia swoich klientów. Wiemy, że każdy człowiek jest inny i chociaż mąż i żona znają swoje upodobania to mogą mieć inne spojrzenie na wnętrza domu w którym chcą mieszkać. Projektant wnętrz jest po to aby te dwa światy pogodzić.

Poza tym musi brać pod uwagę inne aspekty, takie jak wiek ludzi, czy dane miejsce będą odwiedzały osoby niepełnosprawne lub dzieci.

 

Jaka jest różnica pomiędzy projektantem wnętrz a dekoratorem

Jaka jest różnica pomiędzy projektantem wnętrz a dekoratorem

Projektant wnętrz zajmuje się wieloma spawami w trakcie projektu. Musi urządzić lokal funkcjonalny, piękny dostosowany do ludzi którzy tam będą przebywać. Zajmuje się on nie tylko doborem płytek w łazience, ale również stolarki okiennej czy drzwiowej, oświetlenia, schodów, armatury, ceramiki, sprzętu AGD czy kominka. Tak więc ma wpływ nie tylko na to jak to będzie wyglądało, ale przede wszystkim jak będzie funkcjonowało i sprawowało się przez lata.

Co ważne zajmuje się on koordynacją między siłą roboczą a klientem, organizowaniem dostaw po rozsądnej cenie, nadzorowanie projektu i wreszcie dbaniem o jego sprawne ukończenie.

Przeczytaj również:

Jak zaplanować oświetlenie – projekt oświetlenia porady

Istnieją różne rodzaje aranżacji wnętrz: aranżacja wnętrz mieszkalnych, handlowych, wystawienniczych, przestrzennych, uniwersalnych. Dla każdego rodzaju projektu projektant musi znać różne zasady których należy przestrzegać. Na przykład zabezpieczenia dla przestrzeni mieszkalnych i komercyjnych są bardzo różne.

Masz małą łazienkę? To może Ci się przydać: 10 trików do małej łazienki. 

Dekoracja-dekorowanie wnętrz

 

Dekorator wnętrz przede wszystkim zajmuje się dekorowaniem i wyposażeniem przestrzeni materiałami, elementami które są w tym momencie w trendach.

Dekorator jest szczególnie odpowiedzialny za upiększenie wnętrza, wzbogacenie go tak aby nabrało ostatecznego szlifu.

Jaka jest różnica pomiędzy projektantem wnętrz a dekoratorem

Nie zajmuje się on już konstrukcją budynku, zakupem materiałów wykończeniowych czy budowlanych. Nie interesuje go przesuwanie ścian, czy dobór wkładu kominkowego, czyli nie musi mieć już takiej wiedzy technicznej.

Zapoznaj się tez z tym artykułem: Ile kosztuje remont mieszkania

Dekorator ma prędzej do czynienia z takimi rzeczami jak: jaka tapeta, dywany, zasłony mogą być użyte w danym pomieszczeniu, jaki rodzaj mebli powinien być umieszczony w każdej przestrzeni, zajmuje się dobieraniem kolorów, układ mebli, aranżacji przedmiotów dekoracyjnych. W najprostszym sensie tego słowa, jak wskazuje jego nazwa jest on odpowiedzialni za dekorowanie przestrzeni.

U nas w Polsce bardzo często projektant wnętrz jest również dekoratorem wnętrz jeżeli posiada taką wiedzę i umiejętności. Jeżeli nie to współpracuje z taka osobą.

 

Różnice między projektowaniem wnętrz a dekorowaniem wnętrz

Projektant wnętrz zajmuje się zdecydowanie większym zakresem prac i może zająć się również dekorowaniem, jeżeli posiada taką wiedzę.

Projektanci wnętrz muszą znać się na  architekturze, posiadać wiedzę techniczną a dekoratorzy ograniczają się do ozdoby.

Projektant wnętrz nadzoruje remonty, dba organizację materiałóww wykończeniowych i budowlanych i koordynuje pracę fachowców

Dekorator jest odpowiedzialny za rozstaw i rodzaj mebli, dywanów, lamp stojących czy ozdób.

Biała kuchnia – wady i zalety, jak o nią dbać i z czym łączyć

Marek

www.aranzacjawnetrz.com.pl