Wiele osób zastanawia się, jak zaprojektować wnętrza w małym domu, aby był efektowny, funkcjonalny i komfortowy.

Mała kubatura domu wymusza na jego właścicielu zastosowanie minimalnej ilości mebli, jak również ograniczenie liczby wszelkiego rodzaju dodatków. Należy zrezygnować z bardzo dużych i rozłożystych kanap, masywnych foteli czy dużych rozmiarów sprzętu RTV i AGD. Niewielki dom powinien być zaprojektowany w taki sposób, aby w jego wnętrzu znajdowało się tylko tyle wyposażenia, ile jest niezbędne do komfortowego jego zamieszkiwania. Wszystkie dodatki, które planuje się wprowadzić do pomieszczeń mieszkalnych małego domu, muszą być starannie dobrane i przemyślane, głównie pod kątem ich funkcjonalności. Zaprojektowanie wnętrza małego domu powinno się rozpocząć od kartki i ołówka. Spiszmy wszystkie potrzebne dla nasz rzeczy, meble i sprzęty które musimy, chcemy umieścić w naszym domu, następnie postarajmy się nanieść je na kartkę.

Zapoznaj się również z tym artykułem: Jak zaprojektować małą łazienkę

Świetnie jeżeli możemy się wspomóc projektantem wnętrz, wtedy to On wysłuchawszy naszych potrzeb zrobi dla nas projekt funkcyjny, oraz wizualizacje naszych wnętrz. Jeżeli jednak nie chcemy, lub nie możemy pozwolić sobie na współpracę z projektantem to też nic straconego. Wystarczy papier milimetrowy, lub kartka w kratkę i na nich możemy w skali nanieść nasze przyszłe wnętrza wraz z meblami i urządzeniami.

Oprócz praktycznej, funkcjonalnej strony, ważny jest również wybór odpowiednich barw, które będą dominować w pomieszczeniach. Warto jest postawić na jasne odcienie, zaś unikać intensywnych, ciemnych kolorów, które optycznie pomniejszają każde wnętrze. Należy również wykorzystać funkcjonalnie wszystkie zakamarki małego domu. Dzięki temu, można otrzymać dodatkową powierzchnię, którą można przeznaczyć na przechowywanie wszelkiego rodzaju akcesoriów, odzieży, jak również przedmiotów codziennego użytku. W przypadku pomieszczeń w formie wielokąta, jak również skosów na poddaszach, można stworzyć dodatkowe szafki oraz nadbudowę niskich mebli.

Koniecznie przeczytaj: 7 błędów w aranżacji małych mieszkań

Jak zaprojektować wnętrza w małym domu?, aby uniknąć jego zagracenia oraz optycznego pomniejszenia?

 

Wszystkie wyroby meblarskie, które znajdują się na wyposażeniu bardzo małego domu mogą być projektowane na indywidualne zamówienie, zgodnie z wymiarami konkretnego pomieszczenia. Dzięki temu, uniknie się nieestetycznego efektu zagracenia wnętrza, spowodowanego nieodpowiednią wysokością szaf oraz brakiem możliwości ich funkcjonalnego wkomponowania. Aranżacja małego domu wymaga również zastosowania mebli wielofunkcyjnych. Ma to szczególnie odniesienie do projektowania pokojów dziecięcych. Można skorzystać z rozwiązania, którym są łóżka piętrowe, połączone z biurkami lub komodami. W wysokich pomieszczeniach można stworzyć antresole. Projektując sypialnię w małym domu, należy zawsze wykorzystać każdą jej część. Można zamówić łóżko, posiadające wbudowaną dolną szufladę, która posłuży do przechowywania pościeli, jak również ręczników kąpielowych, koców i innych tekstyliów. W trakcie aranżacji domu o małej kubaturze nie należy zapominać o stworzeniu pawlaczy, w których można przechowywać obuwie zimowe, a także odzież sezonową.

Rozsądne wykorzystanie każdej wolnej przestrzeni oraz optyczne powiększenie wnętrza domu. Jak zaprojektować wnętrza w małym domu?

Zajmujące dużą powierzchnię szafki kołdry czy kurtki puchowe, warto pakować w specjalne worki próżniowe, z których następnie wysysa się powietrze. Dzięki temu, można pomieścić w danym pawlaczu czy w szafce bardzo dużą ilość wyrobów tekstylnych lub zapasowych poduszek, bez potrzeby narażania ich na deformację czy niepotrzebne zagniecenia. W domu o małej kubaturze bardzo ważne jest odpowiednie zaaranżowanie salonu, kuchni oraz łazienki. Mała powierzchnia domu wymusza zaprojektowanie kuchni typu otwartego, która będzie połączona z salonem. W łazience należy ograniczyć ilość mebli i dodatków do absolutnego minimum. Zamiast wanny warto jest wybrać kabinę prysznicową. Mały dom wymusza także na jego właścicielu zakup minimalnej ilości roślin i ozdób. W tego rodzaju nieruchomości należy koniecznie wprowadzić dodatki optycznie powiększające pomieszczenia. Do tego celu doskonale nadają się lustra, które wizualnie sprawiają, że mały dom wydaje się znacznie większy niż jest w rzeczywistości, oraz lakierowane fronty mebli, czy wcześniej wspomniane jasne barwy.

Zobacz jakich błędów nie popełnić przy aranżacji łazienki: 12 błędów w aranżacji łazienki

W takim domu powinien też królować styl minimalistyczny. Mniej znaczy lepiej, więc warto każdy zakup dokładnie przemyśleć lub skorzystać z pomocy profesjonalnego stylisty wnętrz, który fachowo doradzi, jak zaplanować wyposażenie tak małych pomieszczeń.

Aranżacja domu o małej kubaturze, wbrew pozorom nie jest taka trudna. Należy jednak posługiwać się w tym przypadku zasadą minimalizmu i rozsądnie wykorzystywać i zagospodarowywać każdą wolną przestrzeń.

To tez może Cię zainteresować: Jak zaprojektować oświetlenie w domu