No i tu się zaczynają schody. Fajnie, że jest mniej mebli, że jest mniej sprzątania, ale jak urządzić kawalerkę aby wszystko się zmieściło, nie było zagracone, nie było za wiele rzeczy na zewnątrz i dodatkowo, aby było praktycznie. Aranżacja małego mieszkania nie jest prosta, lecz jak już udowodniłem nie raz, można zrobić na niewielkim metrażu, naprawdę ładne, urocze mieszkanie, które będzie spełniało wszystkie funkcję. Od czego zacząć aranżując kawalerkę? Zobaczcie jak urządzić małe mieszkanie.

1 Jak urządzić kawalerkę – plan działania

Jak to zawsze mówię, trzeba zacząć od końca 🙂 Postarajcie się sobie wyobrazić jak wyglądało by Wasze idealne mieszkanie. Co by było na ścianach, sufitach, jakie meble by były, w jakim stylu. Gdzie i jaka lampa by zawisła. Oczywiście warto posiłkować się inspiracjami. Nie musicie przekopywać całego Pinteresta, czy Internetu , wystarczy, że zobaczycie do mnie do zakładki projekty 🙂 Jak już macie wyobrażenie o Waszym idealnym mieszkaniu, to teraz zaczynamy od podstaw.

Do ręki należy wziąć kartkę i długopis, wypisać wszystko co chcecie zmieścić do takiego mieszkania, zaznaczyć jakie dekoracje musicie mieć, a później wyrysować najlepiej w skali rzut takiej kawalerki i nanieść meble i urządzenia które mają być  w tym mieszkaniu. Chociaż akurat ten etap nie jest trudny, ale nie chcecie się tym zajmować, to może warto pomyśleć o projektancie? Nie dość, że podpowie co i gdzie należy dać, to jeszcze zrobi wizualizacje i przedstawi to w formie obrazka 🙂

Z całą pewnością jednak taki projekt funkcyjny możecie zrobić sami, więc do dzieła. A co należy wziąć pod uwagę przy aranżacji małego mieszkania? Ilość miejsca do przechowywania nie tylko ubrań, ale i rzeczy gospodarczych, przemysłowych. Strefy w mieszkaniu, należy również rozplanować dobrze oświetlenie i gniazdka. Ten poniżej odcinek i przykładowy projekt funkcyjny powinien się Wam przydać.

Projekt funkcyjny małego mieszkania

 

projekt-funkcyjny-kawalerki

Jak urządzić kawalerkę – aranżacja małego mieszkania

W takiej kawalerce o ile to możliwe należy wyznaczyć strefy. Strefę kuchenną, jadalnianą, miejsce do spania, czy pracy. Możemy ją wyznaczyć poprzez kolory, ustawienie mebli, czy wykonanie sufitów podwieszanych. Panuje też opinia, że należy taką strefę wyznaczać poprzez podział na podłodze. Powiem tak. Można, lecz często nie jest to dobrym rozwiązaniem. Jeżeli mieszkanie jest większe i ten układ w miarę ładnie się zarysowuje, to możemy tak postąpić. Ja jednak w małych mieszkaniach wolę mieć na podłodze jeden materiał.

Bardzo ważną sprawą w urządzaniu kawalerki są szafy i miejsce do przechowywania. Nie od dziś wiadomo, że z biegiem lat rzeczy, czy ubrań nam przybywa. A w to jeszcze wejdziemy, to zostawię ze względów sentymentalnych, czy ta rzecz kiedyś na pewno będzie naprawiona. Przez te pobożne życzenia, miejsce w szafie się kurczy, dlatego warto pomyśleć o dodatkowych szafkach, czy schowkach.

Ja wiem, że bardzo ładnie wyglądają małe, lekkie stoliki kawowe, lecz jeżeli zrobimy taki stolik z szufladą, to już będziemy mieli gdzie dać książkę, czy czasopisma. Jeżeli mieszkasz w kamienicy to jest szansa, że twoje mieszkanie jest wyższe, a to jest bardzo dobra wiadomość. Pod sufitem jest dużo miejsca, przez co można zrobić tam szafki. Nie chodzi mi o pawlacze jakie były za komuny 🙂 nie. Zresztą zobaczcie na poniższy projekt, Czy nie wygląda to ładnie i ciekawie? A dzięki takim schowkom jest zdecydowanie więcej miejsca do schowania.

jak urządzić kawalerkę

Kawalerka 29 m2 projekt Roman Verbishchuk, Lyubov Lazoriv i Grits Boychuk

aranżacja małego mieszkania

Kawalerka 29 m2 By:Roman Verbishchuk, Lyubov Lazoriv i Grits Boychuk

Zobaczcie, że mino iż mieszkanie jest niewielkie – tylko 29 m2, to jest tu świetny podział na strefy. Znajduje się wszystko co jest potrzebne do życia i pracy (nawet zdalnej) i na dodatek jest dużo miejsca do przechowywania.

Jak urządzić małe mieszkanie – projekt oświetlenia

Absolutnie nie można zapomnieć o bardzo ważnej sprawie podczas każdej aranżacji jakim jest oświetlenie. światło oprócz podstawowej jego funkcji możemy również wykorzystać do zrobienia stref w mieszkaniu i przede wszystkim do aranżacji klimatu.

Ja wiem, że teoretycznie w małej kawalerce to nawet jedna lampa da nam światła na całą powierzchnie, lecz nie o to chodzi. Lampy same w sobie są dekoracyjne i dzięki nim możemy upiększyć mieszkanie. Nadto potrzebujemy światła innego do pracy i innego do relaksu. Pamiętajmy o tym urządzając mieszkanie. Warto schować gdzieś pasek ledowy przy łóżku, aby robił nam poświatę, możemy takie dekoracyjne oświetlenie dać w cokoliku kuchennym, czy w suficie podwieszanym.

Zobaczcie na poniższy projekt. Nie dość, że strefy ładnie zachowane, to lampa jest dekoracyjna a dodatkowo mamy kinkiety, lampę stojącą i pasek ledowy.

Jak urządzić kawalerkę

Projekt: Luba Boccardi

Jak urządzić kawalerkę aby było ładne i ciekawe

Bardzo często słychać opinie, że do małych pomieszczeń, niewielkich mieszkań należy stosować jasne kolory. Jak już zapewne niejedna osoba wie, ja stoję w przeciwieństwie do takiego hasła. Fakt jest taki,  że łatwiej zaaranżować w jasnych kolorach i nie zrobić błędu. Lecz kolor, kolor ciemny lub intensywny może zrobić nam całą robotę. Wiadomo, że w małym mieszkaniu nie mamy zbyt dużych możliwości do dekoracji ścian, czy sufitów, aby nie wyszło kiczowato. Aby nie było za dużo wszystkiego, ale dzięki żywym, kolorowym akcentom, aranżacja małego mieszkania może wyjść nietuzinkowo i pięknie.

Zobaczcie poniższe projekty. Patrząc na te niewielkie mieszkania trudno jest się nie zgodzić, że małe też piękne 🙂

aranżacja kawalerki

Projekt wykonała pracownia: Home Design

salon z kuchnią w małym mieszkaniu

Aranżacja małego mieszkania. Projekt: Андрей Попов

Projekt mieszkania 30 m2

Projekt mieszkania 29 m2. Projekt: Арина Троилова

Główne błędy podczas urządzania małych mieszkań

I na koniec tak w skrócie napiszę czego należy się wystrzegać podczas urządzania kawalerki:

1. Pierwszy błąd o którym wspomnę to niepraktyczne rozstawienie mebli i szafek (szczególnie w kuchni)

2. Drugi błąd mieszkanie jest nudne, bez wyrazu. To, że mieszkanie jest małe nie znaczy, że nie powinno mieć polotu

3. Brak dobrze rozplanowanego oświetlenia. To co wspomniałem powyżej

4. Za dużo bibelotów i różnych „pamiątek” na zewnątrz. Oczywiście można pokazać ładna pamiątkę z wakacji, czy zdjęcie, lecz nie warto z tym przesadzać, aby nie zagracić mieszkania.

5. Brak miejsca do przechowywania

Warto zagłębić się w ten artykuł, w którym opisałem podstawowe błędy w aranżacji małych mieszkań.

Wierzę, że jeżeli zastanawiacie się jak urządzić kawalerkę, jak zrobić aby aranżacja małego mieszkania była ładna i ciekawa, to te porady się Wam przydadzą. Dajcie znać w komentarzu, czy coś byście jeszcze dodali do tej listy.

Zdjęcie tytułowe By: Denis Svirid

To również może Cię zaciekawić: Małe i duże salony – inspiracje