Ekologiczna architektura wnętrz, czyli żyj w zgodzie z naturą!
Rozwój nowych technologii, dążenie do maksymalnego wykorzystania możliwości intelektualnych, naukowych znacząco wpływa na kulturę. Czasy szybkiego przepływu informacji, łatwy dostęp do interesujących nas treści sprzyjają wzrostowi świadomości wielu ważnych tematów. Niezwykle popularne (i słusznie!) jest poszerzanie wiedzy na temat ekologii i wiążąca się z tym wzrastająca świadomość dotycząca tego, co jest dla naszej planety dobre, […]
Rozwój nowych technologii, dążenie do maksymalnego wykorzystania możliwości intelektualnych, naukowych znacząco wpływa na kulturę. Czasy szybkiego przepływu informacji, łatwy dostęp do interesujących nas treści sprzyjają wzrostowi świadomości wielu ważnych tematów. Niezwykle popularne (i słusznie!) jest poszerzanie wiedzy na temat ekologii i wiążąca się z tym wzrastająca świadomość dotycząca tego, co jest dla naszej planety dobre, a co jej szkodzi. Tak jak informacje dotyczące ochrony środowiska docierają do nas zewsząd i kształtują ogólny światopogląd, tak też siłą rzeczy znajduje on odbicie nie tylko w stylu życia dzisiejszego człowieka, tak też styl eko na dobre zadomowił się na rynku wnętrzarskim. Czym charakteryzuje się ekologiczna architektura wnętrz? Jakie są jej założenia estetyczne? Przeczytaj również: Co zrobić aby dom był energooszczędny
Ekologiczna architektura wnętrz
Styl eko – dom bliski naturze
Zgodnie z założeniem szacunku wobec środowiska naturalnego, ekologiczna architektura wnętrz odwołuje się do jak najbardziej naturalnych i spokojnych rozwiązań. Słowem kluczowym jest harmonia – dom ma być azylem od codziennego zgiełku, wprowadzając atmosferę intymności i spokoju. Po całym dniu, spalin, zanieczyszczeń, ważne jest, abyśmy powrócili do domu, w którym możemy poczuć siłę natury i zdrowie.
Ekodom – charakterystyka kolorystyczna
Charakterystyczna dla ekologicznej aranżacji wnętrza jest stonowana paleta barw, których dominującą funkcję pełni biel – optycznie powiększa przestrzeń, nadając jej jasności. Maksymalne wykorzystanie światła słonecznego w naturalny sposób zminimalizuje zużycie prądu, co jest z tego punktu widzenia bardzo istotne. Poza bielą styl eko bazuje na barwach ziemi – brązy, beże, spokojna zieleń, równoważą biel, nie zaostrzając jednak charakteru wnętrza. Definitywnie należy zrezygnować z krzykliwych kolorów – czerwienie, róże czy żółcie niewątpliwie nie pasują do stylu eko.
To również może Cię zainteresować:
Naturalne surowce w ekologicznej architekturze wnętrz
Aranżację wnętrz w stylu eko zgodnie z duchem powrotu do natury, charakteryzuje minimalizacja użycia elementów wysokoprzetworzonych. Na podłodze dominuje drewno, marmur czy też beton. Dodatki również wykonane są z ekologicznych tworzyw – popularne są bambus, rattan, wiklina czy trawa morska. W materiałach dominuje len, bawełna i płótno. Nie może zabraknąć również roślinności, najlepiej naturalnej, choć motywy roślinne również mogą się sprawdzić.
Ekologiczna architektura wnętrz a technologia
Chociaż głównym hasłem ekologicznej architektury wnętrz jest powrót do natury, to elementy nowych technologii nie mogą być jej obce. Troska o środowisko wręcz zobowiązuje do wyboru nowoczesnych rozwiązań, które ekologii właśnie służą. W stylu eko unikamy surowców przetworzonych, ale technologii mówimy stanowcze tak! W stylu eko nie ma miejsca na żarówki starego typu, wybieramy oświetlenie ledowe. Minimalizację zużycia wody osiąga się dzięki specjalnemu typowi baterii, które dzięki spieniaczowi sprawiają, że zużycie jest niższe.
Nowy projekt Kuka Interiors – ekologiczne wnętrze!
W studio architektury wnętrz Kuka staramy się, aby każdy projekt miał jak najwięcej ekologicznych nawiązań. W Warszawskim projekcie na Powiślu użyliśmy ekologicznych i bezpiecznych farb z zero LZO. Są to farby, które przy zerowej szkodliwości zachowują najwyższą jakoś wykończenia oraz jest łatwa w aplikacji. Farby te nie wydzielają żadnych szkodliwych oparów, są nisko zapachowe oraz nie zawierają Lotnych Związków Organicznych. Dodatkowo, podłoga całego wnętrza jest wykonana z naturalnego drewna.
Zieleń w apartamencie stanowi bardzo ważny element. W ogrodzie wertykalnym został zastosowany zamknięty obieg. Przy roślinach na mobilnej ścianie znajduje się zbiornik z wodą, w którym umieszczona jest pompa. W określonych przez właściciela godzinach pompa załącza się i pompuje wodę przez ścianę – tak, aby woda krążyła w obiegu zamkniętym i po podlaniu roślin, powracała do zbiornika.
Rekuperacja w domu czy warto? Koszty, plusy i minusy takiego rozwiązania